ריבלין: "החתירה להרחבת הממשלה מוצדקת ונכונה"

על רקע המשברים המתמשכים בקואליציה, קורא הנשיא להקמת ממשלה ש"תפעל בזהירות, באחריות ובשיקול דעת". על רקע המשבר עם בנט: מתנגדי הרצוג במחנה הציוני מזהירים מסיבוב נוסף של "זחילה לממשלה" וקוראים "לנתק לנתניהו את הטלפון בפרצוף"

ריבלין ונתניהו, ארכיון (פלאש 90 - מרים אלסטר)

ריבלין לא מסתפק בממשלת ה-66: עוד לפני שאושר רשמית מינויו של ליברמן לשר הביטחון - מינוי שמתעכב בשל התנגדות "הבית היהודי" - קורא היום (ראשון) הנשיא בפומבי להקמת ממשלה רחבה עוד יותר. "החתירה להרחבת הממשלה היא נכונה ומוצדקת, על אף המהמורות הפוליטיות", אמר בכנס באוניברסיטה העברית בירושלים במהלכו קיבל תואר ד"ר של כבוד. "גם אם היא זוכה להתנגדויות, הרי שבבחירות האחרונות הציבור הישראלי אמר את דברו". מדובר בגיבוי נדיר מריבלין לנתניהו, למרות מתיחות העבר בין השניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאומו היום בקמפוס הר הצופים הוסיף: "אני מקווה ומאמין שכל ממשלה תפעל בזהירות, באחריות ובשיקול דעת, לטובתם של כלל אזרחי ישראל". בהמשך הטקס ביצע ריבלין "דואט" מאולתר עם הזמר מיקי גבריאלוב - גם הוא בין מקבלי התואר - והשניים שרו יחד "אני ואתה נשנה את העולם".

כמו כן התייחס ריבלין גם לסוגיית אמון הציבור בפוליטיקאים, על רקע הקרבות במערכת הפוליטית בתקופה האחרונה: "האמת חיונית לחוסננו כחברה וכאומה, אולם לא פחות חיוני הוא האמון. חזון לאומי ערכי, תודעת שליחות ציבורית, חתירה למימוש האינטרס הציבורי, ומעל לכל-  אמת פנימית וציבורית הם תנאי שבלעדיו עלול הציבור לאבד את אמונו לא רק בנבחריו, אלא גם בדמוקרטיה עצמה. אמון הציבור הוא האמת שלנו, שליחי הציבור באשר הם,  ולהם עלינו להיות מסורים".

במפלגתו של הרצוג מתנגדים למהלך (פלאש 90, מרים אלסטר)

"לטרוק לנתניהו את הטלפון בפרצוף"

במפלגת המחנה הציוני, אותה מקווה נתניהו לצרף לממשלה בתמורה למספר תיקים - ובראשם משרד החוץ - ההתנגדות למהלך האחדות מתחזקת. "אני שומע שנתניהו בממתינה עם העבודה, וצריך לטרוק לו את הטלפון בפרצוף", אמר ח"כ אראל מרגלית. "נניח לממשלה הקיצונית שלו שתתפרק לבד. אנחנו נאסוף את כל מי שקופץ מהספינה הטובעת , כמו בוגי יעלון, אבי גבאי ואורלי לוי, ונוביל ביחד את העם לחוף מבטחים".

גם ח"כ שלי יחימוביץ', שקראה תיגר על מנהיגותו של הרצוג, התייחסה לשמועות על המגעים: בדיוור השבועי ששלחה לתומכיה כתבה הרצוג כי "גם עכשיו, כשהטראומה הזאת מאחורינו, והדחף הטבעי הוא להניח הכל מאחור, אני חשה חובה להזהיר מפני סיבוב נוסף: בנט יאיים בפרישה ויסרב לאשר את ההסכם עם ליברמן, נתניהו יקרא להרצוג כדי להשתמש בנו כמכשיר להפעלת לחץ על בנט, תהיה מראית עין של כניסה לממשלה בלי בנט, יתנהל מו"מ לכניסה לממשלה, ואז ברגע האחרון המשבר עם בנט ייפתר ואנחנו נשוב ונושלך ככלי אין חפץ. נשמע לכם דמיוני? תקשיבו לדברים שנאמרים בין השורות. מוטב להימנע מזה מראש".

יממש את האיום? בנט (חדשות 2)

בנט ממשיך לאיים לא לתמוך בצירוף ליברמן

בעוד המאמצים לאישור צירוף ליברמן לממשלה נמשכים - ומלווים באיומים בפיטורי שרי הבית היהודי - גם המתקפה על הממשלה ומדיניותה לא דועכת. השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שהתפטר ביום שישי מתפקידו, אמר היום בטקס פרידה מהמשרד: "לא באתי לשנה, באתי לתקופה ארוכה, אבל בחרתי להגיד שמבחינה פוליטית אי אפשר להמשיך כך. שר הוא חלק מקבוצה ויש לו אחריות כלפי הציבור".

שר החינוך נפתלי בנט וראש הממשלה בנימין נתניהו נפגשו היום בישיבת הקבינט, לראשונה מאז תחילת ההתכתשות בין השניים, 24 שעות לפני שההסכם בין הליכוד לישראל ביתנו אמור להיחתם. בנט התייחס מוקדם יותר היום לדרישתו לשינוי התנהלות הקבינט ושיגר איום לעבר ראש הממשלה נתניהו. "אני אמשיך להילחם ולהגן על חיילי צה"ל, ותושבי עוטף עזה מכל מקום שבו אני אהיה, בממשלה או מחוצה לה", אמר בנט.

"לפני עשר שנים נשלחתי יחד עם אלפי לוחמים אל מלחמת לבנון השנייה על ידי קבינט שלא הכיר את המטרה ולא ידע על מה הוא מצביע", הוסיף בנט. "אני נשבעתי כשיצאתי ממלחמת לבנון שלא אתן לדבר כזה לקרות שוב. לצערי גם לפני שנתיים, בצוק איתן, הקבינט היה ממודר ולא הכיר את נושא המנהרות עד שאני הבאתי את זה לידיעתם ב-30.6 וכך גם את פתרון הבעיה".

בליכוד לא עברו בשתיקה על המתקפות מצד חברי הבית היהודי. "הרטוריקה של איילת שקד בשמו של בנט מסלימה את המצב", אמר בכיר בליכוד בתגובה לדברי השרה שקד הבוקר. "בנט רוצה להביא את נתניהו לכדי התקפלות וזה לא יקרה. נכון שהמסר של בנט 'לא ג'ובים אלא חיי אדם' מכניס אותנו לצרה, למרות שזה רחוק מהאמת, אבל אם צריך נלך לבחירות, הוא לא מאיים". במקביל התקבלו דיווחים כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ניסה בימים האחרונים לתווך בין בנט ונתניהו, אך המגעים התפוצצו לאחר שבליכוד לחצו על נתניהו לא לקבל את הפשרה.

דפנה ליאל השתתפה בהכנת הידיעה.