"נתניהו נטש אותי ואת הרמטכ"ל"

בריאיון אחרון לפני הודעת ההתפטרות הדרמטית, לא חסך שר הביטחון יעלון ביקורת מראש הממשלה ותקף אותו על התנהלותו בפרשת החייל היורה מחברון. "כשנתניהו ראה את האווירה, הוא שינה את דעתו בנושא", אמר יעלון

(פלאש 90 - יהונתן סינדל)

שלושה ימים בטרם הודיע על התפטרותו מהממשלה, עוד הספיק שר הביטחון משה יעלון להעניק ריאיון אחרון כשר לאריק זיו באתר "ליכודניק". בריאיון דיבר יעלון על פרשת החייל היורה מחברון, על היחסים עם נתניהו ועל סערת פינוי הבתים בחברון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הריאיון פתח יעלון וסיפר כי עם תחילת פרשת החייל היורה מחברון, היה זה לא רק הרמטכ"ל אלא גם נתניהו שהסכים איתו שצריך לתת לפרקליטות הצבאית לבדוק ולטפל בפרשה. "ההחלטה הייתה מוסרית וחשובה מדינית", אמר יעלון. "ואז כשנתניהו ראה את האווירה, שינה את דעתו. אני כשר ממונה הייתי חייב לגבות את הרמטכ"ל. נתניהו נטש את הרמטכ"ל".

כשנשאל מדוע השתמש בכנסת בביטוי "החייל שסרח", ענה יעלון כי כשהגיע לכנסת וראה חבורת ח"כים התוקפת את הרמטכ"ל, שוב היה צריך להגן עליו. "הוא פשוט לקח את החוק לידיו - החייל ירה ללא הצדקה", הוסיף.

מלבד נתניהו, לא חסך יעלון ביקורת גם מבנט וליברמן, עוד בטרם החלו להגיע דיווחים על המינוי הצפוי של ליברמן. הוא טען כי ליברמן ובנט ניהלו על גבו מסע השמצות לאורך כל התקופה וכי בסיפור החייל היורה ליברמן אף היה מעורב באופן אישי, לאחר ששרון גל, לשעבר חבר מפלגתו, הפך ליחצ"ן המשפחה. "נתניהו נטש את הרמטכ"ל ואותי כאשר שרון גל חיבר אותו לשיחה עם המשפחה", אמר יעלון בחריפות. "לי יש עקרונות. לא הכל פוליטיקה, יש לי עקרונות".

"החל קמפיין ממומן נגדי"

על פרשת הבתים בחברון אמר יעלון "לא יכולתי לתת להם להשתלט על המבנים. אני אומר לך, עוד יתברר כיצד הם פעלו. יש התנהלות לא חוקית בפרשת הבתים בחברון. תזכור שגם בפרשת בתי האולפנה נעשו דברים לא חוקיים כלפי קוני הדירות כי מכרו להם דירות על קרקע שלא נקנתה ואנחנו מצאנו פתרון רק כדי לדאוג לתושבים שקנו דירות בתום לב. אני כשר ביטחון נתתי לבנות היכן שיכולנו לאשר. לא נתתי אישורים במקום לא חוקי".

גם בנושא הרגיש של חוסר התמיכה כלפיו בליכוד, ידע יעלון כלפי מי להפנות אבצע מאשימה. "מרגע שנכנסתי לתפקיד באו אלי בבקשות לא נגמרות וכן בבקשה של מינוי אחד מהם לתפקיד בכיר ורגיש", תקף יעלון. "לגבי המינוי - קיבלו תשובה שלילית. מאותו רגע החל קמפיין ממומן נגדי על ידי אותה קבוצה, זאת קבוצה קיצונית משיחית".