ההשעיה: רוב של 90 חברי כנסת וזכות ערעור

שלושה חודשים אחרי שמליאת הכנסת הצביעה בעד חוק ההשעיה בקריאה ראשונה, החוק השנוי במחלוקת מגיע לדיון אחרון בוועדת חוק חוקה ומשפט. בזמן החולף עבר החוק מספר שינויים עד לנוסח הסופי שבקרוב יתבקשו חברי הכנסת להצביע אליו. כך תיראה הדרך להשעייתו של חבר כנסת מכהן

(חדשות 2)

חוק ההשעיה שמעורר מחלוקת במערכת הפוליטית - כולל בקרב גורמים בשורות הקואליציה - יובא מחר (שני) לאישור ועדת חוקה חוק ומשפט. החוק עבר מספר שינויים מאז שעבר בקריאה ראשונה בכנסת לפני כשלושה חודשים ומשרטט את ההליך המלא להשעייתו של חבר כנסת מכהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הליך ההשעיה כולל שלושה שלבים מרכזיים:

- בקשה של 70 חברי כנסת לדיון בנושא.

- דיון בוועדת הכנסת על אורך ההשעיה. על מנת שההחלטה תתקבל, יידרש רוב של 75% מחברי הוועדה.

- אחרי שוועדת הכנסת תאשר ברוב מיוחד את ההשעיה, הנושא יובא לפתחה של מליאת הכנסת - שתוכל לאשר השעיה ברוב של 90 חברי כנסת.

גם אחרי שההשעיה תעבור את כל השלבים הללו, לחבר או חברת הכנסת המדוברים עדיין תעמוד זכות הערעור. כמו כן, על פי הנוסח החדש לא ניתן יהיה להשעות חבר כנסת בתקופת בחירות. חברי הכנסת יוכלו לקבוע את אורך ההשעיה בהתאם לחומרת המעשה ובמקרים החמורים ביותר ניתן יהיה לקבוע השעיה עד סוף הקדנציה.

יוזם החוק, ח"כ ניסן סלומינסקי

אם אכן יוחלט על השעייתו של חבר כנסת מכהן, במהלך תקופת ההשעיה ייכנס במקומו המועמד הבא ברשימת המפלגה שלו לכנסת. כמו כן, במהלך תקופת ההשעיה יישללו מהמושעה כל התנאים הכלכליים וזכות ההצבעה בכנסת.

לאחר הדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט על הנוסח הנוכחי של החוק - הוא יובא להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. אם יעבור, הוא ייכנס לתוקף באופן מיידי, אך לא יחול רטרואקטיבית על אירועים שכבר התרחשו. כך למשל, לא ניתן יהיה להשעות את חברת הכנסת חנין זועבי בשל הדברים שאמרה במליאה בשבוע שעבר.