ארדן: "דעתי על צוקרברג לא השתנתה, הרוב תומך בי"

אחרי הריאיון ב"פגוש את העיתונות", הצהיר השר גלעד ארדן כי "צריך להציב קווים אדומים" לפייסבוק בכל הקשור למאבק בהסתה. ארדן גם התייחס ל"חוק הפייסבוק", שיאפשר הסרת תכנים: "אנקוט בכל דרך לקדם את הנושא"

שלושה ימים לאחר שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף בחריפות ריאיון ל"פגוש את העיתונות" את הרשת החברתית פייסבוק והעומד בראשה מארק צוקרברג, השר לא נסוג מעמדתו: בריאיון לניב רסקין בגלי צה"ל הצהיר הבוקר (שלישי) ארדן כי "את הדברים על צוקרברג אמרתי כמעט מיומי הראשון בתפקיד. אנקוט בכל דרך לקדם את הנושא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארדן, שמקדם בימים אלה חוק יחד עם שרת המשפטים איילת שקד שישנה את נהלי הסרת תכני ההסתה מפייסבוק, הוסיף כי "צריך למצוא את האיזון בין חופש הביטוי, אבל גם לקבוע קווים אדומים".

"אני חושב ש-80% מהציבור מזדהה עם עמדתי לגבי ההסתה בפייסבוק, או לפחות רוב הציבור", הוסיף. "אני לא רודף אף אחד. אבל לא ייתכן שלא יהיו שום כללים בעולם החדש של פייסבוק".

השר התייחס גם לדיווחים על מגעים לעסקת שבויים עם חמאס וחזר על קריאתו להחמרת תנאי אסירי הארגון בישראל: "צריך ללחוץ על תנועת החמאס, למשל על ידי שינוי משמעותי לרעה בתנאי אסיריהם". ארדן הוסיף כי ככל הנראה אינו מעורה בכל הפרטים בנושא: "לא יפתיע אותי אם איני מעודכן כחבר קבינט עד לפרט האחרון".

"אני לא יכול להתייחס לפרסומים על מגעים עם חמאס, ליאור לוטן עוסק בזה", סיכם. "יש חובה מוסרית להחזיר את הבנים הביתה, אבל באותה מידה לא צריך לחזור על טעויות העבר". בנושא אחר ציין ארדן כי לא ידע על החקירה החדשה נגד נתניהו: "אני מגבה את המשטרה תמיד, אני לא יודע אם יש פרשה חדשה , אבל תמיד נותן גיבוי".

"להגביר לחץ על אסירי חמאס" (רויטרס)

כך החלה המתקפה של ארדן - וכך הגיבו בפייסבוק

בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" אמר ארדן כי "חלק מדם הנרצחים על ידיה של פייסבוק" - וזאת בהאשימו את הרשת החברתית בכך שהיא ליברלית מדי ולא חוסמת תכנים מסיתים. את הדברים אמר ארדן לאחר שנשאל על הפתרונות האפשריים לגל הטרור שאינו פוסק.

השר טען כי ההסתה ברשת החברתית היא שאחראית לטרור היחידים. "פייסבוק הפכה למפלצת", אמר ארדן. "כל השיח של הדור הצעיר ברשות, כל ההסתה והשקרים, הכול קורה על הפלטפורמה הזו. אני בעד שאדון צוקרברג יעשה ניטור עצמי". ארדן אף טען כי "פייסבוק מחבלת בעבודה של משטרת ישראל כי גם כשהמשטרה פונה אליה היא אינה משתפת פעולה, ויש לה רף גבוה מאד להסרת תכנים ופוסטים".

ברשת החברתית הגיבו בסוף השבוע להאשמות ארדן על חוסר ניטור תכנים מסיתים ואמרו: "אנו עובדים באופן קבוע עם ארגוני בטיחות וקובעי מדיניות ברחבי העולם על מנת להבטיח שאנשים ידעו כיצד לעשות שימוש בטוח בפייסבוק. אין מקום לתוכן המעודד אלימות, איומים ישירים, טרור או דברי שטנה על הפלטפורמה שלנו". עם זאת, בדיקת חדשות 2 Online גילתה כי הרשת לא הסכימה להסיר שידור ישיר של אימון חמאס - ורק לאחר פנייתנו התוכן הוסר.

"יש לנו מערך של כללי קהילה ברורים שנועדו לעזור לאנשים להבין מה מותר בפייסבוק", הוסיפו ברשת החברתית, "ואנחנו קוראים לאנשים להשתמש בכלי הדיווח שלנו אם הם מוצאים תוכן שהם מאמינים שמפר כללים אלו כדי שנוכל לבחון כל מקרה ולנקוט בפעולה מהירה. יש לפייסבוק דיאלוג קבוע עם הממשלה על נושאים אלו".