היום: פתיחת מושב הקיץ של הכנסת

לאחר שבוע סוער ייפתח היום מושב הקיץ של הכנסת ה-20. ראש הממשלה ינסה לחתום כבר היום עם ליברמן על הסכם צירופו לממשלה. האתגרים העיקריים העומדים בפני נתניהו: העברת התקציב הדו שנתי וחוק ההשעייה שכבר עבר בקריאה ראשונה. באופוזיציה הרוחות סוערות: קריאות להתפטרות הרצוג מראשות המחנה הציוני

נגמר החופש, כנסת ישראל (ארכיון) (דוברות הכנסת)

לאחר הרחבת הקואליציה וצירוף ישראל ביתנו לממשלה ובצל הסערות בסיעת המחנה הציוני ייפתח היום (שני) מושב הקיץ של הכנסת. גיבורי השבוע האחרון, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, יעלו לנאום בזה אחר זה בישיבת הפתיחה החגיגית. כיצד יעבור מושב הקיץ ואילו קרבות עוד צפויים לקואליציה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הפגרה ממנה נהנו חברי הכנסת בשבועות האחרונים באה לסיומה וכעת יחזרו נבחרי הציבור שלנו אל בית המחוקקים לקראת מושב קיץ שייפתח היום בטקס חגיגי לציון "יום בנימין זאב הרצל" בהשתתפות יו"ר הכנסת יואל (יולי אדלשטיין), ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג.

בתום אחד השבועות הפוליטיים הסוערים שידעה המערכת, שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התפטר מהכנסת ולא ייקח חלק בישיבה היום. איש הימין ופעיל הר הבית הרב יהודה גליק יושבע כחבר כנסת מן המניין ביום רביעי.

יעלון ונתניהו. לא ישתפו פעולה הקיץ (רויטרס/ מרים אלסטר, פלאש 90)

עם זאת, המשא ומתן הקואליציוני עם ישראל ביתנו עוד לא הסתיים, ולפי דיווחים שונים אמור להיחתם הבוקר. עיקר המחלוקת בין הצדדים סובבת סביב הרפורמה הפנסיונית לעולים. חתימה על ההסכם היום תאפשר את השבעתו של ליברמן לשר ביטחון כבר מחר וכניסתו למשרד הביטחון ביום רביעי.

האתגר הבא של נתניהו: תקציב דו שנתי

נתניהו מעוניין להעביר תקציב לשנים 2017-2018 כדי להגביר את יציבות הקואליציה, וכבר סיכם על כך עם שר האוצר משה כחלון. על פי הסיכום בין השניים, אם יידרשו התאמות, בנובמבר 2017 יקבל כחלון הבטחה למשמעת קואליציונית לביצוען.

בחודש אפריל דווח בחדשות 2 כי כחלון מסתייג מגיבוש תקציב דו-שנתי, אך ככל הנראה הסכים למהלך מכיוון שהוא מחויב לכך בהסכם הקואליציוני. עם זאת, הוא הציב תנאי מפורש שאמור למנוע חילוקי דעות בהמשך - מנגנון ביטחון למקרה של חריגה.

יקשה על נתניהו? כחלון (פלאש 90 בן קלמר)

החשש העיקרי באוצר מתקציב דו-שנתי הוא שתהיה חריגה משמעותית של מיליארדי שקלים. בשל כך ביקש כחלון מנתניהו התחייבות שלפיה ייקבע מראש מאילו סעיפים, פרויקטים ומשרדים ייאלצו לבצע קיצוץ אם אכן תימצא חריגה.

חוק ההשעיה: יעלה לקריאה שניה?

גם גל הטרור, שהיה נושא מרכזי במושב הכנסת הקודם, לא חלף מרחובות ישראל וגם במושב הקרוב צפויים חברי הכנסת להמשיך בהליך אישור חוק ההשעיה. החוק שיזם ראש הממשלה בעקבות מפגש חברי כנסת ערביים עם משפחות מחבלים כבר עבר בקריאה ראשונה במושב החורף.

יושבע כשר הביטחון. ליברמן

אישור החוק בקריאה ראשונה התנהל בצל ה"מרד הפוליטי" של חברי הכנסת דוד ביטן ואברהם נגוסה מהליכוד שסירבו להצביע עם הקואליציה בשל מאבק להעלאת בני הפלשמורה לישראל. דווקא סיעתו של שר הביטחון הנכנס, ישראל ביתנו, לא תמכה בחוק מכיוון שלטענת ליברמן מדובר היה בהצעה מרוככת. בעבר ליברמן אף טען כי הצעת החוק שעברה בפועל היא: "מסך עשן ריק מתוכן שמפזר ראש הממשלה על מנת להסתיר כניעתו לטרור".

"כולנו הרגשנו נבגדים"

בינתיים באופוזיציה תוקפים את יושב הראש לאחר כישלון המשא ומתן לחבור לממשלת נתניהו. הרצוג כינס אמש ישיבת סיעה מיוחדת בה שוחח עם חברי המחנה הציוני על מגעי האחדות שכשלו - ושהותירו את המפלגה מוכה וחבוטה. חבריו ניצלו את המעמד על מנת לתקוף אותו בחריפות והטיחו בו האשמות קשות.

"יש לי ביקורת עצומה על האופן שניהלת את התהליך, ובשותפות שבין העבודה לתנועה זה היה צריך להתנהל אחרת", אמרה להרצוג השותפה שחברה אליו בבחירות יו"ר התנועה ח"כ ציפי לבני.לדברים הצטרפה גם יו"ר הסיעה, ח"כ מרב מיכאלי, שהטיחה בהרצוג: "שמת אותי ואותנו במצב בלתי אפשרי".

הרצוג. צרות מבית (פלאש 90)

הרצוג ענה וטען: "שיתפתי את לבני ואחר כך את כבל" - אלא שההסברים הללו לא סיפקו את ח"כ איציק שמולי, שהחריף את הטון נגד הרצוג: "אתה מדבר ועולה לי דימוי של לוח שחמט. אתה המלך, ציפי המלכה, כבל צריח - וכולנו חיילים. כולנו צריכים לקחת כדור בשבילך, אבל הם לא מספיק טובים כדי לשמור סוד? אני מרגיש נבגד וכולם מרגישים נבגדים. קח את זה בחשבון".

למתקפה הצטרפה גם ח"כ קסניה סבטלובה שאף השתמשה בדימוי 'כלב' בו השתמשה ח"כ שלי יחימוביץ' נגד הרצוג: "הוצאת את כולנו טיפשים. כשמשהו הולך כמו כלב ומריח כמו כלב".

לדיון הצטרף ח"כ עמיר פרץ, שמחה על האשמה שהפנה הרצוג כלפי 'גורמי שמאל קיצוני' במפלגתו: "שיהיה ברור אני חלק ממחנה השמאל וכמו שאינני מוכן לקבל ביטויים שקוראים לך כלב, אינני מוכן שאתה תשתתף במסע הדה לגיטימציה לשמאל". יו"ר המחנה הציוני שב והדגיש כי הוא לוקח אחריות על הטעויות שעשה ועל כך שלא שיתף את כל החברים במהלכיו.