יו"ר הכנסת נגד "מסמך הח"כים"

בעקבות הפרסום לפיו במשטרה אספו מידע פלילי על חברי כנסת במסמך שזכה לכינוי "מסמך הח"כים", יו"ר הכנסת אדלשטיין דרש להיפגש בהקדם עם המפכ"ל בנושא. "עד כה לא ניתן לטעמי הסבר מניח את הדעת ליצירתו של מסמך כזה", הסביר

אדלשטיין, ארכיון (מרים אלסטר, פלאש 90)

האם המשטרה אוספת מידע על חברי הכנסת? בעקבות הפרסום בנושא בחדשות 10 השבוע, פנה היום (שלישי) יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וביקש להיפגש עמו בנושא. "ריכוז המידע אודות הח״כים מעלה תהיות ושאלות", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אדלשטיין הדגיש כי הבקשה לפגישה נובעת מהפרסומים על מסמך משטרתי שמרכז מידע פלילי ומודיעיני אודות חברי הכנסת. "בימים האחרונים פורסם בתקשורת דבר קיומו של מסמך משטרתי שהוכן בשנת 2014 ובו ריכוז מידע פלילי ומודיעיני אודות חברי הכנסת שכיהנו באותה עת", הוסיף.

"מבלי כמובן לפקפק בסמכותה ובחובתה של המשטרה לחקור במקרים המתאימים חברי כנסת, ריכוז מידע שכזה באופן שבו נעשה הדבר על פי הפרסומים, מעלה תהיות ושאלות גם כאלה הנוגעות לחופש פעולתם וחסינותם של חברי הכנסת ולשימוש של רשויות האכיפה בחומרים אלה", ציין יו"ר הכנסת. "עד כה לא ניתן לטעמי, בכל הכבוד, הסבר מניח את הדעת ליצירתו של מסמך כזה".

אדלשטיין הדגיש במכתבו כי "כמי שמופקד על חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, אבקש להיפגש איתך ועם ראש אגף החקירות והמודיעין בהקדם האפשרי על מנת להבין את תכלית יצירתו של המסמך, ולוודא כי המשטרה פועלת בהתאם לתכליתו ורוחו של חוק החסינות, וזאת כאמור מבלי לפגוע בחובתה של המשטרה לחקור חברי כנסת כאשר מתגבשת תשתית לחקירה שכזו".

ייפגש עם יו"ר הכנסת? אלשיך (מרים אלסטר, פלאש 90)

משרד היועמ"ש: "לא יוזמים איסוף מידע"

על פי הפרסום בחדשות 10, המסמך ה"מפליל" נאסף במשרדו של ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי. אתמול הבהיר עו"ד גיל לימון, עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי, כי "משטרת ישראל איננה יוזמת איסוף מידע על שרים או חברי כנסת". לדברי משרד היועץ המשפטי, "מידע מהותי המגיע למשטרת ישראל המעלה חשד לכאורה לפלילים על שר או על חבר כנסת מועבר באופן מיידי לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה. טיפול נוסף מתחייב את אישורם המוקדם".

עוד הבהיר עוזרו של מנדלבליט כי "המסמך הוכן במשטרת ישראל כבר לפני כשנתיים. המסמך הוכן לצורכי בקרה, כדי לוודא שאין שום מידע מהותי כאמור אשר מצוי אצל גורמי המודיעין והחקירה במשטרת ישראל שטרם הגיע לידיעת ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל והובא דרכו לידיעת פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה".

מנדבליט: מגבה את אגף החקירות (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

כמו כן נכתב בתגובה שנשלחה לתנועה לאיכות השלטון כי "חלק מהמידע המופיע במסמך הבשיל ושימש בסיס לחקירות פליליות, חלקן מוכרות. אין שחר לטענה שהמסמך הוכן לכל מטרה אחרת, פרט לתכלית המקצועית-אופרטיבית שתוארה לעיל. היועץ המשפטי לממשלה מגבה את עבודת אגף החקירות והמודיעין והעומד בראשו, אשר פועלים במקצועיות וללא פשרות, יומם וליל, להבטחת שלטון החוק במדינה".