בנט: היינו כחוט השערה ממגה פיגוע

אחרי שהציב תנאים לצירוף ליברמן לממשלה, מבהיר השר את דרישתו לרפורמה בקבינט בעקבות התפקוד בצוק איתן ובעיקר את הצורך במזכיר צבאי שיעדכן את השרים בהתרחשויות. "האצבעות של חברי קבינט שולחות חיילים למלחמה, מי שלא יודע מה קורה, לא יכול לקבל החלטות נכונות", הסביר

חשיפת מנהרה בצוק איתן, ארכיון (רויטרס)

"ככה לא מנהלים מלחמה": ברקע הדיונים על הרחבת הממשלה, מפלגת הבית היהודי דרשה מנתניהו שינויים משמעותיים באופי פעולת הקבינט. הבוקר (שלישי) שב וקרא יו"ר המפלגה, השר נפתלי בנט, לרפורמה בקבינט המדיני-ביטחוני ומתח ביקורת נוספת על ניהול מערכת "צוק איתן" לפני כשנה וחצי. "חברי קבינט לא עוברים כל הכשרה או הכנה. אי אפשר שהשרים ירדו לשטח בשביל מידע", אמר בריאיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השרים צריכים לקבל את המידע הביטחוני באופן מסודר - בצוק איתן היינו כחוט השערה מלהותיר את יישובי עוטף עזה חשופים לפעולת מגה-טרור", הוסיף בנט. "אי אפשר לבנות על זה ששרים ירדו לשטח ויגיעו בעצמם, ככה לא מנהלים מלחמה. לו אני בנעליו של נתניהו אני הייתי הראשון לחזק את הקבינט", הסביר.

השר, שהדגיש ביממה האחרונה כי אינו מחפש שדרוג לתפקיד שר החוץ, ציין כי לא מדובר בדרישה חדשה: "מזה שנתיים וחצי אני מבקש מראש הממשלה להביא לכך שחברי הקבינט לא יהיו ממודרים. מפקד מחלקה בצבא עובר קורס קצינים, ואילו חברי קבינט, מפקדיהם, לא עוברים הכשרה". בנט גם חלק שבחים חלקיים לשר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, שהתפטר על רקע הצעת התיק לליברמן ומשבר האמון בינו לבין נתניהו: "איבדנו אדם מאוד מנוסה - בוגי יעלון, אמנם היו מחלוקות אבל הוא היה מאגר אדיר של ידע".

נתניהו ובנט, ארכיון (פלאש 90)

אמש הסביר בנט, בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, כי הדרישה שלו לשינויים בקבינט תציל חיים: "איננו דורשים ג'ובים. איננו דורשים כסף.  אני נלחם לשמור על ביטחון ישראל. הדרישה הקונקרטית שלי היא לצייד את חברי הקבינט במודיעין ובמספר כלים על מנת שיתפקדו טוב, ובעיקר - במזכיר צבאי. זהו קצין בכיר אשר יעבור בין חברי הקבינט השונים באופן שוטף, יפגוש אותם, יעדכן אותם מה קורה בכל אחת מהגבולות, מצב האויב, רכש צה"לי ועוד. אנו נוכל להעמיק איתו בכל נושא חשוב".

"מה המשמעות של היעדר כלים ומידע? מה הבעיה שאין מזכיר צבאי? חברי הקבינט באפילה", הוסיף בנט. "מי שלא יודע מה קורה, לא יכול לקבל החלטות נכונות. כפי שכבר פורסם, בשנתיים שקדמו ל'צוק איתן' חברי הקבינט לא עודכנו שיש בכלל מנהרות טרור החודרות לישראל, לא ידעו על תכניות האויב, ולכן בזמן אמת 'צוק איתן' התנהל באיחור רב ובמשך 51 יום, במקום שבוע. מבצע מהיר, נחוש וקצר היה עשוי לחסוך בחיי אדם. אני נלחם כאן על חיי אדם. כפי שלוחם לא היה רוצה שיהיה לו מפקד פלוגה שאינו מכיר את האויב או לא יודע כיצד להפעיל נשק, כך המפקד העליון של צה"ל—הקבינט—לא יכול להיות ממודר ממידע קריטי".

בליכוד זעמו: "פגיעה בהרחבת הממשלה" (יונתן סינדל, flash90)

הליכוד: "לא ננהל משא ומתן מחודש"

בנט ציין כי במבצע הוא "נאלץ" לרדת לשטח על מנת לקבל מידע ולהביאו לקבינט: "זה לא אמור להיות עכשיו". בתשובה לשאלה מדוע הציף את הדרישה עכשיו השיב בנט: "כי כעת הגיעו לקחי 'צוק איתן' ואנו מבינים את הנזק הנורא הנגרם כאשר קבינט ממודר ממידע חיוני. על כן הבהרתי אתמול לראש הממשלה שלא נתמוך בשינויים בממשלה ללא קבלת תנאי זה".

השר יריב לוין, ראש צוות המו"מ הקואליציוני, הגיב אתמול לאיומיו של בנט ואמר כי "אנחנו לא מנהלים משא ומתן מחודש על פתיחת ההסכמים הקואליציוניים עם אף שותפה, לרבות הבית היהודי".

"ההודעה של מפלגת הבית היהודי פוגעת ביכולת להשלים את הרחבת הממשלה הלאומית, ואני מצפה מראשי הבית היהודי לנהוג באחריות המתחייבת", הוסיף לוין. "ראוי כי דיונים הנוגעים לקבינט יתקיימו בו".