יעלון: "גבאי מוכיח שאפשר אחרת"

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטת השר להגנת הסביבה אבי גבאי להתפטר. יעלון: "אסור לוותר". ח"כ שמולי: "יש זיהומים שאפילו השר לאיכות הסביבה לא יכול לעצור"

גבאי ויעלון. ארכיון

במערכת הפוליטית מגיבים הבוקר (שישי) להתפטרותו המפתיעה של השר להגנת הסביבה אבי גבאי (כולנו). יו"ר מפלגת 'כולנו' אליה משתייך גבאי, שר האוצר משה כחלון, הודיע כי בכוונתו לשמור את תיק איכות הסביבה במפלגתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס להתפטרותו של גבאי ואמר כי הוא מלא הערכה אליו. "בפוליטיקה שלנו, עמידה על עקרונות הפכה מושא ללעג, בעוד זגזגנות וגניבת דעת נחשבות תחכום", ציין יעלון. "מלוא הערכה לאבי גבאי שמוכיח שאפשר אחרת. אסור לוותר".

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס גבאי בקריית הממשלה הוא מנה את הגורמים שהובילו אותו להחלטה להתפטר. "התקשיתי לראות את הפילוג שהתרחב בעם ואת המתקפה על הצבא", הסביר גבאי. "הדחתו של יעלון ומינויו של ליברמן הם בעיני צעד יוצא דופן - אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה", הבהיר השר המתפטר.

"שר ביטחון במדינה מוקפת אויבים הוא השר החשוב ביותר ואסור לשכוח את החיים עצמם", הוסיף גבאי במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בקריית הממשלה. "הזזה של שר בטחון מקצועי ושקול, שהצליח להרגיע התקוממות, הוא צעד שלא יכולתי להשלים איתו".

"בעיניי יש קו ברור שמחבר בין מתווה הגז לבין המתקפה על הצבא וסגן הרמטכ"ל שמטרתו להחליש את השירות הציבורי", ציין השר המתפטר, שקרא לנתניהו לעצור את מינוי ליברמן: "התהליך הזה מוביל להרס הבית השלישי. אני קורא לראש הממשלה להתעשת רגע לפני ולזכור שביטחון הוא ביטחון והוא נשען על אנשים ומנהיגות ולא רק על טנקים ומטוסים".

ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג הגיב על התפטרותו של השר גבאי. "התפטרותו האמיצה של השר גבאי היא אובדן עוד בלם, אולי האחרון, בפני דהירת ממשלת נתניהו לימין הקיצוני ושל מדינת ישראל להתנגשות חזיתית עם העולם כולו. את מחיר תאונת הדרכים הטראגית הזו נשלם כולנו", אמר הרצוג. 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הגיבה להתפטרות השר בציוץ בחשבון הטוויטר שלה. "מצער ומטריד", צייצה. "אדם מצוין, אינטליגנטי ובקיא, ענייני הגיוני ישר ומוסרי. היחיד שהעז להתנגד למתווה. מעשה ראוי, הפסד שלנו".

חבר הכנסת אראל מרגלית מהמחנה הציוני הגיב אף הוא להתפטרות: "השר להגנת הסביבה הריח זיהום מוסרי והתפטר, בעוד שכחלון ממשיך להחזיק באצבעותיו את ממשלת נוער הגבעות, וחושב שלא נשים לב. אני קורא לשר האוצר: גלה יושרה, עצור את הממשלה הקיצונית הזאת. לא תינקה מהאחריות".

גם חברי הכנסת איציק שמולי ויעל פארן (המחנה הציוני) תמכו בהתפטרותו של גבאי. "יש זיהומים שאפילו השר להגנת הסביבה לא יכול לעצור", ציין שמולי ואילו פארן אמרה: "גבאי הראה שוב כי הוא עומד על עקרונותיו, בדומה להתנהלותו האמיצה בכל הנוגע למתווה הגז".

התפטר בגלל הדחת יעלון. גבאי (Miriam Alster/Flash90)

חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) כתב בתגובה: "עוד אבן נופלת מחומת נתניהו, עוד קול שפוי נוטש את קואליציית הקיצון ההזויה הזו. ראש הממשלה מקריב את הנהגת מדינת ישראל ועתידה על מזבח שרידותו הפוליטית. נפעל כאופוזיציה לוחמנית ונשכנית כדי לרסן את הממשלה הרעה הזו".

"אסור לוותר". יעלון (רויטרס)

בכולנו מצרים על ההתפטרות: "מעריכים את גבאי"

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר כי "אנו מעריכים את אבי גבאי, תרומתו לסיעה ופעולתו בממשלה ומכבדים את החלטתו. אנו מוצאים חשיבות רבה בתפקיד המכריע שיש לסיעת כולנו בקואליציה הן בקידום רפורמות היסטוריות לצמצום פערים בחברה והן לטיפול ביוקר המחייה".

"סיעת כולנו תמשיך בעשייה לטובת החברה הישראלית ותעמוד על המשמר בקבינט, בממשלה ובכנסת בשמירת קו ממלכתי וחברתי למען אחדות העם וצמצום פערים", הוסיף פוקלמן. "סיעת כולנו תמשיך לייצג את עקרונותיה ולשמש חומת מגן ממלכתית וחברתית בממשלת ישראל".

נתניהו וליברמן

מארגון ׳ירוק עכשיו׳ נמסר בתגובה להתפטרות השר אבי גבאי: ״אנו מצרים על התפטרות השר גבאי ומאחלים לו הצלחה בהמשך פעילותו הציבורית. המשרד לאיכות הסביבה הינו מהמשרדים החשובים ביותר בממשלה וצריך שיעמוד בראשו שר מקצועי ואחראי המחויב לשמירת הסביבה. אנו מצפים מראש הממשלה ומשר האוצר לא להחזיק בתיק אלא למנות במהירות האפשרית שר חדש שיראה בתפקידו ייעוד ובכך לאפשר את הרציפות השלטונית הנדרשת שתמנע פגיעה בפעילות השוטפת למען ישראל ירוקה ונקיה יותר״.