הסיקור בעולם: "שר המלחמה החדש"

ליברמן ייכנס היום לתפקידו בטקס צבאי בקריה. בינתיים, כלי תקשורת בעולם כבר הספיקו לבקר את השבעתו לתפקיד. "אינדיפנדנט": "תהליך השלום מת". AFP: "לאומן קיצוני". אתמול: השר החדש ביקר בכותל המערבי

ליברמן בכותל, הערב

בעולם מודאגים - "נתניהו שובר ימינה": אתמול בערב (שני) הושבע רשמית אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון, בצעד שעורר לא מעט דאגות במערב מכוונות הממשלה. למרות ההצהרות המפויסות של נתניהו וליברמן, שהביעו לאחר המינוי תמיכה בפתרון שתי המדינות, כלי תקשורת מערביים רבים ציינו לרעה את עברו והתבטאויותיו של ליברמן. בזמן שהשר הטרי עלה לכותל על מנת לברך על הרגע ההיסטורי, גם סוכנויות הידיעות הגדולות לא היססו לומר כי "מדובר כלל הנראה בממשלה הימנית ביותר אי פעם בישראל", ואף החלו "לספור לאחור" לקראת חיסול הנייה, כפי שהבטיח ליברמן. היום ייכנס ליברמן באופן רשמי ללשכתו בשעה 12:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיווח של סוכנות AFP, שצוטט גם בדיילי מייל הבריטי, הציג את ליברמן כ"אולטרה-לאומן" ובעל קו תקיף (Hardliner): במהלך הסיקור הזכירו את התבטאויותיו של ליברמן בדבר הצורך ב"צעדים תקיפים נגד הטרור" – וכמובן את איומו לחסל את הנייה בתוך 48 שעות אם לא יחזיר את השבויים וגופות החיילים.

כמו כן ציינו כי נתניהו הקים "ככל הנראה את הממשלה הימנית ביותר בתולדות ישראל", לאחר שבועות של מחלוקת ואינטריגות. סוכנות AP, עם זאת, הדגישה את אמירותיו של ליברמן היום בעד פתרון שתי המדינות. גם רשת CNN ציינה כי המהלך מהווה "תנודה חזקה ימינה עבור ממשלת נתניהו".

כך הגיבו ב-AFP ובדיילי מייל (צילום מסך מתוך הmail online)

באתר האינדיפנדנט הבריטי נכתב כי לאחר הרחבת הממשלה, "השמאל תלוי על חוט השערה". בניתוח הפוליטי שפורסם באתר נטען כי נתניהו הכניס את ליברמן "כדי לחזק את התמיכה בממשלתו המעורערת. ליברמן מהווה פחות איום מבפנים – הוא שומר את חבריו קרובים ואת אויבו קרוב יותר". באתר לא חסכו ביקורת מליברמן: "האיש שעומד כעת בראש הצבא הוא מתנחל שרוצה להרחיב את התנחלויות ונשבע בעבר שלא תהיה מדינה פלסטינית, רוצה לכבוש את עזה, לגרש את ערביי ישראל ואיים לפוצץ את סכר אסואן במצרים".

בכלי התקשורת הבריטי הביעו דאגה מהקרע הפוליטי בישראל: "עבור השמאל הקטן והמבוצר, במדינה בה 'שמאל' הפך למזוהה עם בגידה, הרחבת הממשלה מדגישה את הכתובת על הקיר: תהליך השלום מת מזמן, ושהתנועה היחידה תהיה לכיוון ימין. ההליכה ימינה מתבטאת גם בסקרים, שמשקפים פחות תמיכה לפתרון שתי המדינות". עוד נטען כי "הממשלה פועלת נגד השמאל – חוק העמותות והמאבק בגורמים כמו שוברים שתיקה רק מוכיח זאת".

האינדיפנדנט: "מתנחל בראש הצבא" (צילום מסך מתוך אתר independent)

"קלף פרוע, אדם לא צפוי"

בסוכנות הידיעות הרוסית RT קראו לליברמן "שר המלחמה החדש של ישראל" וטענו כי ישראל "נטשה כל שאיפה אמיתית לשלום, לפחות עם הפלסטינים". קת'רין שקדם, כתבת הסוכנות, צינה כי "ליברמן הוא יקיר הימין שירצה להשמיד כל איום לישראל. הוא בן אמיתי של ישראל, שמעדיפה ניצחון על כל מטרה אחרת. ליברמן הוא תולדה של אידיאולוגיה פוליטית שמעוגנת במלחמה, עליונות אתנית ופלגנות. איזו אלימות שלא הכרנו עד כה יכול האיש הזה לחרחר או 'לבשל'?".

גם באתר הכלכלי בלומברג ציינו כי ליברמן הוא דמות "מושכת אש ומקטבת עבור הביקורת הבינלאומית". כמו כן נכתב בניתוח הפוליטי כי מדובר ב"קלף פרוע ולא צפוי, אדם שיכול לריב ולהיפרד מנתניהו בכל רגע כפי שעשה בעבר". ה"אקונומיק טיימס" ציין כי ליברמן הוא "אחד הפוליטיקאים הכי מקטבים בישראל, עם אג'נדה קיצונית ואנטי ערבית".

"איזו מלחמה הוא יבשל?" - RT (צילום מסך מתוך rt)

ליברמן ונתניהו: "שתי מדינות לשני עמים"

55 חברי כנסת תמכו במינויו של ליברמן, לעומת 43 בלבד שהתנגדו: רוב חברי הרשימה המשותפת נעדרו מהדיון. ח"כ בני בגין מהליכוד, שהתנגד פומבית למינוי, נמנע בהצבעה. לאחר הדיון השמיע ליברמן אמירות מפויסות והביע תמיכה בפתרון שתי המדינות: הוא אף ציין כי ביוזמת השלום הערבית "יש אלמנטים חיוביים".

לאחר השבעת ליברמן, נשא השר הטרי דברים יחד עם ראש הממשלה. נתניהו פתח ואמר: "אני מבקש להבהיר שאני מחויב להשיג שלום עם שכנינו הפלסטינים ועם כל שכנינו. יוזמת השלום הערבית כוללת מרכיבים חיוביים שיכולים לסייע לשקם משא ומתן קונסטרוקטיבי עם הפלסטינים. אנו מוכנים לקיים משא ומתן עם מדינות ערב על היוזמה. למטרה זו אנו מקדמים בברכה את נאומו האחרון של נשיא מצרים א-סיסי והצעתו לקדם שלום וביטחון באזור".

ליברמן הצטרף לדברי נתניהו והודה לו: "אדוני ראש הממשלה, עוד פעם תודה רבה על ההחלטה למנות אותי לשר הביטחון ותודה לממשלת ישראל וכנסת ישראל שהביעו תמיכה בהחלטה זו. אני הקשבתי לכל מה שאמרת ואני בהחלט מסכים לכל הדברים, כולל שתי מדינות לשני עמים. היו הרבה ספקולציות מה המדיניות של הממשלה – אני רוצה להזכיר ששנים רבות ישראל ביתנו דיברו לא פעם על ההכרה בפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני תמכתי מאוד בנאום בר אילן".

שר הביטחון הוסיף: "אני חושב שנאומו של הנשיא א-סיסי היה חשוב מאוד והוא יוצר הזדמנות אמיתית שחובה עלינו לנסות ולהרים את הכפפה. מסכים שגם ביוזמה הערבית יש כמה אלמנטים מאוד חיוביים, שמאפשרים לנהל דיאלוג רציני עם כל השכנות באזור". נתניהו סיכם את ההצהרות ואמר: "הממשלה תנהל מדיניות ביטחון אחראית, שקולה וגם תקיפה אבל לא תפסיק לחפש נתיבים לשלום ואנחנו מאוחדים בזה. אני רוצה לברך את שר הביטחון ליברמן, נעבוד במשותף לשני היעדים הללו גם יחד".

ליברמן התפטר מהכנסת במסגרת "החוק הנורווגי" ויפנה את מקומו ליוליה מלינובסקי, שתהיה הח"כית ה-33 במשכן. אם ליברמן יפסיק לכהן כשר, הוא ישוב למליאה במקום מלינובסקי. כמו כן המליאה אישרה את מינויה של ח"כ סופה לנדבר לשרת הקליטה במקום זאב אלקין - שצפוי לקבל תיק אחר כפיצוי. לאחר ההשבעה עלה ליברמן לכותל בליווי הרב לוי אדרעי מחב"ד, יועצו אבי אבוחצירה, אישתו ושני בניו.

יאיר שרקי השתתף בהכנת הידיעה.