זועבי בכנסת: לוחמי השייטת רוצחים

חברת הכנסת חנין זועבי עלתה לנאום במהלך דיון על הסכם הפיוס עם טורקיה ועוררה סערה לאחר שאמרה כי לוחמי השייטת רצחו 9 מנוסעי המרמרה. עקב דבריה החלו דחיפות וצעקות וח"כים הוצאו. צפו בעימות הסוער במשכן

מהומה במשכן הכנסת: חברת הכנסת חנין זועבי עוררה היום (רביעי) זעם רב בנאומה במהלך דיון בנושא הסכם הפיוס עם טורקיה, בו כינתה את ההשתלטות על משט המרמרה רצח. חברי כנסת רבים קמו ממקומותיהם, ניגשו אל הדוכן, נפנפו בידיהם באיום לעבר זועבי ודרשו ממנהל הדיון להוריד אותה מן הדוכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

זועבי עלתה לנאום במהלך דיון מיוחד בנושא הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה, במסגרתו תשלם ישראל כ-20 מיליון דולר למשפחות הרוגי משט המרמרה. חבר הכנסת אורן חזן החל בקריאות ביניים לעבר זועבי בעודה צועדת אל הדוכן (בין היתר קרא: "פה זה לא הרשות הפלסטינית"), עוד לפני שהחלה לדבר.

"אני עמדתי פה לפני שש שנים", אמרה בנאומה. "חלק מכם זוכרות וזוכרים את ההסתה, את השנאה, את העוינות, את הרעש - ותראו לאן הגענו. התנצלות למשפחות של מי שקראו להם טרוריסטים. מתברר שהתשעה שנרצחו (חזן: 'זועבי, הם טרוריסטים, את שותפה שלהם') הם פעילים שצריך לפצות אותם. יש הסתה שלפחות אפשר לקחת אותה ברצינות ויש הסתה פופוליסטית, נמוכה שאי אפשר אפילו לקחת ברצינות (חזן: 'את המסיתה הלאומית')".

זועבי עוררה זעם בקרב הח"כים (ערוץ הכנסת)

"אלה שכנראה המסוכנים ביותר במרמרה, שהתעמתו עם החיילים, שרצו למנוע מעשה פיראטי של שייטת 13 - להיכנס ולחטוף ולהרוג - מפצים את המשפחות שלהם", המשיכה. "אלה פעילים פוליטיים בפעולה פוליטית לגיטימית לכל דבר (חזן: 'את תומכת בטרור, צבועה! רוחי לעזה'). אני מצפה ורוצה ודורשת התנצלות לכל הפעילים הפוליטיים שהיו על המרמרה, והתנצלות לחברת הכנסת חנין זועבי שהסיתו נגדה במשך שש שנים ורדפו אותה"

"כולכם צריכים להתנצל, כל חברי הכנסת שהשתתפו בהסתה צריכים להתנצל", קראה זועבי. "אני אקבל את הפיצויים (חזן: 'אנחנו נעיף אותך מפה') ואני אתרום אותם למען המשט הבא. כל עוד יש מצור, צריכים להיאבק נגדו וצריכים לארגן עוד משטים. רצחתם תשעה פעילים והסתתם נגד הפעילים. (חזן בצעקות: 'את שותפה לטרור, את מחבלת בכל רמ"ח איברייך'). תכבדו את עצמכם ואל תמשיכו את ההסתה. אתם מתנצלים ומשלמים פיצויים. זה היה הפשע הקטן, אבל יש פשע גדול - 2 מיליון בני אדם שאתם אוהבים לשכוח נמצאים מחוץ לתודעה שלכם, נמצאים בעזה".

צפו בהמשך הדיון בהסכם הפיוס (פלאש 90)

בשלב זה ניגש חבר הכנסת חיליק בר (המחנה הציוני) אל הדוכן וקרא קריאות לעבר זועבי. אחריו ניגש גם חזן והחל לצעוק על סגן יו"ר הכנסת. בעקבות השניים ניגשו חברי כנסת נוספים, ביניהם נאווה בוקר (ליכוד), עליזה לביא (יש עתיד) ומיקי לוי (יש עתיד).

סגן יו"ר הכנסת חמד עמאר (ישראל ביתנו) דרש מזועבי להתנצל על דבריה כלפי חיילי צה"ל, ובמשך דקות ארוכות לא שב הדיון לסדרו, כשחברי הכנסת המשיכו בצעקות. "מי שרצח הוא מי שצריך להתנצל", טענה זועבי. "נרצחו תשעה אנשים, אתם צריכים להתנצל ולסיים את המצור על עזה". גם חזן וגם זועבי הוצאו מהמליאה על ידי הסדרנים.

"קשה לחברי הכנסת להפסיק את ההסתה נגדי, גם כאשר אני מציינת מה שראש הממשלה חתם", אמרה זועבי לאחר הדיון הסוער. "חברי הכנסת מתקשים להסתכל לאמת בעיניים. שנים האכיל אותם ראש הממשלה בשקרים שיצרו רדיפה אישית נגדי. ועכשיו קשה להם להתמודד עם האמת: לא הייתה כל הצדקה לפעולה במהלכה 9 אזרחים טורקים איבדו את חייהם ורבים אחרים נפצעו". זועבי הוסיפה כי "על ספינת המאווי מרמרה לא היו מחבלים. היא הותקפה בלב ים מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. על פי דיני הים נחשבת פעולה מסוג זה למעשה שוד ים, או במילים פשוטות: מעשה פיראטי בלתי חוקי".

"ביזיון שאין כדוגמתו"

יוזם הדיון ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) פנה בעקבות הסערה לוועדת האתיקה של הכנסת ודרש להשעות באופן מיידי את זועבי עד לקיום בירור בעניינה. "גם לחופש הביטוי בדמוקרטיה יש גבולות וגם לסבלנותה של הכנסת יש גבולות", כתב בפנייתו. "הגיע הזמן שהכנסת תגיד 'עד כאן' לח"כ זועבי".

היום חנין זועבי הגיעה לרמות חדשות של שפל", כתב בחשבון הפייסבוק שלו יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב. "מחזה האימים בו חזינו עכשיו הוא ביזיון שאין כדוגמתו - חברת כנסת בישראל כינתה פעם נוספת את חיילי צה"ל 'רוצחים'. עלינו לעשות כל שביכולתנו על מנת שהאישה המתועבת הזו לא תדרוך יותר בכנסת ישראל".

"את חנין זועבי צריך להדיח ולא רק להשעות", אמר ח"כ מייקל אורן (כולנו). "היום נוכחנו לראות מקרה נוסף בו היא מנצלת את הבמה של הכנסת לעוד אחת מן הפרובוקציות שלה.