רה"מ: יש עוד סיכוי לממשלת אחדות

בזמן שההסכם עם ליברמן קרוב לחתימה מבהיר נתניהו שגם האפשרות של כניסת המחנה הציוני לא ירדה מהפרק. רה"מ אמר שהוא שומר תיקים להרצוג, אך זה הגיב בביטול: "נתניהו בחר בליברמן-בנט ואנחנו בחרנו להיאבק בו"

נתניהו והרצוג, ארכיון (לע"מ)

אחרי השבוע הסוער והדרמטי בפוליטיקה, שבסופו הובן כי אביגדור ליברמן יצטרף לקואליציה, אמר הבוקר (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת שרי הליכוד כי "עוד לא אבדה התקווה לצירוף המחנה הציוני". תוך זמן קצר צייץ יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, בתגובה לנתניהו והכחיש את דבריו. "ברגע האמת כל אחד עשה את הבחירה שלו", הוא כתב. "נתניהו בחר בליברמן-בנט ואנחנו בחרנו להיאבק בו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הבהיר כי הוא שומר את התיקים שבידו, ובראשם תיק החוץ, למקרה שחברי המחנה הציוני יצטרפו. התיקים יישמרו על ידי ראש הממשלה לפחות עד אחרי צירוף מפלגת ישראל ביתנו - כך לדבריו.

בהמשך הבוקר, בפתח ישיבת הממשלה, אמר נתניהו: "אנחנו במהלך להרחבת הממשלה. יש הזדמנויות אזוריות. אני שוקד על זה בימים אלו באופן אישי. הממשלה הרחבה בראשותי תחתור להסדר מול הפלסטינים".

יחתמו עוד הערב? נתניהו וליברמן (פלאש 90)

"מקווים לסיים את המו"מ היום או לכל המאוחר מחר"

למרות העובדה שעדיין לא נחתם ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וישראל ביתנו, בשני הצדדים משדרים רגיעה ואומרים כי ההסכם ייחתם עד הערב או לכל היותר מחר. הסוגייה המרכזית כעת היא נושא הפנסיות לעולים, הנאמדות בסכום של כשלושה מיליארד שקלים.

בכניסתו לישיבה אישר השר יריב לוין כי המשא ומתן עם ישראל ביתנו אכן נכנס לישורת האחרונה. "הנושא העיקרי שנותר לסכם הוא נושא ההסדרים החדשים בנושא הפנסיוני", הוא טען. "זה דבר מאוד מורכב שמצריך הגדרות מקצועיות ומדויקות של האופן שבו זה יתבצע. צוותים שלנו, של ישראל ביתנו ושל משרד האוצר עוסקים בזה. הם ימשיכו לעסוק בזה היום, ואני מקווה שנסיים את העניין היום או לכל המאוחר מחר".

הקרב על תיק החוץ החל ביום שישי, לאחר הודעתו של יעלון על החלטתו להתפטר מהממשלה ומהכנסת. יעלון אמור היה לקבל לידיו את תיק החוץ, אבל משהתפטר, החלו "מיני פריימריז" על התפקיד בין גלעד ארדן, ישראל כץ ויובל שטייניץ.

נתניהו מבין שספג מכה פוליטית, מה שמסביר את תגובתו העדינה יחסית להתפטרות יעלון. נתניהו, שבמקרים אחרים דווקא תקף את הפורשים, אמר בשיחות סגורות שהיו התרסות בלי סוף, אך הם לא באו מכיוונו ליעלון, אלא להיפך. נתניהו גם הכחיש בפני מקורביו שנהג בחוסר כבוד בשר הביטחון.

נתניהו אף ציין בפני המקורבים כי הוא לא מעוניין לראות את הפוליטיקה בתוך צה"ל, וכי איש לא סתם את הפה לקצינים בחדרים פנימיים כמו שטען יעלון, בוודאי לא בקבינט שלו שהיה לדבריו הכי פתוח.