כך ויתר ליברמן על עונש מוות למחבלים

ביממה הקרובה צפוי להיחתם ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו, ואביגדור ליברמן ייכנס ללשכת שר הביטחון בקריה, כשיעלון לא מחכה וכבר מחר ייפרד מאלופי צה"ל. אך בעוד שניצח בקרב על המשרד, את הדגל השני שלו - עונש מוות למחבלים - ליברמן מקפל. מה הוא קיבל בתמורה? וגם: איך מגיבים בארה"ב למינוי

מחר: ההסכם ייחתם (פלאש 90)

ההסכם הקואליציוני ייחתם ככל הנראה מחר (ראשון) עם "ישראל ביתנו", ובו כל הסיכומים בין הצדדים. למרות ההצהרות, מתברר כי בפועל ויתר ליברמן על דרישתו לקידום עונש מוות למחבלים וייסתפק במינויו הבכיר לשר הביטחון. בדרך הוא "יקפל" את אחד הדגלים עמם נכנס לממשלה - עונש מוות למחבלים. למרות שינוי קטן בחוק, אנו לא צפויים לראות שורות של הוצאות להורג. מדוע?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלק מהמשא ומתן בינו לבין ראש הממשלה נתניהו על הצטרפותו לממשלה, סוכם כי יתוקן צו בתי הדין הצבאיים בנושא עונש מוות למחבלים. על פי התיקון, במקום רוב של שלושה שופטים, יידרש רוב של שני שופטים בלבד על מנת לגזור עונש מוות על מחבל. שינוי חוק עונש מוות למחבלים היה אחת מדרישותיו של ליברמן על מנת להצטרף לממשלה, אך השינוי הוא למעשה "אות מתה" בחוק מכיוון שהתביעה לא דורשת להטיל את העונש על הנאשמים.

גם בסוגיות דת ומדינה - דברים שחשובים מאוד לקהל של ליברמן - לא צפויים שינויים מרחיקי לכת: ליברמן גם מתח ביקורת על הממשלה הזו שערכה "מכירת חיסול" לחרדים, וכעת תוקם ועדה מיוחדת לליבון הנושאים האלה אבל ישמר הסטטוס קוו.

בנושא הפנסיה לעולים, ליברמן צפוי להביא הסכם בעלות של מיליארד או שני מיליארד שקלים: זה הישג יפה שישפיע לא רק על עולים. הוא צפוי לקבל מספר פתרונות בתמורה לתמיכה בתקציב, אך הוא היה עשוי לקבל זאת גם ללא כניסה לממשלה. כמו כן ליברמן נותן עוד משקל לחוק הלאום שמתחילים לעבוד עליו במושב הקרוב, ועם ליברמן בפנים הסיכויים שהחוק הזה יבשיל גבוהים.

יעזוב בלי לחכות למחליף (רויטרס)
 

מוקדם יותר הערב אמר שר התיירות יריב לוין כי "ההסכם עם ליברמן ייסגר הערב, המגעים עמו התנהלו חודשים". בריאיון ל"פגוש את העיתונות עם רינה מצליח" הוסיף כי "קראנו לישראל ביתנו לאורך כל הדרך להצטרף לממשלה. כאשר ניהלנו את המשא ומתן אחרי הבחירות, היינו מוכנים לתת לליברמן את תיק הביטחון ברוטציה".

משה (בוגי) יעלון, מצידו, לא ימתין להחלפת המשרות הרשמית, וכבר מחר ייפרד מאלופי צה"ל לקראת פינוי התפקיד. במקביל, בארצות הברית גובר החשש מפני מינויו של ליברמן לתפקיד שר הביטחון. בכירים בממשל אובמה כבר העבירו מסר חריף לפיו ייתקשו להגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל כל עת שהתפקיד מאויש על ידיו.