"בנט יפוטר אם יסכל את המינוי של ליברמן"

על פי הערכות במערכת הפוליטית, שרי הבית היהודי יפוטרו אם יצביעו נגד מינויו של ליברמן לתפקיד שר הביטחון. על מנת למנוע פיצוץ או הפסד בהצבעה, החלו לאחרונה גורמים לתווך בין הצדדים כדי לגבש פשרה

גישושים בין הצדדים. נתניהו ובנט, ארכיון (חיים הורנשטיין)

האם בנט יסכל את מינוי ליברמן ויפוטר - או שהימים הקרובים יניבו פתרון? המשבר בין מפלגות הליכוד והבית היהודי נמשך, אך ישנם ניסיונות ראשונים לגשר בין הצדדים: גורמים במערכת הפוליטית החלו ב"גישושים" ומגעים עקיפים על מנת להשיג את אישורו של נפתלי בנט למינויו של אביגדור ליברמן לשר הביטחון. אם לא יימנע המשבר בימים הקרובים, תיתכן טלטלה נוספת בממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין השינויים שדורשים בבית היהודי: מינוי מזכיר צבאי לכל שרי הקבינט שייתן מידע, סיורים ופגישות עם בכירי מערכת הביטחון להעמקת הידע. מוקדם יותר השבוע הודיע בנט כי ללא שינויים בהתנהלות הקבינט, לא יתמוך במינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון.

נכון לרגע זה הבית היהודי נותרים באותה עמדה, לפיה הם יצביעו נגד צירוף ליברמן בישיבת הממשלה וגם בכנסת: מינויו של ליברמן צפוי להיות מובא לאישור המליאה ביום שני. התנגדות של בנט וחברי מפלגתו (8 במספר) עלולה להפיל את המהלך בכנסת, מכיוון שלאופוזיציה עשויים להיות יותר קולות מאשר לקואליציה. ייתכן שההצבעה על המינוי תידחה אם לא יושג פתרון.

האם מינוי ליברמן יסוכל? (יונתן סינדל - פלאש 90)

ההערכה: תגובש פשרה בימים הקרובים

על פי הערכות במערכת הפוליטית, שרי הבית היהודי - בנט, איילת שקד ואורי אריאל - יפוטרו אם יסכלו את המינוי של ליברמן וצירוף "ישראל ביתנו". עם זאת, ההערכה היא שתימצא בימים הקרובים נוסחה שתאפשר לשני הצדדים "לרדת מהעץ" ולהרחיב את הממשלה. עד כה היה מבוי סתום, אך כעת יש ניסיונות ראשונים לגשר בין הצדדים.

היום שב והתייחס בנט לדרישות מפלגתו: בנאום שנשא בכנס תל אביב-יפו וסמינר הקיבוצים לחינוך מתקדם, אמר השר כי "אף קברניט לא צריך להרים את היד עבור החלטה שמשמעותה לשלוח את בנינו לעזה או לבנון, מתוך ידיעה שחלקם לא ישובו, מבלי לדעת ולהבין על מה הוא מצביע, מבלי שיש לו את התמונה והידע, מבלי שיש לו את היכולת לשאול את השאלות הנכונות".

"אסור שניהול צוק איתן יקרה שוב" (רויטרס)

"שיילחם בחמאס כמו שהוא נלחם בבית היהודי"

בנט הוסיף: "ראיתי את זה במו עיניי כמפקד במלחמת לבנון השניה, וכחבר קבינט ב'צוק איתן'. אסור שזה יקרה שוב". גורמים בבית היהודי הוסיפו: "לא דרשנו ג'ובים, לא דרשנו תקציבים - דרשנו להציל חיי אדם. זוהי דרישה שנכתבה בדם, ולא נרד ממנה".

עם זאת, במועצה לביטחון לאומי גילו השבוע כי בעוד שכל שר רשאי לבקש דוחות העמקה בנושאי ביטחון שונים כדי להתכונן לדיון הקבינט - ובעוד שהשר בנט אכן ביקש דוחות כאלה ארבע פעמים, הוא מעולם לא הגיע לאסוף אותם בפועל. לדברים הגיבו במפלגה במתקפה נוספת על נתניהו, כשמסרו: "אם ראש הממשלה היה נלחם בחמאס כפי שנלחם בבית היהודי, מצבנו הביטחוני היה טוב יותר. מוטב שיתמקד בפתרון כשלי הקבינט במקום לשלוח גורמים ביטחוניים מכובדים למשימות פוליטיות".