"בנט רוצה שנתקפל, זה לא יקרה"

לאחר האיום שהשמיעה השרה שקד על כך שבבית היהודי לא חוששים ללכת לבחירות אם לא יחולו שינויים בקבינט, אומר בכיר בליכוד כי הרטוריקה במפלגתו של בנט מסלימה את המצב. "הוא לא מאיים עלינו", טוען הבכיר

בליכוד לא עוברים בשתיקה על המתקפות מצד חברי הבית היהודי בעקבות דרישתם לביצוע שינויים בקבינט המדיני-ביטחוני. "הרטוריקה של איילת שקד בשמו של בנט מסלימה את המצב", אמר בכיר בליכוד בתגובה לדברי השרה שקד הבוקר (ראשון). "בנט רוצה להביא את נתניהו לכדי התקפלות וזה לא יקרה. נכון שהמסר של בנט 'לא ג'ובים אלא חיי אדם' מכניס אותנו לצרה, למרות שזה רחוק מהאמת, אבל אם צריך נלך לבחירות, הוא לא מאיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד משבר הקבינט עולה מדרגה הבהירה הבוקר שרת המשפטים איילת שקד, בראיון עם אסף ליברמן בתכנית "בוקר טוב ישראל", כי בנט לא יוותר על הדרישה למזכיר צבאי בקבינט ומפלגתו לא תהסס לנקוט בצעדים ההכרחיים. "נצביע נגד מינוי ליברמן לשר הביטחון גם אם זה יוביל לבחירות", אמרה שקד. "אנחנו לא חושבים שזה צריך להגיע לכך, אבל זו אפשרות".

"אם מתייחסים לנושא המנהרות ב'צוק איתן' ורואים מה כתוב בעיתונים, אז כל נושא המנהרות לא הובא בזמן לקבינט, בנט הוא שהעלה את הנושא ולא כך צריך להיות", הסבירה שקד. "אם אנחנו חברי קבינט ועלינו האחריות בזמן מלחמה, אז אנחנו צריכים לקבל את התמונה המלאה ואת כל המידע".

שקד טענה כי לא מדובר בדרישה שצצה יש מאין. "בנט פנה לראש הממשלה אינספור פעמים, הוא תמיד אמר שיטפל אחרי זה", הוסיפה. "זה לא קרה ולכן נאלצנו להתנות את זה. נצביע נגד ההרכב החדש של הממשלה אם לא נקבל מענה". "הסיפור לא נגמר", אמרה שקד בהתייחסות להודעת ראש הממשלה כי יקים וועדה לבדיקת דרישת הבית היהודי למינוי מזכיר צבאי לחברי הקבינט. "הוועדה לא תואמה איתנו, היו ועדות רבות עם מסקנות שלא יושמו. גם מסקנות ועדת לוקר לא יושמו".

במקביל התקבלו דיווחים כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ניסה בימים האחרונים לתווך בין בנט ונתניהו, אך המגעים התפוצצו לאחר שבליכוד לחצו על נתניהו לא לקבל את הפשרה.

"הקבינט עיוור מתוך החלטה"

הבוקר חידד בנט את דרישתו למנות מזכיר צבאי ייעודי לחברי הקבינט, שיספק עדכונים לכלל החברים הפורום לפחות פעם בשבוע. "דרישתנו פשוטה: שהקבינט יפסיק להיות עיוור", כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו. "שיקבלו תמונה מלאה, לא מצונזרת, של כלל החזיתות". עוד הוסיף כי על חברי הקבינט "לעבור הכשרה" ולקבל חומרים רלוונטיים לפני כל דיון.במהלך השבוע שעבר הבהירו בבית היהודי כי מדובר באולטימטום לאישור צירופו של אביגדור ליברמן כשר ביטחון בממשלה: "זהו תנאי שסיעת הבית היהודי תאשר את השינויים האחרונים בממשלה", הצהיר בנט בישיבת הסיעה בשבוע שעבר. "הקבינט עיוור מתוך החלטה. חברי הקבינט ממודרים ממידע חיוני באופן עקבי".

בסוף השבוע הודיע ראש הממשלה נתניהו כי מינה צוות בראשות ראש המל"ל לשעבר, האלוף במילואים יעקב עמידרור, שידון בדרישות בנט ויגיש את המלצותיו תוך שלושה שבועות. עם זאת, בבית היהודי לא קיבלו בברכה את היוזמה, והמשיכו בתקיפת נתניהו. ״שום ספין של ראש הממשלה לא יציל חיי אדם, ובטח לא עוד הקמת ועדה חסרת חשיבות כפי שהוא נוהג להקים מעת לעת", אמרו.