המו"מ התחדש: "אפשר לסגור בקרוב"

למרות חילוקי דעות משמעותיים ומספר שעות של נתק – הערב התחדשו הדיונים בין נציגי שר האוצר כחלון לנציגי ליברמן. גורמים בליכוד מעריכים כי ניתן יהיה לגשר על הפערים ולחתום על הסכם עוד הלילה – או לכל המאוחר מחר

קרובים להסכמה? (יונתן סינדל / פלאש 90)

בדרך להסכם קואליציוני: אחרי מספר שעות של נתק - הערב (שני) התחדש המשא ומתן בין נציגי אביגדור ליברמן לנציגי שר האוצר משה כחלון. במוקד המחלוקת בין הצדדים: נושא הפנסיה לעולים, שעלותו נאמדת בכ-3 מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים המקורבים למשא ומתן העריכו כי "אפשר לסגור בקרוב". גם בליכוד העריכו כי ניתן יהיה להגיע להסכם עוד הלילה או מחר. בצהריים הסתיימו הדיונים בין הצדדים ללא הסכמות.

מלבד נושא הפנסיה, בישראל ביתנו דורשים גם שכר דירה לעולים, אך באוצר מתנגדים וטוענים כי מדובר בדרישה סקטוריאלית. באוצר אומרים עוד כי אם הדרישות של ישראל ביתנו ייענו, הנושא הפנסיוני יהיה חייב להיפתח באופן שוויוני ועלותו של מהלך כזה עשויה להסתכם ב-6-7 מיליארד שקלים.

ב"ישראל ביתנו" הדגישו הערב כי המפלגה "מנהלת בימים האחרונים מו"מ כנה ואמיתי בניסיון להצטרף לממשלה כדי שתהיה ממשלת ימין לאומית. התנאים שהצגנו היו ברורים מן הרגע הראשון. אמנם בחלק מן הנושאים הסכמנו לפשרות, אך ישנם דברים שלא נוכל להתפשר עליהם, כפי שהודענו מראש - הביטחון והרפורמה בפנסיות. מטרתינו היא אינה להגדיל מספרים כי אם לתקן את העיוותים המהותיים הקיימים כיום בקריטריונים במערך הפנסיוני ולהגדיל את ההכנסה של הגמלאים הנצרכים בכך. נמשיך להתעקש ולהלחם למען גמלאי מדינת ישראל".

בשעות הצהריים התייחס יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לקשיים במו"מ ותקף את האוצר. "לא הגענו עדיין להסכמות בנושא הפנסיוני ואנחנו מחכים להצעה אחרת. הדרישות שלנו היה קונסיסטנטיות מאז הבחירות", אמר. "לצערי ההצעות שקיבלנו ממשרד האוצר אלו הצעות שאנחנו לא יכולים לקבל".

"ההדלפות של משרד האוצר מעוותות ומגמתיות", הוסיף ליברמן. "אנחנו לא עושים מניפולציות. ראש הממשלה ושר האוצר ידעו מהרגע הראשון מה הסכומים. הניסיון להפוך את היוצרות נותן תחושה לא טובה. בלי תשובה חיובית בנושא רפורמה פנסיונית לא נוכל להתקדם הלאה". שר האוצר כחלון דחה את הביקורת וטען: "הצעת האוצר היא הצעה הוגנת ביותר, היא לא מפלה בין אנשים ובטח שלא סקטוריאלית".