החוק הפרטני נגד זועבי לא יקודם

הצעת החוק שנוסחה בתמיכת ראש הממשלה להשעיית ח"כ זועבי לא תוקדם בשל התקדמות באופוזיציה - שם מעדיפים להחרים את נאומיה של חברת הכנסת. בעקבות כך, הודיעו בקואליציה כי חוק ההשעייה יחזור בקרוב להצבעה

זועבי במליאה, ארכיון (פלאש 90)

הניסיונות להרחיק את ח"כ זועבי מהמליאה נמשכים - ואחת היוזמות נגנזת בגלל התנגדות האופוזיציה: יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הודיע היום (שישי) כי החוק הפרסונלי שיזם להדחת זועבי לא יקודם, בגלל התנגדות סיעת המחנה הציוני. ביטן הדגיש כי במקביל תמשיך הקואליציה לפעול לאישורו של "חוק ההשעייה" השנוי במחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביטן הציע לאחרונה לראשי האופוזיציה, בהסכמת ראש הממשלה,  לקדם חקיקה שתרחיק את זועבי מהכנסת בתמורה להקפאת קידום חקיקת חוק ההשעיה. כעת כאמור התכנית נגנזה, ובמחנה הציוני קראו השבוע לצאת מהדיונים בזמן שזועבי נואמת - אך לא להדיח אותה. "הייתה הזדמנות פז להרחיק את זועבי אחת ולתמיד מהכנסת והמחנה הציוני מכשיל את המהלך", אמר ביטן.

"היוזמה לצאת מהמליאה בכל פעם שחנין זועבי נואמת משולה לאדם שחוטף אגרוף והוא משיב במלחמת כריות", הוסיף. "במקום שנרחיק את זועבי מהכנסת הם מציעים שנרחיק את עצמנו מהמליאה, זו בדיחה עצובה".

ח"כ דוד ביטן

על פי הצעת חוק ההשעייה, שתוגש בקרוב לקריאה שנייה ושלישית, ההליך יכלול שלושה שלבים מרכזיים:

- בקשה של 70 חברי כנסת לדיון בנושא.

- דיון בוועדת הכנסת על אורך ההשעיה. על מנת שההחלטה תתקבל, יידרש רוב של 75% מחברי הוועדה.

- אחרי שוועדת הכנסת תאשר ברוב מיוחד את ההשעיה, הנושא יובא לפתחה של מליאת הכנסת - שתוכל לאשר השעיה ברוב של 90 חברי כנסת.

גם אחרי שההשעיה תעבור את כל השלבים הללו, לחבר או חברת הכנסת המדוברים עדיין תעמוד זכות הערעור. כמו כן, על פי הנוסח החדש לא ניתן יהיה להשעות חבר כנסת בתקופת בחירות. חברי הכנסת יוכלו לקבוע את אורך ההשעיה בהתאם לחומרת המעשה ובמקרים החמורים ביותר ניתן יהיה לקבוע השעיה עד סוף הקדנציה.

במחנה הציוני התנגדו ליוזמה (פלאש 90, מרים אלסטר)

אם אכן יוחלט על השעייתו של חבר כנסת מכהן, במהלך תקופת ההשעיה ייכנס במקומו המועמד הבא ברשימת המפלגה שלו לכנסת. כמו כן, במהלך תקופת ההשעיה יישללו מהמושעה כל התנאים הכלכליים וזכות ההצבעה בכנסת.

המהומה התעוררה ביום רביעי שעבר, כשזועבי נאמה במהלך דיון בנושא הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. בנאומה היא כינתה את ההשתלטות על משט המרמרה רצח, וחברי כנסת רבים קמו ממקומותיהם, ניגשו אל הדוכן, נפנפו בידיהם באיום לעבר זועבי ודרשו ממנהל הדיון להוריד אותה מהדוכן.