תם המשבר: נתניהו הסכים להצעת הפשרה של ח"כ ליצמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את הצעתו של שר הבריאות יעקב ליצמן, לפיה ראש המל"ל או סגנו ימונו באופן זמני כ"פונקציית העדכון לקבינט". בכך הסתיים המשבר בקואליציה והממשלה תתכנס הבוקר לאשר את הרכבה החדש. השבעת השרים בכנסת תתקיים ככל הנראה אחר הצהריים. "אני מודה לראש הממשלה", כתב בנט לאחר אישור המתווה

בנט: הסכמתי לפשרה, נתניהו סירב (פלאש 90)

ממשלת 66: ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל הלילה (שני) את הצעת הפשרה של שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה), לפיה ראש המטה לביטחון לאומי יעדכן את חברי הקבינט בהתפתחויות מדיניות וביטחוניות. בכך תם המשבר הקואליציוני שסיכן את הרחבת הממשלה. הבוקר תתכנס הממשלה לאשר את מינוי שרי ישראל ביתנו, והשבעתם תתקיים ככל הנראה בשעות הצהריים בכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מודה לראש הממשלה שהסכים הלילה לקבל את ההצעה למען עם ישראל וחיילי צה"ל", כתב יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק שלו, לאחר שראש הממשלה קיבל את הפשרה. "החל מהבוקר, הקבינט בישראל לא יהיה יותר ללא קצין שיעדכן את השרים". לדברי בנט, מפלגתו הסכימה למתווה הפשרה עוד בשעות הצהריים אך ראש הממשלה סירב. "אני מודה לשר ליצמן שהביא לפיתרון. שר הבריאות לא ויתר עד שגם ראש הממשלה נתן הסכמתו לכך הלילה".

גם השר ליצמן, מי שסייע בפתרון המשבר, בירך על הסיכום שהושג בין ראש הממשלה נתניהו לשר בנט, "שהביא לפתרון המשבר בקואליציה", לדבריו. "כולי תקווה שהממשלה תתרחב ותמשיך בפעילותה למען אזרחי ישראל, בעזרת השם".

 

השר ליצמן מנסה לגשר (פלאש 90)

על פי הצעתו של ליצמן, ראש המל"ל או סגנו ימונו לשמש באופן זמני "כפונקציית העדכון לקבינט", עד לקבלת מסקנות ועדת עמידרור עליה הכריז נתניהו. במידה וראש הממשלה היה ממשיך בסירובו למתווה הפשרה, ההצבעה על הרחבת הממשלה הייתה נדחית ליום רביעי.

יושבת ראש סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם בירכה הבוקר על סיום המשבר. "אני מברכת את ראש ממשלת ישראל וכלל העוסקים במלאכה על קבלת הצעת הפשרה", אמרה. "מימוש רצון הבוחר לממשלת ימין יוצא לפועל, תוך התייעלות קריטית בעבודת הקבינט המדיני ביטחוני".

"לא לסרב להצעה". הרב אלי בן דהן (פייסבוק)

עוד לפני אישור המתווה על ידי נתניהו קיבלו במפלגת הבית היהודי את הצעת ליצמן. סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי) אמר כי פשרת ליצמן היא "פשרה ראויה שיכולה לסיים את העניין הנוכחי", וקרא לראש הממשלה נתניהו "לא לסרב להצעה, לפעול בענייניות ולהתחיל את עבודת הממשלה בפורמט המורחב שלה".

נתניהו לשרים: "בנט רוצה עימות"

בסוף השבוע האחרון הודיע נתניהו חד צדדית על הקמת ועדה שתדון בדרישות בנט ותגיש את המלצותיה תוך שלושה שבועות. ההודעה של הבית היהודי, שדחתה את הצעת נתניהו וטענה כי מדובר ב"חיי אדם", עוררה את זעמו של ראש הממשלה. לאחר פרסומה אמר למספר שרים בכירים: "אין טעם בפשרה, בנט מעוניין בעימות".

"צופה במשבר בהנאה רבה". הרצוג (Yonatan Sindel, פלאש 90)

מאחורי הקלעים טענו גורמים בליכוד שבבית היהודי "מתחננים" בפניהם להוריד את בנט מהעץ. מנגד, בבית היהודי טענו שכל שרי הקבינט מסכימים - גם אם לא מצהירים על כך בגלוי - כי בנט צודק בדרישותיו וכי נתניהו מתבצר לשווא.