ליברמן: "נמשיך לרדוף מחבלות ששטות בים"

דבריה של ח"כ חנין זועבי נגד לוחמי השייטת ממשיכים לעורר תגובות נזעמות. שר הביטחון ליברמן אמר כי "צה"ל ימשיך להילחם במחבלות ששטות בים והן חברות כנסת". נתניהו: "לבחון את הדחת זועבי, היא עברה כל גבול"

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב במילים חריפות לדבריה של חברת הכנסת חנין זועבי היום (רביעי) בנאומה במליאת הכנסת. ליברמן כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "חיילי צה"ל ימשיכו להילחם נגד מחבלים בים, באוויר וביבשה - וזה כולל מחבלות ששטות בים והן חברות כנסת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במקביל, הציע הערב יו"ר הקואליציה דוד ביטן לגנוז את הצעת חוק ההשעייה, שמעוררת ביקורת גם בקרב גורמים בקואליציה, תמורת חקיקה שתרחיק את זועבי באופן ספציפי מהכנסת. ביטן מקווה שהחקיקה תוביל להדחתה של זועבי בתוך פרק זמן של חודש-חודשיים ומקווה לקבל את תמיכתן של כמעט כל סיעות הבית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות הדברים כי "שוחחתי הערב שוב עם היועץ המשפטי לממשלה כדי לבחון את קידום הליך הדחתה של חנין זועבי מהכנסת. במעשיה ובשקריה היא עברה כל גבול ואין לה מקום בכנסת".

"אבחן הרחקת זועבי". נתניהו ומנדלבליט (פלאש 90, אלכס קולומיסקי)

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה הגיב גם הוא לדברים בעמוד הפייסובק שלו וכתב כי "אנחנו עומדים מאוחדים מול עוד גל של הסתה גזענית ואלימה שכוון ביממה האחרונה נגד חברות הכנסת חנין זועבי ועאידה תומא סלימאן". הוא הוסיף כי "האלימות המילולית והצרחות הגזעניות והשוביניסטיות, שלולי המאבטחים נראה כי היו מגיעות עד לאלימות פיזית היום במליאה הם עדות למדיניות השנאה והחורבן של הממשלה הזאת. נמשיך להיאבק נגד הגזענות, השנאה וההסתה בשביל לחיות בכבוד במולדתנו שאין לנו מולדת אחרת מלבדה".

צעקות וגידופים במהלך נאום זועבי

זועבי עוררה היום זעם רב בנאומה במהלך דיון בנושא הסכם הפיוס עם טורקיה, בו כינתה את ההשתלטות על משט המרמרה רצח. חברי כנסת רבים קמו ממקומותיהם, ניגשו אל הדוכן, נפנפו בידיהם באיום לעבר זועבי ודרשו ממנהל הדיון להוריד אותה מן הדוכן.

זועבי עלתה לנאום במהלך דיון מיוחד בנושא הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה, במסגרתו תשלם ישראל כ-20 מיליון דולר למשפחות הרוגי משט המרמרה. חבר הכנסת אורן חזן החל בקריאות ביניים לעבר זועבי בעודה צועדת אל הדוכן (בין היתר קרא: "פה זה לא הרשות הפלסטינית"), עוד לפני שהחלה לדבר.

"אני עמדתי פה לפני שש שנים", אמרה בנאומה. "חלק מכם זוכרות וזוכרים את ההסתה, את השנאה, את העוינות, את הרעש - ותראו לאן הגענו. התנצלות למשפחות של מי שקראו להם טרוריסטים. מתברר שהתשעה שנרצחו (חזן: 'זועבי, הם טרוריסטים, את שותפה שלהם') הם פעילים שצריך לפצות אותם. יש הסתה שלפחות אפשר לקחת אותה ברצינות ויש הסתה פופוליסטית, נמוכה שאי אפשר אפילו לקחת ברצינות (חזן: 'את המסיתה הלאומית')".

"כל חברי הכנסת שהשתתפו בהסתה צריכים להתנצל"

"אלה שכנראה המסוכנים ביותר במרמרה, שהתעמתו עם החיילים, שרצו למנוע מעשה פיראטי של שייטת 13 - להיכנס ולחטוף ולהרוג - מפצים את המשפחות שלהם", המשיכה. "אלה פעילים פוליטיים בפעולה פוליטית לגיטימית לכל דבר (חזן: 'את תומכת בטרור, צבועה! רוחי לעזה'). אני מצפה ורוצה ודורשת התנצלות לכל הפעילים הפוליטיים שהיו על המרמרה, והתנצלות לחברת הכנסת חנין זועבי שהסיתו נגדה במשך שש שנים ורדפו אותה".

"כולכם צריכים להתנצל, כל חברי הכנסת שהשתתפו בהסתה צריכים להתנצל", קראה זועבי. "אני אקבל את הפיצויים (חזן: 'אנחנו נעיף אותך מפה') ואני אתרום אותם למען המשט הבא. כל עוד יש מצור, צריכים להיאבק נגדו וצריכים לארגן עוד משטים. רצחתם תשעה פעילים והסתתם נגד הפעילים. (חזן בצעקות: 'את שותפה לטרור, את מחבלת בכל רמ"ח איברייך'). תכבדו את עצמכם ואל תמשיכו את ההסתה. אתם מתנצלים ומשלמים פיצויים. זה היה הפשע הקטן, אבל יש פשע גדול - 2 מיליון בני אדם שאתם אוהבים לשכוח נמצאים מחוץ לתודעה שלכם, נמצאים בעזה".

"מאוחדים מול עוד גל של הסתה" (מרים אלסטר, פלאש 90)

בשלב זה ניגש חבר הכנסת חיליק בר (המחנה הציוני) אל הדוכן וקרא קריאות לעבר זועבי. אחריו ניגש גם חזן והחל לצעוק על סגן יו"ר הכנסת. בעקבות השניים ניגשו חברי כנסת נוספים, ביניהם נאווה בוקר (ליכוד), עליזה לביא (יש עתיד) ומיקי לוי (יש עתיד).

סגן יו"ר הכנסת חמד עמאר (ישראל ביתנו) דרש מזועבי להתנצל על דבריה כלפי חיילי צה"ל, ובמשך דקות ארוכות לא שב הדיון לסדרו, כשחברי הכנסת המשיכו בצעקות. "מי שרצח הוא מי שצריך להתנצל", טענה זועבי. "נרצחו תשעה אנשים, אתם צריכים להתנצל ולסיים את המצור על עזה". גם חזן וגם זועבי הוצאו מהמליאה על ידי הסדרנים.