אחרי הנתק: יעלון וליברמן ייפגשו

שר הביטחון הנכנס שוחח עם קודמו בתפקיד. יעלון: "איחלתי לליברמן הצלחה בתפקיד. כמו כן, קבענו פגישת חפיפה בינינו". מוקדם יותר נכנס ליברמן למשרד הביטחון בטקס צבאי בקריה שבתל אביב ונפגש עם הרמטכ"ל

ליברמן נכנס לתפקיד, וזוכה למסר ידידותי מקודמו יעלון: בבסיס הקריה בתל אביב התקיים בשעות הצהריים (שלישי) הטקס הרשמי ואביגדור ליברמן נכנס לתפקידו החדש כשר הביטחון - פחות מיממה לאחר שמינויו אושר בכנסת ובממשלה. שר הביטחון הקודם יעלון ‏הודיע כי שוחח עם ליברמן בטלפון: "איחלתי לו הצלחה בתפקיד. כמו כן קבענו פגישת חפיפה בינינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם סיום הטקס עלה ליברמן ללשכתו החדשה בקומה ה-14, לפגישת עבודה ראשונה עם בכירי מערכת הביטחון. בהמשך הוא אף נפגש באופן אישי עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט.

ליברמן ואיזנקוט, היום (משרד הביטחון)

אמש הושבע ליברמן לתפקיד שר הביטחון, לאחר שהכנסת אישרה את מינויו ברוב של 55 ח"כים מול 43. רוב חברי הרשימה המשותפת נעדרו מהדיון. ח"כ בני בגין מהליכוד, שהתנגד פומבית למינוי, נמנע בהצבעה. קודם לכן אישרה הממשלה פה אחד את ההצעה למנות את יו"ר ישראל ביתנו לתפקיד הבכיר.

לאחר השבעת ליברמן, נשא השר הטרי דברים יחד עם ראש הממשלה והביע תמיכה בפתרון שתי המדינות: "היו הרבה ספקולציות מה המדיניות של הממשלה – אני רוצה להזכיר ששנים רבות ישראל ביתנו דיברו לא פעם על ההכרה בפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני תמכתי מאוד בנאום בר אילן".

יחפוף את קודמו (רויטרס)

שר הביטחון הוסיף: "אני חושב שנאומו של הנשיא א-סיסי היה חשוב מאוד והוא יוצר הזדמנות אמיתית שחובה עלינו לנסות ולהרים את הכפפה. מסכים שגם ביוזמה הערבית יש כמה אלמנטים מאוד חיוביים, שמאפשרים לנהל דיאלוג רציני עם כל השכנות באזור". ליברמן התפטר מהכנסת במסגרת "החוק הנורווגי" ויפנה את מקומו ליוליה מלינובסקי, שתהיה הח"כית ה-33 במשכן. אם ליברמן יפסיק לכהן כשר, הוא ישוב למליאה במקום מלינובסקי.

כך הגיבו בעולם למינוי

מינויו של ליברמן עורר לא מעט דאגות במערב מכוונות הממשלה: למרות ההצהרות המפויסות של נתניהו וליברמן, שהביעו לאחר המינוי תמיכה בפתרון שתי המדינות, כלי תקשורת מערביים רבים ציינו לרעה את עברו והתבטאויותיו של ליברמן. בזמן שהשר הטרי עלה לכותל על מנת לברך על הרגע ההיסטורי, גם סוכנויות הידיעות הגדולות לא היססו לומר כי "מדובר ככל הנראה בממשלה הימנית ביותר אי פעם בישראל", ואף החלו "לספור לאחור" לקראת חיסול הנייה, כפי שהבטיח ליברמן.  

הטקס בקריה (רויטרס)

הדיווח של סוכנות AFP, שצוטט גם בדיילי מייל הבריטי, הציג את ליברמן כ"אולטרה-לאומן" ובעל קו תקיף (Hardliner): במהלך הסיקור הזכירו את התבטאויותיו של ליברמן בדבר הצורך ב"צעדים תקיפים נגד הטרור" – וכמובן את איומו לחסל את הנייה בתוך 48 שעות אם לא יחזיר את השבויים וגופות החיילים.

כמו כן ציינו כי נתניהו הקים "ככל הנראה את הממשלה הימנית ביותר בתולדות ישראל", לאחר שבועות של מחלוקת ואינטריגות. סוכנות AP, עם זאת, הדגישה את אמירותיו של ליברמן היום בעד פתרון שתי המדינות. גם רשת CNN ציינה כי המהלך מהווה "תנודה חזקה ימינה עבור ממשלת נתניהו".

ליברמן ונתניהו לאחר ההשבעה, אמש (חיים צח / לע"מ)

גם באתר הכלכלי בלומברג ציינו כי ליברמן הוא דמות "מושכת אש ומקטבת עבור הביקורת הבינלאומית". כמו כן נכתב בניתוח הפוליטי כי מדובר ב"קלף פרוע ולא צפוי, אדם שיכול לריב ולהיפרד מנתניהו בכל רגע כפי שעשה בעבר". ה"אקונומיק טיימס" ציין כי ליברמן הוא "אחד הפוליטיקאים הכי מקטבים בישראל, עם אג'נדה קיצונית ואנטי ערבית".