הבכירים שתקפו את אורשר, שותקים מול הרב

4 ימים אחרי שהרב יגאל לוינשטיין, מראשי המכינה הקדם צבאית בעלי, תקף בחריפות את הקהילה הגאה, הרפורמים ואת התנהלות צה"ל - בכירי המדינה לא פוצים פה. גם בצה"ל מעדיפים לא להרגיז ולא מפרסמים תגובה

דבריו של הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי המכינה הקדם צבאית בעלי, נגד הקהילה הגאה, היהדות הרפורמית והתנהלות צה"ל, עוררו סערה וגררו גינויים במערכת הפוליטית. למרות זאת, ארבעה ימים לאחר שפורסמו לראשונה התבטאויותיו, אף לא אחד מבכירי הממשלה הקשורים בתחומי פועלו של הרב, פרסם הגיב למסריו הבעייתיים. ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ליברמן ושרת התרבות רגב, שרק בשבוע שעבר מיהרו לפרסם הודעות גינוי לאמירותיו הגזעניות של מבקר הקולנוע גידי אורשר, בחרו דווקא הפעם שלא להתייחס לדבריו של הרב - על אף פניות חדשות 2 Online בנושא.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בארבעת הימים שחלפו מאז פורסם לראשונה הסרטון בו כינה הרב את חברי הקהילה הגאה -"סוטים", לא נשמעה כל התייחסות מצד הבכירים לנושא, זאת בניגוד גמור להתבטאויותיו של אורשר נגד בני עדות המזרח, שגררו אחריהם תגובות מיידיות. ראש הממשלה נתניהו כתב אז כי "לאדם בעל דעות חשוכות וגזעניות מסוג זה אין שום מקום בשידור הציבורי בישראל". שר הביטחון מיהר לקרוא לפיטוריו המיידים של אושר, ואילו שרת התרבות רגב אמרה: "מבחינתי, הוא פשוט אפס ב'סולם' מירי".

מאז ליל אמש ובמהלך שעות הבוקר המוקדמות (שני) הופנו שאילתות מצד חדשות 2 Online במסגרתן התבקשו השלושה להתייחס לאמירותיו של הרב. מלבד דבריו בנוגע להומסקסואלים, הוצגו בפניהם גם הדברים שאמר בשיחה עם קצין החינוך הראשי, עליהם סיפר בהרצאה. לוינשטיין אמר אז שהסביר לקצין החינוך הראשי בצה"ל כי "הזרם הרפורמי הוא לא זרם ביהדות - אלא בנצרות".

באותה הרצאה הרב שטח את משנתו בנוגע לתכני התרבות אליהם נחשפים החיילים בצבא. "נלקחים קורסיסטים בבה"ד 1 להצגות תיאטרון ב'הבימה', 'קאמרי', בהם יש ערכים הכי חמורים שאפשר בכלל להעלות על דעתנו בנושא חינוך ללחימה לצדקת הדרך. ערכים של תבוסתנות, הריסת מיתוסים ומה שנקרא ככותרת כקצפת כל ההרס הזה גם יש מה שנקרא פריצות", טען. 

דובר צה"ל: לא מתייחסים לנושא

במסגרת תפקידו במכינה הקדם צבאית, נהנה הרב משכר המשולם לו מכספי ציבור, זאת במסגרת התקציב שמעביר תקציב הביטחון למכינות. למרות זאת, גם במשרד הביטחון לא הגיבו לאמירות. 

בהקשר זה, השר ליברמן התבקש במהלך הופעתו הבוקר בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, להשיב לשאלה בעניין התבטאותו של הרב, אלא שהוא בחר שלא להתייחס לדברים. "שר הביטחון ליברמן חייב לצאת נגד אמירותיו של הרב לוינשטיין", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג בטרם נפתחה הישיבה. "התחמקות מהנושא היא בריחה מאחריותו וסמכותו כשר ביטחון האחראי הן על צבא ההגנה לישראל והן על המכינות הקדם הצבאיות והעומדים בראשן".

אולי יתייחס בפני המליאה? נתניהו (רויטרס)

גם ראש הממשלה נתניהו לא התייחס לאמירות מעוררות המחלוקת, אך ייתכן שיישאל על הנושא כשייתיצב לדיון "שאלות-תשובות" בפני מליאת הכנסת. באופן דומה, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שידועה ביכולה להגיב במהירות לאמירות בעייתיות, לא התייחסה לדברים. בהמשך היום שלחה השרה את התגובה הבאה: "אמירותיו של הרב לוינשטיין פוגעניות ולא ראויות להישמע מאיש ציבור ומחנך. ההכרה בערך ובחשיבות של התא המשפחתי המסורתי לא מכשירה אמירות נגד מי שבחר לחיות אחרת. גם כמי שרואה בחיי המשפחה המסורתית ערך עליון אני מכבדת ומחבקת את הקהילה הגאה ומצפה מכל איש ציבור לנהוג כך".

בקשת תגובה הועברה גם לדובר צה"ל, אולם גם שם הוחלט שלא להתייחס לנושא.

באגודה למען הלהט"ב בישראל - ארגון הגג של הקהילה הגאה גינו את דבריו של הרב ובירכו על דבריהם של הבכירים שכן בחרו להגיב ולגנות. "דבריו של הרב לוינשטיין חוטאים כנגד עצם מטרותיהן של צה"ל המכללה הקדם צבאית", נמסר. "דבריו מגלמים סכנה חמורה כלפי החברה הישראלית בכלל, וכלפי תלמידי המכינות וחיילי צה"ל הלהט"בים בפרט, מהווים עת לאמירה חד משמעית ופעולות ממשיות מטעם הגורמים הרלוונטים".

"הקהילה הגאה מתאגדת כולה אל מול מתקפת השנאה והחושך המאיימת על זכותם של אזרחים לחיות בכבוד ובביטחון בארצם", הוסיפו בהודעה רשמית. "אתמול הוגשו במשטרת ישראל עשרות תלונות על הסתה כנגד הרב לוינשטיין. יותר מ-600 בוגרי מכינות חתמו על עצומה בדרישה לגינוי פומבי מצד מועצת המכינות, אלה יצעדו במצעד הגאווה בירושלים לצד המילואימניקים הגאים".