לפיד נגד עורכת בעיתון "הארץ" - והרשת נגדו

יו"ר יש עתיד טען כי מינויה של עיתונאית, שבן זוגה משתייך למייסדי ארגון "שוברים שתיקה",יוביל להפצת הכפשות נגד ישראל. באופוזיציה מיהרו לתקוף ועורך "הארץ" אלוף בן גיבה את העורכת: "אצלנו לא בודקים מי בני הזוג ומה הדעות"

עורר שוב סערה. לפיד (פיסבוק)

זה ככל הנראה לא השבוע של יאיר לפיד: לאחר שדבריו השבוע התפרשו כנטישת נושא השוויון בנטל, תקף היום (שישי) לפיד את מינויה של עורכת "הארץ" באנגלית - בגלל היותה בת זוגו של אחד ממקימי "שוברים שתיקה". לפיד כתב בפוסט שזכה לחשיפה ולביקורת רבה כי העיתונאית נעה לנדאו היא "שותפתו לדרך ולחיים של אבנר גבריהו, המשמיץ הקולני והקיצוני ביותר של ישראל מבין אנשי 'שוברים שתיקה'". לאחר זמן קצר השמיט לפיד את המילה "לחיים", אך חצי הביקורת כבר הופנו אליו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפוסט בו המשיך בקו התקיף שלו נגד "שוברים שתיקה" התייחס לפיד למינויה של לנדאו, וכתב:"המהדורה האנגלית כבר דיווחה בעבר למנוייה בעולם – ביניהם הבית הלבן, הקונגרס האמריקאי והאיחוד האירופי - שרוב אזרחי ישראל תומכים באפרטהייד וחיילי צה"ל טובחים בילדים פלסטינים. יש יסוד להניח שעכשיו זה עוד יחמיר".

לפיד הוסיף כי מדובר ב"עוד הוכחה (לא שהיינו צריכים) שבניגוד לכל טענותיהם, אנשי 'שוברים שתיקה' לא באמת מעוניינים להשפיע על החברה הישראלית פה בבית - הם מעדיפים בהרבה להכפיש אותנו בחו"ל".

הפוסט שפרסם לפיד לנפי שערך אותו

באופוזיציה מיהרו לתקוף את דבריו של לפיד, בעיקר בשל המתקפה האישית על אורח חייה של לנדאו והטענה המרומזת כי זהותו של בן זוגה תשפיע על עבודתה. ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "מעולם לא פגשתי את נעה, אבל אני משוכנעת שיש בכל אות שלה יותר יושרה ואומץ מכל אוסף טורי יאיר לפיד ביחד. אני רק מקווה ששותפיו לדרך של לפיד, חלקם אנשים רציניים והגונים, מרגישים טוב עם עצמם עכשיו".

אחת התגובות המדוברות ביותר הייתה של ח"כ ציפי לבני, שכתבה: "לא הסתכלתי בטוויטר כמה שעות. מישהו יכול לעדכן מה בעלה של ליהיא אמר?". ראש מפלגתה יצחק (בוז'י) הרצוג הוסיף: "עזבו רגע את שוברים שתיקה. בענין הזה לכולנו יש מחלוקת עם הדרך שבה הם בחרו להוציא דיבתם של המדינה ושל חיילי צה"ל. אבל מי שמטיף לשנאת עתונאים או לשנאה בכלל בגלל שיוך זוגי לא ראוי לקבל תמיכה כלשהי מהציבור. יאיר טעה. יאיר צריך להתנצל". 

לנדאו עצמה הגיבה בחשבון הטוויטר שלה לפוסט ולסערה ברוח הומוריסטית: "אני פרשה! אגב, מה זה 'שותפתו לדרך'? זו אותה הטענה רק בניסוח דבילי יותר". כמו כן ציינה לנדאו כי "זה הכל כי לא הפרשתי חלה עם ליהיא", ואף כתבה ללפיד כי היא "נעה בלי ו'". לבסוף כתבה בפייסבוק ללפיד: "תגיד, לא התקדמנו מהתקופה בה נשים נשפטו לפי בני הזוג שלהן? יש לי המון דעות משלי וזה בהחלט משפר את חיי המין שלנו. תודה".

מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, אמר בתגובה לדברים כי "זה שפל חדש למנהיגם של עפר שלח ויעל גרמן. שמחה גדולה שנעה לנדאו המוכשרת חוזרת להארץ". גם עורך "הארץ" אלוף בן גיבה את העורכת: "ב-30 שנות עבודה עיתונאית פגשתי מעט עורכים מקצוענים כמו נעה לנדאו, בכל היבט אפשרי: תעוזה, נחישות, מנהיגות, זיהוי סיפורים, עמידה בלחצים. אבל דבר אחד לא עושים אצלנו ב'הארץ': לא בודקים מי בני הזוג של העיתונאים ומה דעותיהם".