דירקטוריון רפאל נגד שר הביטחון

פרסום ראשון: במהלך יוצא דופן פנו בסוף השבוע כל חברי דירקטוריון רפאל במכתב לליברמן ובו ביקשו ממנו לשקול מחדש את מינויו של עוזי לנדאו: בסביבת ליברמן דוחים את הטענות: אין חובה להארכת הקדנציה. בשבוע שעבר הודיע ליברמן על מינויים של 3 שרים לשעבר ממפלגתו לתפקידים בכירים בתעשיות הביטחוניות

ליברמן ולנדאו (ארכיון) (יוסי זילברמן)

דירקטוריון רפאל נגד ליברמן: חברי דירקטוריון החברה פנו לשר הביטחון ליברמן בדרישה לחזור בו ממינוי השר לשעבר ד"ר עוזי לנדאו ליו"ר הארגון, ולהאריך את כהונתו של היו"ר הנוכחי יצחק גת. "לנגד עינינו עומדת טובת רפאל וביטחון המדינה", כתבו לשר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדברים באו על רקע החלטתו של השר ליברמן, למנות את השר לשעבר מטעם מפלגתו ישראל ביתנו, ד"ר עוזי לנדאו ליו"ר רפאל. מינויו של לנדאו בא על חשבונו של היו"ר גת, שכבר השיג את כל האישורים הנדרשים מלבד חתימתו של שר הביטחון להארכת כהונתו.

בסוף השבוע, כשהתברר שכהונתו של גת לא תוארך פנו כל חברי הדירקטירויון לליברמן וקראו לו לחזור בו מהמינוי. "אנו פונים אליך בבקשה לשקול מחדש את החלטתך לאי הארכת כהונת יצחק גת כיו"ר החברה", כתבו חברי הדירקטוריון לשר ליברמן. "בנוסף להישגיו, אנו מוצאים בעת הזו נחיצות מהותית בניסיונו ובהיכרותו המעמיקה של גת עם רפאל, עקב העובדה שלפני מספר חודשים נכנס לתפקיד מנכ"ל חדש לחברה".

"טובת המדינה לנגד עינינו". דירקטוריון רפ (צחי בן עמי / פלאש 90)

בסביבת ליברמן דחו את דברי הדירקטוריון וטענו: "אין כל חובה להאריך את הקדנציה של יו"ר רפאל. לנדאו עבד כמהנס ברפאל והיה שר בתפקידים בכירים. מדובר במינוי של אדם ראוי מהשורה הראשונה".

בכדי לאשר המהלך באופן סופי, יידרשו חברי הדירקטוריון להצביע בעד מינויו של ד"ר לנדאו. בשלב זה לא ברור אם לנדאו יזכה בתמיכה מטעם החברים. בהקשר זה, בכירים ברשות החברות הממשלתיות אמרו כי יבדקו את המינוי המדובר, וציינו כי יבחנו אם להתערב בו.

בתוך שבוע: 3 שרים לשעבר מונו לתפקידים בכירים

בשבוע שעבר החליט ליברמן למנות שלושה שרים לשעבר ממפלגתו לתפקידים בכירים בתעשיות הביטחוניות. ההודעה בדבר מינויו של לנדאו גררה כבר אתמול ביקורת במערכת הפוליטית. "ליברמן הפך את התעשיות הביטחוניות ללשכת התעסוקה של ישראל ביתנו", תקפה אמש ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני). "אסור שמינוי כה רגיש בתעשיות המגלגלות מחזור של מיליארדי שקלים יהיה רק משיקולים פוליטיים ולא משיקולים מקצועיים".

ימונה ליו"ר התעשייה הצבאית. אהרונוביץ' (פלאש 90 יונתן סינדלר)

במסגרת סבב המינויים המדובר החליט ליברמן למנות את יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית ואת יצחק אהרונוביץ' ליו"ר התעשייה הצבאית. גם שמיר וגם אהרונוביץ', כאמור, הם בכירים לשעבר במפלגתו של ליברמן. "שמיר, שר החקלאות לשעבר, כבר כיהן כיו"ר התעשייה האווירית, הוא טייס ואיש בעל ניסיון בתחום הצבאי והכלכלי", נכתב בהודעת משרד הביטחון.

"אהרונוביץ' כיהן בעבר כשר לביטחון פנים, היה מפקד משמר הגבול, סגן מפכ"ל המשטרה ומנכ״ל דן והוא איש עם רקע ביטחוני רב ובעל ניסיון בניהול מערכות". בהודעה שפרסם משרד הביטחון נמסר עוד כי "השר ליברמן אומר כי מדובר באנשים המתאימים ביותר לתפקידים הללו והם יצעידו את החברות שבראשן יעמדו קדימה". עם זאת, לא נכתבה כל התייחסות לעובדה כי השניים היו בשנים האחרונות בכירים במפלגתו של ליברמן.