פרשת מימרן-נתניהו: מלחמת גרסאות

המיליארדר הצרפתי-יהודי ארנו מימרן, שנאשם בהונאת ענק, טוען בתוקף כי העביר ב-2001 לחשבונו הפרטי של נתניהו 170 אלף אירו – אך פרקליטו של ראש הממשלה ממשיך להכחיש: "עוד ניסיון לפגוע בנתניהו. הטענות חסרות שחר ויתבררו כמופרכות"

מימרן ונתניהו (ארכיון)

40 אלף דולר או 170 אלף אירו? חשבון בנק פרטי או קרן ציבורית? פעילות הסברה או קמפיין בחירות? גם היום (שני) נמשך קרב הגרסאות בין לשכת ראש הממשלה נתניהו לבין ארנו מימרן סביב תרומה שנתן איש העסקים הצרפתי ב-2001. לאחר שבלשכת נתניהו אישרו הבוקר כי מימרן תרם לקרן של נתניהו בזמן שזה לא מילא תפקיד ציבורי, מימרן עצמו טען הערב כי הכסף הועבר דווקא לחשבון הפרטי של ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לחדשות 10 שב הערב מימרן וטען כי העביר סכום כסף לנתניהו, אולם בשונה מהודעת לשכת רה"מ - שציינה סכום של 40 אלף דולר - מימרן נקב בסכום גבוה בהרבה. "קודם כל, לא אמרתי מעולם מיליון אירו, אמרתי מיליון", אמר מימרן. "זה היה ב-2001, והכוונה הייתה למיליון פרנקים צרפתים, שזה 170 אלף אירו".

"אני העברתי מהחשבון הפרטי שלי לחשבון הפרטי שלו", הבהיר מימרן. "אני חושב שזה היה 170 אלף אירו, אבל הסכום רשום ורשמי ואפשר לבדוק את זה. זה לא משהו שאני או הוא יכולים להחביא, זה רשום. אני זוכר את זה כ-170 אלף אירו, אם הוא אומר סכום אחר, אז זה כנראה מה שנכון כי אצלו יש את הרישומים. הגעתי לחגוג עם נתניהו כשהוא זכה ב-2009, שמונה שנים אחרי התרומה, ואין קשר לכסף שנתתי לו".

"לא הועבר כסף לחשבון הפרטי"

בסביבתו של נתניהו שבו הערב והכחישו נחרצות את הדברים. "כל הטענות שהועלו כלפי מר נתניהו ונופחו בתקשורת יתבררו כמופרכות וחסרות שחר", אמר עו"ד דוד שימרון, פרקליטו של ראש הממשלה.

"כמי שניהל את הקרן לפעילות ציבורית של מר נתניהו כשהיה אזרח פרטי, אני יכול לומר באופן הברור ביותר שהסכום המדויק שהועבר על ידי מר ארנו מימרן הוא 40 אלף דולר", הוסיף עו"ד שימרון. הוא ציין כי הסכום הועבר בהעברה בנקאית לחשבון הקרן ב-24.8.2001.

"בניגוד לנטען, לא הועבר סכום אחר לקרן הציבורית ששימשה לפעילות הסברה בינלאומית לטובת מדינת ישראל, לא הועבר סכום כלשהו לחשבון הפרטי של מר נתניהו ולא הועבר סכום כלשהו למסע בחירות כלשהו של מר נתניהו", הוסיף. "הקרן נוהלה על ידי באופן קפדני בהתאם להוראות החוק ובוקרה על ידי רואה חשבון".

"לא הועבר כסף לחשבון הפרטי" (קובי גדעון, לע"מ)

המיליארדר בלב פרשת "עוקץ המאה"

לפני כשבועיים נחשף כי המיליארדר הצרפתי ארנו מימרן העיד במשפט המתנהל נגדו בפריז בפרשה שזכתה לכינוי "עוקץ המאה", בו טען כי תרם סכום של מיליון אירו לקמפיין הבחירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנת 2009. בעדותו, שעסקה בקשריו עם אישים בכירים ברחבי העולם, הוא אמר שתרם את הכסף לקמפיין של נתניהו.

מימרן נאשם שגנב סכום של 282 מיליון אירו ממשרד האוצר הצרפתי בשורה של עסקאות בהן היה מעורב. עיתון "הארץ" פרסם בעבר תחקיר שלפיו מימרן אף מימן לבני הזוג נתניהו חופשה באלפים, ואישר להם להשתמש בדירתו היוקרתית בפריז.

בישראל תרומה מהסוג שנתן לכאורה מימרן היא אסורה לפי החוק - אסור שאדם אחד יתרום סכום כסף גדול כל כך. בצרפת הדבר אינו מהווה עבירה על החוק ולכן במשפט בצרפת לא יתעמקו בעניין.

עו"ד מיכאל ראבילו ביקש להבהיר: ״ההקלטה שהושמעה בכתבה היתה רק חלק מראיון שלם. גם היום אני עומד מאחורי כל מה שאמרתי בשידור וההכחשה שלי התייחסה רק למיליון אירו סכום שהיום כולם מודים שלא ניתן מעולם״ .