התקדמות במו"מ: "לקראת פריצת דרך"

אחרי יממה משברי, מסתמנת התקדמות משמעותית במשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו. בתוך כך, הבוקר דווח כי גובשה הסכמה בין ישראל ביתנו למשרד האוצר בנוגע להסדרי הפנסיות

"על סף פריצת דרך" (פלאש 90)

לקראת סיכום? הליכוד וישראל ביתנו "על סף פריצת דרך" במשא ומתן הקואליציוני ביניהן - כך מדווחים היום (שלישי) גורמים המעורים במגעים. הבוקר כבר דווח כי חלה התקדמות במגעים בין ישראל ביתנו למשרד האוצר בנוגע להסדר הפנסיות, כאשר במהלך הלילה גובשו טיוטות בידי הצוותים המקצועיים. מסתמן כי ייחתם הסכם שוויוני בהיקף של 1.4 מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההערכות, תנאי ההסכם הנוכחיים עליהם מתגבשת הסכמה הם קרובים יותר לדרישות של שר האוצר כחלון מאשר לדרישותיו המקוריות של ליברמן. התוספת לפנסיה תחול באופן שוויוני על כל האוכלוסיה ולא רק על אוכלוסיית העולים מברית המועצות לשעבר.

אמש, אחרי מספר שעות של נתק, התחדש המשא ומתן בין נציגי ליברמן לנציגי כחלון. במוקד המחלוקת בין הצדדים: נושא הפנסיה לעולים, שעלותו נאמדת בכ-3 מיליארד שקלים. גורמים המקורבים למשא ומתן העריכו כבר אתמול בערב כי "אפשר לסגור בקרוב". גם בליכוד העריכו כי ניתן יהיה להגיע להסכם.

מלבד נושא הפנסיה, בישראל ביתנו דורשים גם שכר דירה לעולים, אך באוצר מתנגדים וטוענים כי מדובר בדרישה סקטוריאלית. באוצר אומרים עוד כי אם הדרישות של ישראל ביתנו ייענו, הנושא הפנסיוני יהיה חייב להיפתח באופן שוויוני ועלותו של מהלך כזה עשויה להסתכם ב-6-7 מיליארד שקלים.

ב"ישראל ביתנו" הדגישו אתמול כי המפלגה "מנהלת בימים האחרונים מו"מ כנה ואמיתי בניסיון להצטרף לממשלה כדי שתהיה ממשלת ימין לאומית. התנאים שהצגנו היו ברורים מן הרגע הראשון. אמנם בחלק מן הנושאים הסכמנו לפשרות, אך ישנם דברים שלא נוכל להתפשר עליהם, כפי שהודענו מראש - הביטחון והרפורמה בפנסיות. מטרתינו היא אינה להגדיל מספרים כי אם לתקן את העיוותים המהותיים הקיימים כיום בקריטריונים במערך הפנסיוני ולהגדיל את ההכנסה של הגמלאים הנצרכים בכך. נמשיך להתעקש ולהלחם למען גמלאי מדינת ישראל".