גבאי: "לא יכולתי להשלים עם הדחת יעלון"

השר להגנת הסביבה אבי גבאי, הסביר במסיבת עיתונאים מיוחדת מדוע החליט להתפטר מתפקידו ותקף בחריפות את התנהלות הממשלה. "התקשיתי לראות את הפילוג בעם ואת המתקפה על הצבא", ציין גבאי

"התקשיתי לראות את הפילוג שהתרחב בעם ואת המתקפה על הצבא" - כך הסביר הבוקר (שישי) השר אבי גבאי את החלטתו להתפטר מהממשלה. "הדחתו של יעלון ומינויו של ליברמן הם בעיני צעד יוצא דופן - אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה", הבהיר השר המתפטר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שר ביטחון במדינה מוקפת אויבים הוא השר החשוב ביותר ואסור לשכוח את החיים עצמם", הוסיף גבאי במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בקריית הממשלה. "הזזה של שר בטחון מקצועי ושקול, שהצליח להרגיע התקוממות, הוא צעד שלא יכולתי להשלים איתו".

"בעיניי יש קו ברור שמחבר בין מתווה הגז לבין המתקפה על הצבא וסגן הרמטכ"ל שמטרתו להחליש את השירות הציבורי", ציין השר המתפטר, שקרא לנתניהו לעצור את מינוי ליברמן: "התהליך הזה מוביל להרס הבית השלישי. אני קורא לראש הממשלה להתעשת רגע לפני ולזכור שביטחון הוא ביטחון והוא נשען על אנשים ומנהיגות ולא רק על טנקים ומטוסים".

השר גבאי

גבאי חשף כי כבר שקל בעבר להתפטר מהממשלה לאחר אישור מתווה הגז, וציין כי השתקתם של אנשי הצבא קשורה להשתקת עובדי הציבור שהתנגדו למתווה. "לאחר שהצבעתי נגד ההחלטה לאישור מתווה הגז התלבטתי אם להתפטר או לא, והחלטתי שגם כאשר דעתי לא מתקבלת חובתי להמשיך לפעול לשינוי בתוך המערכת", הבהיר גבאי. "השבוע, שנה לאחר שמוניתי לתפקיד, הגיעה הצפרדע שלא יכולתי לבלוע".

"מתווה הגז היה אתגר משמעותי בשבילי", הוסיף גבאי. "ראיתי מקרוב כיצד מתקבלת ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בעשור האחרון, החלטה שנשענה על חוסר ידע והבנה בסיסית בכלכלה ובניהול מו"מ, ובחלקה על רצף של ספינים בעלי עוצמה שמאחוריהם מסתתרת חולשה ובהתרפסות של ממש בפני אינטרסים של אחרים, על חשבון היכולת לצמצם את זיהום האוויר ולצמצם את המספר הנורא של 1,600 ישראלים שמתים בכל שנה כתוצאה מזיהום אוויר".

"מינוי ליברמן - צעד יוצא דופן"

"כך פוטרה מנהלת רשות החשמל שהייתה לה עמדה משל עצמה בעניין המתווה, וכך ראיתי בכירים בשירות המדינה שהתקרנפו ואמרו דבר אחד בשיחות אישיות ודבר הפוך בישיבות הממשלה", תיאר השר. "וכך מנסים למנוע מאנשי צבא מנוסים לומר את דעתם לציבור".

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, הגיב לדברים של גבאי בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "בפוליטיקה שלנו, עמידה על עקרונות הפכה מושא ללעג, בעוד זגזגנות וגניבת דעת נחשבות תחכום. מלוא הערכה לאבי גבאי שמוכיח שאפשר אחרת. אסור לוותר".