ספר האזרחות "מסית" נגד יש עתיד?

מפלגתו של לפיד גילתה כי בספר האזרחות נטען כי אין לה "זהות מוגדרת" ורמז כי היא עתידה להיעלם מהנוף כמו "מפלגות אווירה קודמות". במפלגה פנו למשרד החינוך ולא נענו, וכעת הם דורשים את התערבות היועמ"ש: "ניסיון חמור, בוטה ובלתי מקובל להשפיע על תלמידים". משרד החינוך: מצרים על הטעות, נעדכן

(יח"צ)

ספר האזרחות החדש גרם לסערה רבה עוד לפני פרסומו, לאחר שבטיוטות התגלו ציטוטים מעוררי מחלוקת. הגרסה הסופית רוככה, אך במפלגת "יש עתיד" זועמים על ניסוח שנוי במחלוקת בספר שעוסק ב"מפלגות אווירה" ומכליל אותה ברשימה הלא מחמיאה. במכתב שפרסמה סיעתו של לפיד נטען: "הפסקאות הבעייתיות והשגויות ביסודן מהוות השפעה פוליטית על תלמידי ישראל, הדור הבא של המצביעים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעמוד 344 בספר נכתב כי "במרכז המפה הפוליטית הופיעו ונעלמו כמה מפלגות שניתן לכנותן 'מפלגות אווירה'. מפלגות אלה זכו במנדטים רבים יחסית, ללא זהות מוגדרת, ונהנו מהפיחות בכוחן של המפלגות הגדולות ומהתופעה של נדידת בוחרים. לדוגמה: בכנסת ה-19 הופיעה מפלגת 'יש עתיד' וזכתה ב-19 מנדטים, וכבר בכנסת ה- 20 היא איבדה 40% מכוחה למפלגת מרכז חדשה 'כולנו'".

הציטוטים הגיעו לידי המפלגה מאישה שעיינה בספר, ואנשי המפלגה דרשו לשנות את הציטוטים גם בספר הלימוד (כריכה קשה) וגם בספר המקוון המופיע באתר האינטרנט. לאחר שהפנייה למשרד החינוך לא נענתה, שלחו היום (שלישי) היועצים המשפטיים של המפלגה מכתב זועם ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט "לאור העובדה שמדובר בקביעת אג'נדה פוליטית בספר אזרחות ממנו לומדים המצביעים הבאים במדינת ישראל".

ספר האזרחות החדש (יש עתיד)

"התערבות פוליטית בתכני חינוך"

"מפלגה שיש לה מצע מפורט של מאות עמודים, שהובילה שינויים משמעותיים ומאבקים מרכזיים כמו השווין בנטל, לימודי ליבה, שינוי שיטת ממשל, קייטנות, מניעת קריסה כלכלית, תוכנית למען ניצולי השואה והיד עוד נטויה אינה מפלגת אווירה, אלא מפלגה מרכזית שקובעת סדר יום ומשנה דברים מהותיים בחברה הישראלית", כתבו היועצים עו"ד גיא בוסי ועו"ד רונן אביאני.

לדבריהם, מעמדה של המפלגה "הוכח בבחירות האחרונות ובסקרים האחרונים (מעל 20 מנדטים), שמציבים אותה כאלטרנטיבה היחידה כעת למפלגת השלטון ואת יו"ר המפלגה שלה כאלטרנטיבה היחידה לראש הממשלה". את התנהלות משרד החינוך בנושא כינו במפלגה "גרירת רגליים", וטענו כי על היועץ מנדלבליט להתערב מכיוון שיש בנושא זה "אלמנט של התערבות פוליטית בתכני חינוך והשפעה על המצביעים העתידיים במידע שגוי".

היועצים המשפטיים למפלגתו של לפיד הוסיפו בפנייתם כי "העוסקים במלאכת הוצאת ספר האזרחות החדש תוך שהם חוטאים לתפקידם, החליטו להמיר שיקולים פדגוגיים מקצועיים, בשיקולים פוליטיים אסורים, מתוך מטרה ברורה להוביל לפגיעה במפלגה וזאת באמצעות הטמעת דעותיהם האישיות בספר האזרחות החדש. יש עתיד היא הדבר הרחוק ביותר שאפשר מ'מפלגת אווירה'. זוהי מפלגה עם אידיאולוגיה ודרך ועם זהות ברורה".

"מפלגה עם אידיאולוגיה ודרך"

עוד נטען בפנייה כי "מצע המפלגה כולל 273 עמודים המפרטים את עמדותיה בכל הסוגיות המרכזיות של החיים בישראל, החל מהסכסוך הישראלי-פלסטיני ועד לסוגיות של כלכלה וחברה. המפלגה עמדה ראשונה בחזית בשורה של מאבקים אידיאולוגיים, החל בשיוויון בנטל דרך המעורבות בנסיון להסדר מדיני וכלה בשינוי שיטת הממשל". 

עם זאת, הודו היועצים כי מפלגת יש עתיד היא "מפלגת מרכז המקפידה להימנע מאמירות קיצוניות - אבל האם הגענו למצב שרק הקיצוניות נחשבת בעיני משרד החינוך הישראלי לאמירה ברורה. האם תלמידי ישראל צריכים להבין שכל מי שמנסה לקדם שיח מכבד ומתון אינו יכול להיות קול משמעותי במרחב הפוליטי בישראל? לפנינו ניסיון חמור, בוטה ובלתי מקובל להשפיע על דור מצביעי העתיד באמצעות ספר לימוד מרכזי".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מודע לטעות ומצר עליה, ועל כן הדבר יעודכן באופן מיידי כבר במהדורה המקוונת, כך שהתלמידים ילמדו בהתאם לנוסח המתוקן".