החוק שיאלץ את פייסבוק למחוק הסתה

בקרוב בתי המשפט יוכלו להורות לפייסבוק ולגוגל להסיר תכנים - כך קובע תזכיר החוק של שרת המשפטים והשר לביטחון הפנים. "טוב היה אילו לא היה צורך בחוק שכזה", ציינה שקד

המאבק מול פייסבוק נמשך (חדשות 2, רויטרס)

צעד נוסף במאבק בין הרשויות בישראל לבין פייסבוק: שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן הפיצו היום (שלישי) את תזכיר "חוק הפייסבוק". החוק שניסחו השניים וצפוי לעלות להצבעות בקרוב יאפשר לבתי המשפט להוציא צו להסרת תכנים מסיתים או פליליים מפייסבוק ומגוגל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרסום התצהיר מגיע לאחר חילופי ההאשמות בין השר ארדן למנהלי פייסבוק, במהלכן טען השר כי "דמם של חלק מהנרצחים על ידיו של מרק צוקרברג, מייסד פייסבוק". השרים ציינו כי לאחר אישור החוק, המדינה תוכל לבקש מבית המשפט להורות על הסרת תכנים מסיתים מהרשת - כמו גם תכנים המהווים עבירה פלילית ומסכנים את ביטחון הציבור או המדינה.

על פי תזכיר החוק, בית המשפט לעניינים מנהליים רשאי לתת את הצו אף במעמד צד אחד והמדינה גם תהיה רשאית לבקש מבית המשפט להציג מידע חסוי שלא בנוכחות ספקיות התוכן ובלי לגלות להן את תוכן המידע החסוי. בנוסף בית המשפט לא יהיה כפוף לדיני ראיות,והוא יהיה רשאי לקבל ראייה, אף אם אינה קבילה במשפט.

"דמוקרטיה מתגוננת". שקד (יח"צ)

לאחר מתן הצו, עניין הסרת התוכן יפורסם באתר האינטרנט של משרד המשפטים. השרים הדגישו כי החוק החדש יעמוד לצד האפשרויות הפליליות ולא כחלופה להן: "הכלי המוצע נועד לאפשר התמודדות יעילה ומהירה עם התוכן המזיק עצמו, על מנת להקטין את הסיכון הנשקף ממנו". שקד וארדן ציינו כי בגל הטרור הנוכחי יש קשר ישיר בין הסתה ברשת לביצוע פעולות טרור.

"אנחנו מפעילים היום כלי של 'דמוקרטיה מתגוננת'", ציינה שקד. "טוב היה אילו לא היה צורך בחוק שכזה וספקיות האינטרנט היו פועלות באחריות גדולה יותר מזו הקיימת היום. גופי הטרור וארגונים פוגעניים עושים שימוש פסול בזירת האינטרנט. על מנת לבלום את ההתפשטות יש לפעול במהירות וביעילות ולעדכן את החקיקה הקיימת לאתגרים המקוונים החדשים העומדים בפנינו. ישראל נמצאת בחזית המאבק העולמי בטרור וככזו היא לא יכולה להישאר מאחור בחקיקה נגד תכנים פוגעניים".

השר ארדן הוסיף כי "חלק גדול מהמחבלים בגל הטרור האחרון שאבו השראה למעשיהם מההסתה ברשת, ומאחר ולצערי פייסבוק לא ממהרת להסיר תכנים מסיתים ורק חלק מהבקשות של משטרת ישראל להסרת תכנים נענה בחיוב, החוק הכרחי על מנת לתת לגורמי אכיפת החוק את הכלים הנדרשים כדי לפעול להסרת תכנים שעלולים להוביל למעשי טרור ורצח".