סופית: חוק הספרים בוטל

הצעת החוק הממשלתית לביטול ההגבלות על מחיר הספרים אושרה בקריאה שנייה ושלישית - שלוש שנים בלבד לאחר שעבר החוק הקודם. השרה רגב, שקידמה את המהלך: "ספרים הם הרוח, לעם הספר מגיע ספר במחיר עממי"

אילוסטרציה (נתי שוחט, פלאש 90)

מבצעי ה-4 ב-100 חוזרים? הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את ביטול חוק הספרים, שחוקק רק בכנסת הקודמת. מאז כניסתה לתפקיד פעלה שרת התרבות והספורט מירי רגב לביטול החוק, שלדבריה פגע בתחרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בהצעה ממשלתית של שרת התרבות מירי רגב ובהצעה פרטית של ח"כ יואב קיש מהליכוד. על פי הצעת השניים, החוק יפקע כבר ב-31 באוגוסט 2016 - ו"כבר במהלך שבוע הספר העברי הקרוב חנות ספרים תהיה רשאית לתת הנחה על ספרים שחלה עליהם תקופת ההגנה, וזאת בהסכמה בין המוציא לאור לחנות הספרים בלא הגבלה על שיעור ההנחה".

"יש לבטל את החוק לאלתר ולא לחכות עד תום תקופת הוראת השעה שבחוק לצורך איסוף נתונים נוספים והערכתם. כל זאת לאור עמדתה בדבר כשלים שהתגלו במהלך יישום החוק" נכתב בנימוקי החוק.

פעלה לביטול החוק. השרה רגב (פלאש 90)

רגב ציינה כי "האיסור בחוק על הכללת ספרים חדשים במבצעי מכירה למשך 18 חודשים מיום השקת הספר הביא לצמצום שוק הספרים, לירידה במכירות כלל הספרים לאחר חקיקת החוק, לעליית מחירו הממוצע של ספר, לירידה בשיעור המכירות של ספרי ילדים חדשים ולירידה של כ-20% בהוצאה לאור של ספרי ביכורים. בנוסף, החוק העצים את הקושי של סופרים חדשים לפרוץ לתודעת הקוראים".

"החוק שאנחנו מבטלים היום הוא חוק רע שלא רואה את האזרח הקטן שנאלץ לשלם בגדול. למי אתם דואגים? להוצאות הספרים או לצרכנים?", הוסיפה. "אני לא לוביסטית של המו"לים ולא של הסופרים. לטעמי משרד התרבות צריך לייצג נאמנה גם את ציבור הסופרים, כמובן, וההוצאות לאור, אבל לא כשעל המאזניים נמצאים טובתם ורווחתם של צרכני הספרים, הציבור הישראלי".

ח"כ קיש הוסיף: "חוק הספרים פגע בשוק, פגע בסופרים, פגע בנו האזרחים הפסקנו לקנות ספרים, הפקסנו ללכת לחנויות, אנחנו קוראים פחות. ספר עולה הרבה יותר ממה שהיה וטוב שביטלנו את החוק. טוב שבחרנו לחזור בחזרה לתחרות ושוק חופשי ונקטין את מחירי הספרים". .

לפני כחודשיים הצהירה רגב בוועידת ישראל לתרבות של "הארץ" כי תבטל את החוק, שנחקק בשנת 2013 והורה על קיבוע מחיר הספרים הישראלים בשנה וחצי הראשונות לצאתם. עוד קבע החוק כי יש לשלם סכום מינימלי של תמלוגים שיועבר לסופרים. לדבריה של השרה, החוק פגע באזרח והעלה את מחירי הספרים, מבלי לסייע לסופרים.