התנאי של בנט לצירוף ליברמן

יו"ר הבית היהודי דורש מראש הממשלה לפעול לתיקון הליקויים שנחשפו בתפקוד הקבינט המדיני-ביטחוני במהלך צוק איתן. "חברי הקבינט לא שותפו במודיעין איכותי, לא הוכשרו כראוי לתפקידם ולכן לא תיפקדו כראוי בשעת מבחן", אמר בנט. השר לוין: ראוי שהדיונים בקבינט יתקיימו בו

השר נפתלי בנט דרש היום (שני) מראש הממשלה בנימין לתקן את ליקויי הקבינט כתנאי להסכמת הבית היהודי לאישור השינויים האחרונים בהרכב הממשלה וכניסתו של ליברמן לתפקיד שר הביטחון. דברי בנט מגיעים לאחר שאודי סגל חשף באולפן שישי את תמלילי הדיונים שנערכו בקבינט בנושא הטיפול במנהרות לקראת צוק איתן, מהם עלה כי בנט דחף לפעולה אופרטיבית בזמן שיעלון וגנץ התריעו כי פעולה נרחבת תחייב מהלכים כמו כיבוש הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לאור לקחי מבצע צוק איתן ומלחמת לבנון השנייה, בהם חברי הקבינט לא שותפו במודיעין איכותי, לא הוכשרו כראוי לתפקידם ולכן לא תיפקדו כראוי בשעת מבחן כאחראים על צה"ל, דרש אתמול השר בנט מראש הממשלה: בצע את התוכנית לתיקון הליקויים", נמסר בהודעת הבית היהודי. בישיבת הסיעה שנערכה היום חזר בנט פעם נוספת על דרישתו: "דרישה זו היא תנאי שסיעת הבית היהודי תאשר את השינויים האחרונים בממשלה".

יישם את התכנית? נתניהו (עמוס בן גרשום לע"מ)

תכניתו של בנט כוללת בין השאר מינוי מזכיר צבאי ייעודי לחברי הקבינט שידאג לעדכונים בטחוניים שוטפים ולהכנתם לביצוע תפקידם, הגברת סיורי שטח והקלה על גישת השרים למידע.

"השר בנט רואה בדרישה זו צורך בסיסי על מנת למנוע דיסאינפורמציה ולקיים בקרה ראויה הנדרשת לביטחון אזרחי ישראל, ואף מחויבת מכוח החוק, כלקח מכשלי העבר", הדגישו בבית היהודי.

"תיקון ליקויי הקבינט הוא צורך חיוני לביטחון ישראל, ושמירה על חיי אזרחים וחיילי צה"ל", הבהיר בנט. "במלחמת לבנון השנייה ובצוק איתן ישראל שילמה מחיר יקר על ליקויים אלו".

בישיבת הסיעה הבהיר בנט כי "בשנתיים וחצי האחרונות פניתי לראש הממשלה מספר פעמים בדרישה זו, כולל במשא ומתן הקואליציוני. לצערי, דבר לא התקדם. לפיכך, העברתי אמש לראש הממשלה דרישה ליישום תכנית לתיקון ליקויי הקבינט, כצורך חיוני לביטחון ישראל ולשמירה על ביטחון אזרחי ישראל וחיילי צה"ל".

השר יריב לוין, ראש צוות המו"מ הקואליציוני, הגיב לאיומיו של בנט ואמר כי "אנחנו לא מנהלים משא ומתן מחודש על פתיחת ההסכמים הקואליציוניים עם אף שותפה, לרבות הבית היהודי".

"ההודעה של מפלגת הבית היהודי פוגעת ביכולת להשלים את הרחבת הממשלה הלאומית, ואני מצפה מראשי הבית היהודי לנהוג באחריות המתחייבת", הוסיף לוין. "ראוי כי דיונים הנוגעים לקבינט יתקיימו בו".