"ג'ובים במקום ערכים? זו סכנה"

ביקורת נוקבת נשמעת היום באופוזיציה נגד ממשלת נתניהו בהרכבה החדש: "ההנהגה היום עוסקת רק בסידורי ג'ובים, זה לא צריך להיות ככה", אמר יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד. הרצוג שב ותקף את יחימוביץ': "לא זחלתי או התבזיתי. היא קראה לי כלב וזו חציית גבול"

לאחר השבוע הסוער ורב התהפוכות שעבר על המערכת הפוליטית, באופוזיציה שבים ותוקפים את ממשלת נתניהו בהרכבה החדש - וגם עוסקים בסכסוכים פנימיים: באירוע "שבתרבות" בחולון שנערך היום (שבת) התייחס יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, להדחתו של שר הביטחון יעלון והחלפתו ביו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן - וביקר את אופן התנהלותה של הממשלה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כאשר ההנהגה הישראלית משדרת לציבור הישראלי שהערכים הם לא דבר חשוב אז כן, יש בזה סכנה", אמר לפיד. "אם אתה מסתכל על השבוע האחרון, אתה רואה שההנהגה בעצם אומרת לאזרחים שהשמצות והכפשות הם החיים וככה זה הפוליטיקה וזה פשוט לא נכון. אנשים מעריכים יושר הוא עוצמה, ערכים זה כוח, חברות זה חוסן. אזרחי המדינה צריכים לבחור בין ישראל גדולה לפוליטיקה קטנה".

נכנס לממשלה במקומו. ליברמן (פלאש 90, מרים אלסטר)


לפיד המשיך בדברי הביקורת שלו על הרכב הממשלה החדש בה יכהן יו"ר ישראל ביתנו כשר הביטחון ואמר כי "ההנהגה היום לא עוסקת בערכים אלא רק בסידורי ג'ובים. יש לנו מערכת פוליטית מקולקלת שעוסקת רק בעצמה כל היום. הפוליטיקה עסוקה רק בעצמה במקורבים שלה, בכספים שלה, והכול הפך להיות משחק מכוער. זה לא חייב להיות ככה."

יו"ר יש עתיד התייחס גם להדחת שר הביטחון יעלון - והרעיף עליו שבחים: "אני מצדיע לבוגי ואני חושב שכל אזרחי ישראלי צריך להודות לו על מה שעשה והוא צריך להיות חלק מהנהגת המדינה גם בעתיד".

"אנחנו צריכים מדינה שבה המרכז השפוי הוא הקול שמכתיב", הוסיף. "אני מסתכל היום על הליכוד ושואל את עצמי מה בגין היה אומר כשהיה מסתכל על המפלגה שהוא הקים. מפלגה שביום אחד בוגי יעלון מתפטר מהכנסת ויום למחרת יהודה גליק נכנס במקומו לכנסת".

הרצוג תקף את יחימוביץ': "קראה לי כלב - וחצתה את הגבול"

ולאחר שנותר מחוץ לממשלה והותקף כמעט מכל עבר, יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג, שב ותוקף גם היום את מתנגדיו מבית ומדגיש את ההישגים אליהם עמד להגיע במשא ומתן מול הליכוד.

באירוע "שבתרבות" בכפר סבא בהנחיית רינה מצליח, שב ותקף הרצוג את חברתו למפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ', שתקפה אותו בחריפות על רקע המגעים שניהל עם נתניהו וכוונתו להיכנס לממשלתו: "מי שקבע שלדבר עם ראש הממשלה זו חתונת דמים, מי שהשווה אותי לכלב הולך על ארבע בזמן שהוא מבקש להיכנס לממשלה חצה מבחינתי גבול. לבוגי יעלון, "הצל" קרא כלב ולי שלי יחימוביץ' קראה כלב. זו חציית גבול".

לא מתפטר מראשות העבודה. הרצוג (פלאש 90, מרים אלסטר)

הרצוג הבהיר כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו - זאת למרות קריאתם של מספר חברים בסיעתו לעשות כן: "אין לי שום כווונה להתפטר ולתת תענוג מפוקפק לגורמי שמאל קיצוני שנפלו לרטוריקה של שיסוי ואלימות ולימין הקיצוני שגרר את נתניהו. אין מקום לשמאל הקיצוני במחנה הציוני. הברית הלא קדושה בין הקיצוניים חירבה את הסיכוי לעצור פה את מסע הלוויות הבא".

הרצוג טען כי עמד בפני תחילתו של מהלך מדיני פורץ דרך: "עם השקת המהלך המדיני- אזורי המתוכנן שעליו שקדתי עם ראש הממשלה וגורמים בינלאומיים, ישראל הייתה מתייחסת בחיוב לראשונה לאלמנטים ביוזמת השלום הערבית ופותחת, לראשונה, במשא ומתן עם מדינות ערב על היוזמה. מהלך שללא ספק היה משנה את פני האזור".

עוד אמר הרצוג: "כעת לאט לאט מגיע אימות לכל מה שאמרתי, אישור על כך שקיבלתי גם את תיק החוץ וגם את תיק הביטחון, ווטו על הבנייה, ווטו על חקיקה מטורפת שמאיימת על החברה הישראלית והדמוקרטיה שאנחנו חיים לרבות חוק ההדחה הבזוי, וחבילה מדינית דרמטית. לא זחלתי ולא התבזיתי. אם הייתי זוחל כבר מזמן הייתי שר חוץ".