"נמשיך להילחם - גם מחוץ לממשלה"

העימות בין ראש הממשלה והשר בנט הולך ומחריף. יו"ר הבית היהודי התייחס לדרישת מפלגתו לערוך שינויים בקבינט והצהיר: "אמשיך להלחם מכל מקום שבו אני אהיה". בכיר בליכוד: "בנט רוצה שנתקפל, זה לא יקרה"

משגר מסר ברור לרה"מ. בנט (ששון תירם)

השר בנט התייחס היום (ראשון) לדרישתו לשינוי התנהלות הקבינט במהלך ביקור משותף עם נשיא המדינה בבי״ס הימלפרב בירושלים ושיגר איום לעבר ראש הממשלה נתניהו. "אני אמשיך להילחם ולהגן על חיילי צה"ל, ותושבי עוטף עזה מכל מקום שבו אני אהיה, בממשלה או מחוצה לה", אמר בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לפני עשר שנים נשלחתי יחד עם אלפי לוחמים אל מלחמת לבנון השנייה על ידי קבינט שלא הכיר את המטרה ולא ידע על מה הוא מצביע", הוסיף בנט. "אני נשבעתי כשיצאתי ממלחמת לבנון שלא אתן לדבר כזה לקרות שוב. לצערי גם לפני שנתיים, בצוק איתן, הקבינט היה ממודר ולא הכיר את נושא המנהרות עד שאני הבאתי את זה לידיעתם ב-30.6 וכך גם את פתרון הבעיה".

בעוד משבר הקבינט עולה מדרגה הבהירה הבוקר גם שרת המשפטים איילת שקד, בראיון עם אסף ליברמן בתכנית "בוקר טוב ישראל", כי בנט לא יוותר על הדרישה למזכיר צבאי בקבינט ומפלגתו לא תהסס לנקוט בצעדים ההכרחיים. "נצביע נגד מינוי ליברמן לשר הביטחון גם אם זה יוביל לבחירות", אמרה שקד. "אנחנו לא חושבים שזה צריך להגיע לכך, אבל זו אפשרות".

"נצביע נגד מינוי ליברמן". שקד

שקד טענה כי לא מדובר בדרישה שצצה יש מאין. "בנט פנה לראש הממשלה אינספור פעמים, הוא תמיד אמר שיטפל אחרי זה", הוסיפה. "זה לא קרה ולכן נאלצנו להתנות את זה. נצביע נגד ההרכב החדש של הממשלה אם לא נקבל מענה". "הסיפור לא נגמר", אמרה שקד בהתייחסות להודעת ראש הממשלה כי יקים וועדה לבדיקת דרישת הבית היהודי למינוי מזכיר צבאי לחברי הקבינט. "הוועדה לא תואמה איתנו, היו ועדות רבות עם מסקנות שלא יושמו. גם מסקנות ועדת לוקר לא יושמו".

בליכוד לא עברו בשתיקה על המתקפות מצד חברי הבית היהודי. "הרטוריקה של איילת שקד בשמו של בנט מסלימה את המצב", אמר בכיר בליכוד בתגובה לדברי השרה שקד הבוקר. "בנט רוצה להביא את נתניהו לכדי התקפלות וזה לא יקרה. נכון שהמסר של בנט 'לא ג'ובים אלא חיי אדם' מכניס אותנו לצרה, למרות שזה רחוק מהאמת, אבל אם צריך נלך לבחירות, הוא לא מאיים".

במקביל התקבלו דיווחים כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ניסה בימים האחרונים לתווך בין בנט ונתניהו, אך המגעים התפוצצו לאחר שבליכוד לחצו על נתניהו לא לקבל את הפשרה. "אני יודע שהפערים קטנים ולשני הצדדים יש רצון טוב", כתב אדלשטיין בעמוד הטוויטר שלו. "בל נשכח שמטרת העל היא לשרת את האזרח ולא להוציא אותו כל שנה לבחירות מיותרות".

 "חברי הקבינט ממודרים ממידע חיוני באופן עקבי"

הבוקר חידד בנט את דרישתו למנות מזכיר צבאי ייעודי לחברי הקבינט, שיספק עדכונים לכלל החברים הפורום לפחות פעם בשבוע. "דרישתנו פשוטה: שהקבינט יפסיק להיות עיוור", כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו. "שיקבלו תמונה מלאה, לא מצונזרת, של כלל החזיתות". עוד הוסיף כי על חברי הקבינט "לעבור הכשרה" ולקבל חומרים רלוונטיים לפני כל דיון.

במהלך השבוע שעבר הבהירו בבית היהודי כי מדובר באולטימטום לאישור צירופו של אביגדור ליברמן כשר ביטחון בממשלה: "זהו תנאי שסיעת הבית היהודי תאשר את השינויים האחרונים בממשלה", הצהיר בנט בישיבת הסיעה בשבוע שעבר. "הקבינט עיוור מתוך החלטה. חברי הקבינט ממודרים ממידע חיוני באופן עקבי".

בסוף השבוע הודיע ראש הממשלה נתניהו כי מינה צוות בראשות ראש המל"ל לשעבר, האלוף במילואים יעקב עמידרור, שידון בדרישות בנט ויגיש את המלצותיו תוך שלושה שבועות. עם זאת, בבית היהודי לא קיבלו בברכה את היוזמה, והמשיכו בתקיפת נתניהו. ״שום ספין של ראש הממשלה לא יציל חיי אדם, ובטח לא עוד הקמת ועדה חסרת חשיבות כפי שהוא נוהג להקים מעת לעת", אמרו