הבדיקה נגד רה"מ: דמיון בין העברת התרומות לשיטת מימון הטיסות בפרשת "ביביטורס"

מפרטים חדשים שנחשפים על הליך הבדיקה נגד נתניהו עולה כי החשדות העומדים נגדו נוגעים להעברות כספים והטבות עבור בני הזוג נתניהו, שניתנו, על פי החשד, בשיטה דומה לזו שנחקרה בפרשת "ביביטורס"

ייחקרו באזהרה? (אבי אוחיון לע"מ)

פרטים חדשים על הבדיקה בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: הערב (שבת) נחשף כי החשדות העיקריים נוגעים להעברות כספים ולהטבות לבני משפחת נתניהו, שניתנו, על פי החשד, בשיטה דומה לזו שנחקרה בפרשת "ביביטורס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעניין הזה ישנו שיתוף פעולה בין חוקרי המשטרה לבין אנשי משרד מבקר המדינה, שהעבירו לידיהם את כל החומר שאספו בפרשת "ביביטורס".

הסיבה להודעה הרשמית של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בתחילת השבוע, לפיה מדובר בבדיקה ולא בחקירה הייתה שאז לא היתה בידי מנדלבליט שום ראיה שעשויה לקשור את נתניהו לחשדות. ייתכן שעכשיו, בעקבות חקירתו באזהרה של ראש הסגל לשעבר ארי הרו, חקירה שעוד לא הסתיימה, הדברים שאמר מחזקים את הצורך לעבור לחקירה פלילית.

הערכה: רה"מ ובני משפחתו ייחקרו באזהרה

אתמול פורסם לראשונה ב"אולפן שישי" כי אחרי חקירתו של הרו, קיימת הערכה לפיה לא יהיה מנוס בהמשך הדרך מלחקור באזהרה גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחתו. עוד נחשף כי ה-FBI האמריקני צפוי לסייע בחקירה.

"למרות הלחץ התקשורתי שמטרתו להפיל את ראש הממשלה נתניהו בחקירות, לא יהיה כלום - כי אין כלום", אמר אתמול גורם המקורב לראש הממשלה בתגובה לפרסום של אמנון אברמוביץ'.

הרו ונתניהו, ארכיון (מרים אלסטר, פלאש 90)

חקירתו של ארי הרו אמש, להבדיל מחקירתו בדצמבר 2015 שעסקה בענייניו שלו, עסקה הפעם רק בענייני נתניהו. מקור הפרשה הוא ישראלי מסביבת נתניהו שהביא את החומר. ישנם גם מקורות מידע בחו"ל: תורם בשם שלמה רכניץ, שמופיע ברשימת התורמים הרשמית של נתניהו, שבן משפחתו הסתבך בארה"ב. תוך כדי חקירה או בדיקה צץ גם שמו. לכן החקירה תצטרך להתקיים גם בארה"ב וגם בצרפת, וזה תהליך מאד ארוך.

העדות של ראש הסגל לשעבר של נתניהו, ארי הרו, הפכה לחקירה באזהרה במשטרה ונמשכה אתמול יותר מ-12 שעות, במהלכן המשיך לשתף פעולה ולא שמר על זכות השתיקה - גם כשהוזהר. החקירה תוכננה בקפידה במשך זמן רב על ידי בכירי החוקרים ביחידת להב 433. חוקרי המשטרה זימנו לעדות עובדת נוספת בלשכת רה"מ שעסקה בקשרי נתניהו עם תורמים אמריקנים.

המשטרה ניסתה "להרדים" את התקשורת

בתום החקירה הודיעה המשטרה כי הרו נעצר ונשלח למעצר בית של חמישה ימים. "היחידה הארצית של משטרת ישראל חקרה באזהרה בכיר לשעבר במשרד ראש הממשלה בגין חשד לביצוע עבירות מרמה, זאת במסגרת בדיקה שהיא מנהלת", נמסר. "בתום חקירתו שוחרר לביתו בתנאים מגבילים".

החקירה החלה בשעות הבוקר, כשהרו התבקש להתלוות לשוטרים מיד עם נחיתתו בארץ - כפי שפרסמנו לראשונה בחדשות 2 Online. בחלוף כמה שעות החוקרים הודיעו להרו שהוא חשוד וזאת למרות שהמשטרה ניסתה "להרדים" את התקשורת בנושא ודוברת אגף החקירות הבהירה שהוא לא חשוד.

ההערכה היא כי אם יימצא חומר מפליל נגד הרו בפרשה, יוצע לו להפוך לעד מדינה נגד נתניהו. כך או כך מדובר במהלך דרמטי בבדיקה נגד נתניהו, שטרם הפכה רשמית לחקירה.

יש לציין כי הרו ריכז בעבר את התרומות לנתניהו בארצות הברית ומתנהלת נגדו חקירה בחשד למכירה פיקטיבית של חברה. גורם המקורב למעורבים אמר כי המידע שקשור להרו ונתניהו "עשוי להביך מאוד ציבורית את נתניהו, אך לא ברורה אם בכלל מידת פליליותו".