רה"מ: "הדלת פתוחה". הרצוג: "טרקת אותה"

נתניהו התייחס בכנסת למשא ומתן הקואליציוני: "פועל בכל כוחי להרחבת הממשלה". הרצוג תקף אותו: "טרקת את הדלת. הטוויטר אולי יזכור אותך לטובה, ההיסטוריה - לא". נתניהו השיב: "היא פתוחה, צריך לאחד את העם"

על רקע קשיים של הרגע האחרון במשא ומתן הקואליציוני, נאמו הערב (שני) ראש הממשלה נתניהו ויו"ר האופוזיציה הרצוג במליאת הכנסת - לציון "יום בנימין זאב הרצל". נתניהו שב בנאומו על הקריאה להרחיב את הממשלה. מיד אחריו עלה לדוכן הרצוג, שדחה את הקריאה ומתח ביקורת חריפה על נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נפגשתי היום עם ראש ממשלת צרפת והדגשתי בפניו שפניה של הממשלה לשלום", אמר נתניהו. "אמרתי לו שאני שואף להתקדם בתהליך המדיני על בסיס המתווה של מדינה פלסטינית מפורזת, שמכירה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אני מוכן לצעדים אמיצים עם שכנינו, בעזרת שותפים נוספים באזור - מדינות ערביות שגם איתן אנו מהדקים את היחסים".

"כדי להבטיח את יכולתנו להתמודד עם האתגרים וההזדמנויות השונות, אני פועל בכל כוחי להרחיב את הממשלה", ציין נתניהו. "אני ממשיך במאמצים לכונן ממשלה רחבה ככל האפשר, והדלת פתוחה בפני כל מי שרוצה לתת כתף לטובת המדינה. יש עוד הרבה מה לעשות והרבה מה לתקן אבל אין שום הצדקה לנרגנות המוגזמת שפושה בחוגים מסוימים".

הרצוג: "יודע שאכזבתי רבים מתומכיי"

מיד אחרי נתניהו עלה לדוכן הנואמים יצחק (בוז'י) הרצוג, שהתייחס בהרחבה למגעים הכושלים עם הליכוד - וגם לביקורת שנשמעה כלפיו בתוך המפלגה. "בשבועות האחרונים עמדתי זקוף מול מתקפות משתלחות, חסרות תקדים, מול המון מוסת וקריאות שכמותן לא שמעתי מעולם", אמר. "ייתכן שסיכנתי את כיסאי הפוליטי וטלטלתי אותו עד כדי כך שיתקשה להתייצב שוב, אבל לא באתי לפוליטיקה כדי להעביר את הזמן".

"בחרתי לסכן את מעמדי הפוליטי הפנימי ולהושיט יד למנהיג המפלגה היריבה, כדי לגייס את כל הכוחות האפשריים ולשנות את ההווה והעתיד של ילדינו", הוסיף. "פתחתי את הדלת בפני בנימין נתניהו, יריבי הפוליטי המר, כדי להושיט לו יד אמיצה למאבק משותף בכוחות המאיימים על האומה מבית ומחוץ".

"אני יודע שאכזבתי רבים מתומכיי, עמיתיי וחבריי, אבל החלטתי בכל זאת לא לתת להזדמנות לחמוק. לצעריף בסופו של דבר בבחירה בין להיות מנהיג שייצרב בהיסטוריה כמי שעמד נגד הזרם, לבין מנהיג שבחר להיסחף עם הזרם ולהישפך לאוקיינוס השכחה - נתניהו עשה את בחירתו. צר לי מר נתניהו כי בחרת שוב לזגזג. צר לי שאתה הוא שטרק את הדלת, שבחרת להפקיר את טובת המדינה לטובת האינטרס הפוליטי הצר שלך. הטוויטר אולי יזכור אותך לטובה, ההיסטוריה לא".

עם תום נאומו של הרצוג שב ראש הממשלה לדוכן כדי להשיב לו. "חבר הכנסת הרצוג, לא סגרתי את הדלת, הדלת פתוחה", אמר. "יש הזדמנות לאחד את העם, יש הזדמנות לקדם פיוס לאומי ויש הזדמנות לקדם הסדר אזורי. אני קורא לך ולחבריך - לא להחמיץ את ההזדמנות הזו". לדבריו התפרץ ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), שעקץ אותו: "יש לך את זה כתוב?".

"שום דבר לא קורס". נתניהו (רויטרס)

קשיים במו"מ? "שום דבר לא קורס"

מוקדם יותר עדכן נתניהו בישיבת סיעת הליכוד על ההתפתחויות האחרונות במגעים להרחבת הקואליציה. "יש משא ומתן, יש עליות וירידות. צריך לעשות את הדברים שיתנו לנו להוביל את ישראל לפי הדרך שלנו", אמר נתניהו. "זה דורש מאמץ ותמיד יש משברים ופיצוצים ותמיד 'הכל קורס' - שום דבר לא קורס היעד הוא ממשלה רחבה ואני מציע לא להיתפס למצבי רוח לנרגנות".

חבר הכנסת איוב קרא נטש בזעם את ישיבת הסיעה, במחאה על כך שהוא לא עתיד להתמנות לתפקיד שר. "הסיבה היחידה שמישהו אחר יושבע מחר היא בגלל שאני דרוזי", הטיח בנוכחים. "בפעם הראשונה בחיי אני מרגיש שאני לא חלק מהתנועה הזאת". השרה רגב ניסתה לעצור בעדו, אך ראש הממשלה נתניהו קטע אותה: "לא לא, תני לא. יש כאן עוד מישהו שרוצה לעשות דרמה?".

ליברמן: "לא יכולים לקבל את ההצעות מהאוצר"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שצפוי להתמנות לשר הביטחון, התייחס גם הוא בישיבת סיעתו לקשיים במו"מ. "לא הגענו עדיין להסכמות בנושא הפנסיוני ואנחנו מחכים להצעה אחרת. הדרישות שלנו היה קונסיסטנטיות מאז הבחירות", אמר. "לצערי ההצעות שקיבלנו ממשרד האוצר אלו הצעות שאנחנו לא יכולים לקבל".

"ההדלפות של משרד האוצר מעוותות ומגמתיות", הוסיף ליברמן. "אנחנו לא עושים מניפולציות. ראש הממשלה ושר האוצר ידעו מהרגע הראשון מה הסכומים. הניסיון להפוך את היוצרות נותן תחושה לא טובה. בלי תשובה חיובית בנושא רפורמה פנסיונית לא נוכל להתקדם הלאה". שר האוצר כחלון דחה את הביקורת וטען: "הצעת האוצר היא הצעה הוגנת ביותר, היא לא מפלה בין אנשים ובטח שלא סקטוריאלית".

גם שר החינוך נפתלי בנט הוסיף ליום הלא פשוט שעובר על ראש הממשלה, כשהבהיר כי מפלגת הבית היהודי דורשת לבצע את התכנית לתיקון הליקויים בקבינט. בנט הדגיש כי "דרישה זו היא תנאי שסיעת הבית היהודי תאשר את השינויים האחרונים בממשלה".

גם הוא מעמיד תנאי. בנט (פלאש 90)

ראש צוות המו"מ הקואליציוני, השר יריב לוין, מתח ביקורת על הדרישה של הבית היהודי. "אנחנו לא מנהלים משא ומתן מחודש על פתיחת ההסכמים הקואליציוניים עם אף שותפה", אמר. "ההודעה של מפלגת הבית היהודי פוגעת ביכולת להשלים את הרחבת הממשלה הלאומית, ואני מצפה מראשי הבית היהודי לנהוג באחריות המתחייבת. ראוי כי דיונים הנוגעים לקבינט יתקיימו בו".