מדוע לא זומנו בכירי צה"ל לדיון בקבינט?

הקבינט אישר ברוב גדול את הסכם הפיוס עם טורקיה. הישיבה עצמה נמשכה כמעט חמש שעות, השרים שהתלבטו החליטו לבסוף להצטרף לראש הממשלה, ראש המוסד יוסי כהן הביע את תמיכתו – אבל שר הביטחון ליברמן החליט לא לזמן כלל את בכירי צה"ל לדיון

ליברמן החליט לא לזמן את הבכירים (אריאל חרמוני / פלאש 90)

במשך ארבע שעות וחצי דנו הבוקר (רביעי) שרי הקבינט המדיני-ביטחוני בהסכם הפיוס עם טורקיה. שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהתנגד להסכם, החליט שלא לזמן לדיון את בכירי צה"ל ולמעשה מנע מהשרים לשמוע את דעתם של הרמטכ"ל ושל ראש אמ"ן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מספר שרים הביעו פליאה ואף ביקורת על ההחלטה של ליברמן, בין היתר בשל העובדה שראש המוסד יוסי כהן דווקא כן נכח בדיון. בשלב מסוים פנה שר האוצר כחלון לשר הביטחון ליברמן ותהה: "אני מחשיב את דעתם של גורמי ביטחון, מדוע איני יכול לשאול מה דעתו של הרמטכ"ל?".

ביקש לשמוע את דעת הרמטכ"ל (יונתן סינדל, פלאש 90)

"העניין סוכם ביני לבין המזכיר הצבאי לראש הממשלה", ענה לו ליברמן. הוא הסביר שההחלטה התקבלה מכיוון שאופיו המרכזי של הדיון בהסכם הפיוס הוא מדיני ולא ביטחוני. בשלב זה נתניהו בחר להוסיף עקיצה שמתייחסת לנאומו האחרון של יעלון כשר ביטחון: "האם זה לא המקום לשמוע את האומץ של הקצינים שמדברים נגד הדרג המדיני?".

בסופו של דבר, כידוע, השרים המתלבטים החליטו להצטרף לעמדת ראש הממשלה וההסכם אושר ברוב של שבעה תומכים מול שלושה מתנגדים. במהלך הדיון התייחסו הנוכחים גם לסוגיית החללים והאזרחים הישראלים המוחזקים בעזה. ראש המוסד יוסי כהן אמר שלטורקיה אין השפעה על חמאס שתוביל להשבתם.

השרים גם דנו בהשפעתו של ההסכם על משק הגז הישראלי. השר שטייניץ ציין כי ההסכם יוביל בסופו של דבר לגילוי מאגרים נוספים מכיוון שהוא מספק את הצינור לאירופה ושחיפושים יחלו בנובמבר הקרוב.