מהפכת התרבות של רגב: שלב הציונים

השרה מירי רגב עמדה בלב הסערה בשנה האחרונה - ולא נרתעה מהביקורת וההאשמות של אנשי התרבות. פרויקט מיוחד של חדשות 2: מה אתם חשבתם על תפקודה ואיך יונתן ריגר מסכם את השנה הסוערת של רגב. השרה הבטיחה: "לא יהיה משעמם גם בשנה הבאה - ומי שידיר לא יקבל תקציב". צפו

שנה לממשלה – ומה נשתנה? כחודשיים לאחר הבחירות הסוערות, הושבעה ממשלת נתניהו הרביעית ב-14.5.2015. אותה ממשלה הציבה לעצמה מספר יעדים שאפתניים, למרות שהיא נשענת על קואליציה של 61 ח"כים בלבד (לפחות עד לאחרונה), ועברה מספר מבחנים ואתגרים – מגל טרור דרך שינויים כלכליים משמעותיים ועד לאיום בפיטורים. כיצד השרים הבולטים בממשלה מסכמים את השנה? האם הם עמדו ביעדים שהציבו לעצמם? ומה הציבור חושב עליהם? פרויקט מיוחד של חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לכתבות הקודמות בפרויקט:

כך סיכמתם את הכהונה של איילת שקד

הציון של שר הבריאות ליצמן נחשף

"תעודת סוף שנה": הציון של ארדן

מה חשבתם על השנה של כחלון באוצר? 

יעלון התפטר: מה אתם חשבתם על תפקודו?

המינוי של מירי רגב לשרת התרבות והספורט עורר סערה לאחר הבחירות, ואמנים רבים מתחו ביקורת על כוונותיה ואף הפנו כלפיה עלבונות. עוד מימיה הראשונים בתפקיד הצהירה רגב כי תפעל לשלילת מימון של יצירות הפוגעות במדינה ותגדיל את ההשקעה בתרבות בפריפריה, וזכתה לתמיכה רבה בציבור - לצד ביקורת על "ניסיון השתקה".

מנגד, מספר אמנים גם הביעו תמיכה בשרה וקיוו כי תגדיל את תקציב המשרד, וב-12 החודשים בהם היא בתפקיד המחלוקות וגם השבחים סביב פעילותה לא דעכו: במיוחד זוכורת התבטאויותיה הפומביות המסעירות, בהן כינתה את קהילת האמנות "קפוצי התחת" וקראה למננלי גופי התרבות "קאט דה בולשיט!"

מכון "שילוב I2R" ערך עבורנו סקר, בו נשאל מדגם מייצג של הציבור היהודי בישראל (500 גברים ונשים יהודים דוברי עברית בני 18 ומעלה) מה עמדתו כיום בנוגע לביצועי השרה: על פי נתוני מכון "שילוב I2R", הציון הממוצע שקיבלה רגב בסקר האינטרנטי הוא 2.9 (מתוך 5). 33% דירגו את ביצועיה לטובה לעומת 34% שהביעו אכזבה מתפקודה עד כה.

בנוסף לתוצאות הסקר, בדקנו מה הגולשים ברשת חשבו וכתבו על רגב: בחברת "באזילה" (Buzzilla), העוסקת בניתוח וחקר השיח החברתי ברשת, דגמו את תגובות הגולשים בפלטפורמות שונות – אתרי חדשות, פורומים, בלוגים, רשתות חברתיות ועוד – ומצאו מה חשבו ברשת על מעשיה.

לפי נתוני חברת Buzzilla, חל שינוי קל לטובה באהדה כלפי רגב - 46% כיום לעומת 41% בהשבעת הממשלה, בעוד ההתנגדות נחלשה מעט מ-36% ל-31%. נמצאת במקום השני בהיקף השיח מבין השרים שדירגנו: "היא הצליחה לייצר הרבה מאוד שיח במשרד שבדרך כלל נחשב יחסית שולי", ציינה מרב בורנשטיין, סמנכ"לית אסטרטגיה ומחקר Buzzilla. "היא פונה בעיקר לאוהדיה", הוסיפה.

כשהצהירה שלא תתמוך ביצירות המבקרות את ישראל (יוני 2015) היקף השיח סביבה הגיע לשיא, וגם כשקידמה השנה את חוק הנאמנות בתרבות היא עוררה דיונים רבים. גם נאומיה הפומביים שזכו להפרעות - הבולט בהם בוועידת "הארץ" - הובילו לתגובות רבות.

כשמונתה רגב לתפקיד זכתה הן ללעג מכיוון שנחשבה כמי שאינה מבינה בתרבות - אך רבים קיוו שהיא תילחם באפליה ובהטייה הפוליטית של מוסדות התרבות. "התומכים טוענים כי היא קיימה את הבטחותיה - הביקורת היא עליה כחברה בממשלה ולא על פעילותה כשרה", הוסיפה בורנשטיין, "רגב פעלה בהתאם לקהל התומכים שלה וענתה על ההבטחות שנתנה להם ולכן שימרה את מעמדה".

דבר הפרשן: לאן מועדות פניה של רגב?

יונתן ריגר, כתב התרבות של חדשות 2, ניסה לסכם את השנה של רגב בתפקיד: "כפיים למירי רגב, שהצליחה לזקוף לעצמה הישג אחד גדול בסוף השנה הראשונה שלה כשרת התרבות - היא העירה את עולם התרבות משנתו, או יותר נכון התרדמת, כי עולם התרבות צריך היה ניעור והאמנים הרי צריכים לבעוט ולכעוס כי משם באה אמנת טובה".

"מה באמת יצא לפועל? חוק הנאמנות והניסיון להתערב בגלגלצ 'נופנפו' על ידי כחלון ויעלון, וגם חלוקת התקציב לפריפריה עוד לא הושלמה ואנחנו באמצע 2016. אז צעקות ודיבורים יש, מעשים פחות - אבל לפחות קפוצי התחת של רגב התעוררו". הפרשנות המלאה - בוידאו המצורף.

גרסת השרה: איך רגב מסכמת את השנה?

במסר מצולם שהעבירה לחדשות 2 Online, אמרה רגב כי "זו הייתה שנה מאתגרת – שנה שבה עשינו מהפכה ובה הבינו שתרבות וספורט זו זכות בסיסית של כל אזרח במדינה, שנה בה הבינו שתרבות וספורט הם כלי לשינוי חברתי ולצמצום פערים". רגב ציינה את הוספת התקציבים לפריפריה וליוצרים מתרבויות שונות: "לפריפריה מגיע יותר וגם היא צריכה להביא לידי ביטוי את היכולות שלה כי יש שם אמנים ויוצרים מצוינים. כולנו יחד חברה אחת. לא יכול להיות שז'אנר אחד יהיה המוביל". עוד הדגישה השרה את תוספת האירועים בפריפריה ובשכונות המוחלשות: "הם לא אזרחים סוג ב'". 

"אין הסתה כנגד המדינה: מי שלא יהיה נאמן לא יקבל תקציב וצריך להגיד את זה באופן ברור ונחרץ. ואין הדרה, נקודה – יהודה ושומרון, בקעת הירדן, ערבים, חרדים, כולם אזרחים שווים במדינה הזו. מי שידיר אוכלוסיות ויישובים לא יקבל תמריצים", הוסיפה רגב - שציינה גם את ביטול חוק הספרים וטקס הדלקת המשואות. גם בספורט ציינה רגב הישגים רבים, בהם מהפכת המתקנים ושיפור השיטור במגרשים: "היד עוד נטויה – את כל זה עשינו בשנה אחת בלבד. אז בשנה הבאה יהיו עוד הרבה מאוד שינויים בקולנוע, במחול ובכלל לא יהיה משעמם, יהיה מעניין ויהיה טוב לחברה הישראלית".