השנה הסוערת של דרעי: שלב הציונים

יו"ר ש"ס הספיק לכהן בשלושה משרדים שונים בתוך שנה, לאחר שקמפיין ה"שקופים" החזיר אותו בגדול לזירה הפוליטית - עד לחקירה שנפתחה נגדו. פרויקט מיוחד של חדשות 2: מה אתם חשבתם על תפקוד השר ואיך יאיר שרקי מסכם את הכהונה הסוערת עד כה. השר מצידו מבטיח: "ניקח מהרשויות החזקות לטובת החלשים". צפו

שנה לממשלה – ומה נשתנה? כחודשיים לאחר הבחירות הסוערות, הושבעה ממשלת נתניהו הרביעית ב-14.5.2015. אותה ממשלה הציבה לעצמה מספר יעדים שאפתניים, למרות שהיא נשענה על קואליציה של 61 ח"כים בלבד, ועברה מספר מבחנים ואתגרים – מגל טרור דרך שינויים כלכליים משמעותיים ועד לאיום בפיטורים. כיצד השרים הבולטים בממשלה מסכמים את השנה? האם הם עמדו ביעדים שהציבו לעצמם? ומה הציבור חושב עליהם? פרויקט מיוחד של חדשות 2 Online.

לכתבות הקודמות בפרויקט:

כך סיכמתם את הכהונה של איילת שקד

הציון של שר הבריאות ליצמן נחשף

"תעודת סוף שנה": הציון של ארדן

מה חשבתם על השנה של כחלון באוצר? 

יעלון התפטר: מה אתם חשבתם על תפקודו?

מהפכת התרבות של רגב: שלב הציונים

זו הייתה שנה סוערת במיוחד עבור אריה דרעי, שחזר לממשלה לאחר יותר משני עשורים: בתחילה הוא הושבע כשר הכלכלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, אך לאחר שלא הסכים לחתום על מתווה הגז ולעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים הוא נאלץ להתפטר. לאחר מכן הוא מונה לשר הפנים - המשרד אותו נאלץ לעזוב בשל התיק הפלילי נגדו בשנות ה-90. לאחרונה נקשר שמו בפרשה נוספת העוסקת ברכושו, אך דרעי הבהיר כי הוא בטוח שהחקירה תסתיים במהרה וללא אשמה מצידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכון "שילוב R2I" ערך עבורנו סקר, בו נשאל מדגם מייצג של הציבור היהודי בישראל (455 גברים ונשים יהודים דוברי עברית בני 18 ומעלה) מה עמדתו כיום בנוגע לביצועי השר: על פי נתוני מכון "שילוב", הציון הממוצע שקיבל דרעי בסקר האינטרנטי הוא 2.0 (מתוך 5). רק 11% דירגו את ביצועיו לטובה לעומת 58% שהביעו אכזבה מתפקודו עד כה. בקרב הצעירים (18-29) מצבו של דרעי היה מעט טוב יותר, כאשר 16% טענו שהם מרוצים (לעומת 51% מאוכזבים). הצעירים העניקו לדרעי ציון ממוצע של 2.16.

בנוסף לתוצאות הסקר, בדקנו מה הגולשים ברשת חשבו וכתבו על דרעי: בחברת "באזילה" (Buzzilla), העוסקת בניתוח וחקר השיח החברתי ברשת, דגמו את תגובות הגולשים בפלטפורמות שונות – אתרי חדשות, פורומים, בלוגים, רשתות חברתיות ועוד – ומצאו מה חשבו ברשת על השר.

לפי נתוני חברת Buzzilla, דרעי זכה מתחילת הדרך ל-48% של שיח שלילי סביבו למול 23% שיח חיובי. כיום, שנה לאחר מכן וכשהוא עומד במרכז חקירה, השיח לא השתנה באופן מהותי – 50% מהדיונים הנוגעים לדרעי הם בעלי אופי שלילי ו-20% חיוביים.

במהלך השנה עוררו חלק מצעדיו של דרעי – סירובו לאשר את מתווה הגז, המעבר בין התפקידים וכמובן החקירה הפלילית – דיונים רבים. לפני כשנה, מזכירים ב-Buzzilla, התעורר דיון האם דרעי ראוי בכלל להיות שר בשל עברו, ומנגד בעיני תומכיו הוא נתפס כ"מגן השקופים".

כיום רוב השיח מתמקד בחקירה הפלילית נגדו, וחלק מהגולשים אף קוראים לו להתפטר – בעוד תומכיו טוענים לרדיפה בשל מוצאו. "גם היום דרעי ממשיך להתבסס על קהל תומכיו. אין שינוי ביחס כלפיו", הסבירה מרב בורנשטיין, סמנכ"ל אסטרטגיה ומחקר Buzzilla.

דבר הפרשן: מה ה"ציון" של דרעי?

יאיר שרקי, כתב לענייני דתות בחדשות 2, ניסה לסכם את הקאמבק של דרעי לממשלה: "להחזיר עטרה ליושנה זו הסיסמא הנצחית של מפלגת ש"ס, אבל לא לעטרה הזו דרעי התכוון. השנה הזו, כמו כל הקריירה הפוליטית שלו, הייתה סוג של רכבת הרים: הוא לא מצא מנוח והחליף שלושה משרדי ממשלה תוך שנה. הוא אמנם שב למשרד המיתולוגי אותו הוא נאלץ לעזוב בתחילת שנות ה-90, אך תוך זמן קצר התבשר על החקירה נגדו - כאילו לא עברו 20 שנה".

"עדיין יש לא מעט הבדלים בין דרעי של אז לדרעי של היום: הוא ממלכתי יותר, שקול יותר ואחראי - גם במשבר הנוכחי וגם בקבינט. עם זאת, תדמיתו כ"מגן השקופים" נפגעה קשות עם פרסום התמונות מבית הנופש בספסופה. הוא נמצא כרגע בנקודת שפל - אם כי הוא כבר הוכיח שמוקדם להספיד אותו". הפרשנות המלאה - בוידאו המצורף.

הממשלה שהושבעה במאי 2015 (אבי אוחיון / לע"מ)

גרסת השר: איך דרעי מסכם את השנה?

במסר מצולם שהעביר לחדשות 2 Online, אמר השר כי "עבדנו מאוד קשה בשנה האחרונה והשגנו ברוך השם כמה הישגים חשובים מאוד לשכבות החלשות. הורדנו את מחירי התחבורה הציבורית, נוריד את מחירי המים - זה יחסוך אלפי שקלים למשפחות".

דרעי ציין גם את פתיחת חופי הרחצה ללא תשלום ואת הפעילות לשיפור השירות וקיצור התורים ברשות האוכלוסין, והתגאה במיוחד בהגדלת שכר המינימום ובקיצור זמן ההמתנה של העסקים הקטנים לתשלום ("שוטף פלוס"). "נגדיל את שכר המינימום עד שנגיע ליעד של 30 שקל לשעה כפי שהבטחנו, כדי שאנשים יעבדו ויתפרנסו בכבוד - ודאגנו לעסקים הקטנים, שאנשים ישלמו תוך 30 יום".

"הוקם משרד הפריפריה עם תקציב של מאות מיליוני שקלים, לשיקום פיזי וחברתי", הוסיף דרעי. "בשנה הבאה בעזרת השם אנחנו נמשיך לדאוג לשכבות החלשות בתקציב המדינה, אני אדאג לעשות לכל עיירות הפיתוח ולכל שכונות המצוקה צדק חלוקתי. אנחנו ניקח מהרשויות העשירות ונעביר לרשויות החלשות - בזה אני רואה את היעד הגדול".