בנט על סערת הרב: "זאת לא דרכנו"

על רקע שתיקת רה"מ והשרים הבכירים אל מול ההתבטאויות הקשות של הרב לוינשטיין נגד הקהילה הגאה, הרפורמים וצה"ל, שר החינוך מגנה את דבריו: "אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה"

אחרי שתיקתם של בכירי הממשלה ושל ראש הממשלה נתניהו, התייחס היום (שני) לראשונה שר החינוך נפתלי בנט להתבטאויותיהם של רבנים בהם הרב לוישנטיין נגד הקהילה הגאה והבהיר כי הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליו. "זו אינה דרכה של הציונות הדתית, חברה מורכבת לא חייבת להיות חברה מפולגת, יש מקום לכולם", אמר בנט. "אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההלכה, נועדה לקבוע, מה אסור ומה מותר, אבל המציאות והחיים מורכבים יותר, ממה שאסור וממה שמותר", הדגיש בנט. "נכון, יש איסורי תורה מפורשים, אבל לא את כל מי שעובר על איסור תורה, אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה. זו לא דרכנו".

עורר סערה. הרב יגאל לוינשטיין

שר החינוך הבהיר כי רוב העם בישראל רוצה להיות מאוחד, אך ישנם גורמים המנסים לפלג אותו. "הציונות הדתית שאני מוביל היא מחנה שאוהב כל יהודי, שמכבד כל אדם, מחנה של דרך ארץ, מחנה שיודע ומכיר מורכבות ולא ממהר לשפוט", אמר. "בצלם אלוהים ברא את האדם - אבל לא בתבניות, לא בהכללות, רק באהבת אדם באשר הוא".

"הרוב המוחלט של עם ישראל אוהב את היהדות, רוצה באחדות, אוהב את הארץ ואת המדינה, מעדיף את המחבר על המפלג", הוסיף יו"ר הבית היהודי. "אוהב לעשות קידוש, אך לא תמיד שומר שבת. מחובר לתנ"ך, אך לא תמיד שומר על כל תג שבו. כשר חינוך אני אומר בבירור: ילדי ישראל חייבים לדעת שהם כולם כולם אהובים, את כולם אנו מכבדים ובמערכת שלנו יש מקום לכל אחד ואחת מהם".

"צריך להיזהר לא להכניס רעיונות לראשם של מטורפים"

מוקדם יותר היום פרסם גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן פוסט בדף הפייסבוק שלו בו גינה את הדברים. "כשאני שומע התבטאויות של רבנים, התבטאויות שאין להן מקום ואסור שיישמעו, מעבר לצער שאני חש מעצם הדברים, אני חושב גם על מה שאני למדתי כשהייתי תלמיד בבית המדרש, על פיקוח נפש שדוחה אפילו שמירת שבת", אמר ארדן.

זוכרים את שירה בנקי. השר ארדן (פלאש 90)

ארדן התייחס בדבריו גם לרצח של שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה ואמר כי למרות הדחתם של הקצינים שהיו אחראים לכשל, משפחתה של שירה איבדה את היקר לה מכל: "כמה מסוכנות הן האמירות הללו. כמה זהירות אנו צריכים, כדי שלא ייכנס שום רעיון לראש של איזה מטורף קנאי".

"אבל בואו אנחנו לא נאבד את עצמנו", אמר. "בואו נכבד כל אדם. את בחירותיו, את זהותו, את אמונתו. אני מאמין שזהו גם תפקידם של הרבנים. זוהי היהדות שלאורה אני הולך. יהדות שפועלת לאחד וללכד את העם, ולא להרבות שנאה. יהדות שלפיה אני חי".

בארבעת הימים שחלפו מאז פורסם לראשונה הסרטון בו כינה הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי המכינה הקדם צבאית בעלי, את חברי הקהילה הגאה "סוטים", אף לא אחד מבכירי הממשלה הקשורים בתחומי פועלו של הרב, הגיב למסריו הבעייתיים.

ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ליברמן ושרת התרבות רגב, שרק בשבוע שעבר מיהרו לפרסם הודעות גינוי לאמירותיו הגזעניות של מבקר הקולנוע גידי אורשר, בחרו דווקא הפעם שלא להתייחס לדבריו של הרב - על אף פניות חדשות 2 Online בנושא.