דוח הנגבי: "לא הודלף מידע סודי"

בעקבות הפרסום בחדשות 2 על ה"דוח" שמנקה את נתניהו ממחדלי צוק איתן, האשים השר הנגבי את עפר שלח כי הדליף מסמך "סודי ביותר". יו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר דוחה הטענה ומבהיר: "לא מצאתי פרטי מידע שיש בהם כדי להסב נזק"

"לא הודלף מידע מסווג" (יונתן סינדל, פלאש 90)

סערת "דוח הנגבי" נמשכת: הבוקר (חמישי) האשים השר צחי הנגבי את ח"כ עפר שלח (יש עתיד) בהדלפת מידע "סודי ביותר", בעקבות הפרסום בחדשות 2 אמש על המסמך שחיבר הנגבי ומנקה את נתניהו ממחדלי מבצע "צוק איתן". אולם, יו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר דוחה את הטענות ומבהיר כי לא הודלף מידע מסווג שיכול לגרום נזק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דיכטר השיב למכתב שכתב לו ח"כ יואב קיש (ליכוד), שבו הלין על הדלפת המידע הסודי ואף דרש להתנות את חברותם של הח"כים בוועדה בבדיקת פוליגרף.

"אין עוררין על כך שמסמך המסווג 'סודי ביותר', לא יכול להגיע לתקשורת אלא אם הדבר אושר על ידי הגורם המוסמך בוועדה", כתב דיכטר לקיש. "לפיכך הפרסום על דבר קיומו של המסמך מהווה עבירה על נהלי עבודתה של הוועדה".

עם זאת, הוא הסביר כי "במבחן הנזק שגרם הפרסום או הפרטים הכלולים בידיעות השונות שהופיעו בכלי התקשורת, הרי שבכל הבדיקות לא מצאתי כל פרטי מידע שיש בהם כדי להסב נזק. במידה וקיים ברשותך מידע שכזה, אבקשך להעבירו אלי על מנת שאוכל להתייחס בכובד ראש לטענותיך".

"המידע לא הסב נזק", דיכטר (פלאש 90 מארק ישראל סאלם)

דיכטר התייחס גם לדרישתו של קיש הנוגעת להתניית חברותם של הח"כים בוועדה בבדיקות פוליגרף וטען: "למיטב ניסיוני והבנתי, תנאי שכזה לא יכול לעמוד כיום במבחן החוק ולכן המלצתי בפניך לפנות ליועץ המשפטי לכנסת לקבלת חוות דעת בטרם נבחן את הסוגיה מהטעם הערכי דמוקרטי".

כמו כן, דיכטר הבהיר כי בניגוד לטענתו של קיש, ח"כ שלח לא היה היחיד שראה את המסמך שכתב הנגבי בטרם פורסם.

ח"כ קיש הגיב למכתבו של דיכטר טכתב לו: "במכתבך טענת כי האשמתי את ח"כ עפר שלח בהדלפה, אך לא כך הדבר. טענתי כי עולה חשש להתנהלותו, וכי הדבר טעון בדיקה - וזו בדיוק הייתה דרישתי. תמוהה מאוד ומטרידה בעיניי עמדתך כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שאינך רואה נזק בהדלפת מסמך 'סודי ביותר' מהוועדה, וזאת ללא קשר לתוכן המסמך".

"שלח הדליף את המסמך הסודי"

הנגבי טען הבוקר בריאיון לאילנה דיין בגלי צה"ל כי ראש הממשלה ידע כי הוא כותב את המסמך המדובר, ואף האשים את שלח בהדלפת המידע המסווג. "ח"כ שלח הדליף אתמול מסמך שהוא סודי ביותר", טען. "זה היה דבר מגוחך. מדליפים בדרך כלל לא נחשפים, אבל מה שקרה זה שאותו מכתב ששלחתי ליו"ר הכנסת - מצאתי לנכון שלא רק אני והוא נדע על קיומו. ביקשתי שמי מאנשי הוועדה לשירותים חשאיים שמעוניין במסמך - שיבוא למזכירת הוועדה. היחיד שהגיע היה עפר שלח. הוא בחור חרוץ, ואחרי כמה דקות עמית סגל שאל שאילתות את מזכירות הוועדה ויו"ר הכנסת".

"בפעם הראשונה בתולדות ועדת המשנה שהייתה אי של ניקיון, אדם מהוועדה הזו - בלי שמץ של בושה - לא מתבייש ומדליף אפילו לא באופן מדויק מסמך שהוא יודע שהוא סודי ביותר", הוסיף הנגבי. "אני לא הייתי מאמין על עפר".

"לא היחיד שנחשף למסמך", שלח (חדשות 2)

בתגובה לדברים, הכחיש ח"כ שלח את הדברים ואמר כי הנגבי משקר. "המכתב שכתב צחי הנגבי לא הודלף על ידי, מדובר בטענות שקריות ומופרכות", אמר שלח. "בכל מקרה, מכתב של יו"ר ועדת החוץ והביטחון ליו"ר הכנסת הוא אינו מסמך מסווג מדיוני ועדות המשנה, אלא מכתב אישי שלו. במקום לעסוק במהות שאליה אין להנגבי תשובות, הוא בוחר לעסוק באיך זה הגיע לתקשורת. הנגבי, שיותר מכל פוליטיקאי אחר אמור להיזהר שבעתיים באמירת אי אמת, מנסה להסיט את הדיון, מהמעילה שלו בתפקידו כיו"ר הוועדה, לטובת ניסיון הגנה על ראש הממשלה לטענות שקריות על הדלפה".