סערה במערכת הפוליטית: "נתניהו עשה ליעלון סיכול ממוקד"

המערכת הפוליטית כמרקחה בעקבות התפטרותו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. הנשיא ריבלין:"על רקע הנסיבות, פסק הזמן שלקח מובן". השר אלקין: "לא באים לפוליטיקה בשביל תפקיד אחד". הרצוג: "נתניהו הופך למזכיר הממשלה של הימין הקיצוני". ח"כ גלאון: "עדות ניצחת לנזק הערכי האנוש שגרם ראש הממשלה"

"איש אמיץ". יעלון (רויטרס)

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הודעתו הבוקר (שישי) של שר הביטחון יעלון על התפטרותו מהכנסת ומהממשלה. בימין ובשמאל הגיבו על החלטתו של יעלון לעזוב את החיים הפוליטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התפטרותו של רא״ל במיל׳ משה (בוגי) יעלון, מצערת אותי מאוד", אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "על רקע הנסיבות והאירועים האחרונים, פסק הזמן שהוא לוקח מהחיים הפוליטיים לצורך חשיבה מחודשת מובן ואף אולי ראוי, ועם זאת מהווה הפסד לכולנו".

הנשיא הוסיף כי יעלון הנהיג עשייה מקצועית, אמיצה, צנועה, שקולה ואחראית למען בטחון המדינה במשך עשרות שנים. "אני מלא תקווה שהוא יחדש כוחות וישוב לעשייתו בקרוב עבור העם, המדינה והארץ", אמר.

"במילה אחת: חבל", אמר ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). "שר הביטחון משה בוגי יעלון איש ישר דרך, מקצוען ואחראי שפעל רבות בשנים לחיזוק ביטחון ישראל, גם לחיזוקה של ההתיישבות. אני מצר על התפטרותו. אין לי ספק שמשה בוגי יעלון יתרום עוד רבות מכוחותיו לעם ומדינת ישראל".

השר זאב אלקין התראיין לגלצ והביע תמיהה על פרישתו של יעלון: "לא באים לעולם הפוליטי בשביל תפקיד אחד. לא אומרים 'אני שר הביטחון ואם לא - אני הולך'".

"התבהמות המערכת הפוליטית". גלאון (יהונתן סינדל - פלאש 90)

יושב-ראש הקואליציה ח"כ דוד ביטן הגיב ואמר כי התפטרותו של יעלון הינה "צעד נמהר" וכי "הוא היה מיועד להיות שר החוץ ויכל להביא את יכולותיו הרבים ולתרום למדינת ישראל ממשרד החוץ. הרחבת הקואליציה הנה אינטרס לאומי ולצורך גיבושה על כולם להתעלות מעל השיקולים האישיים. כולי תקווה שיעלון יחזור בו עד ליום שני וישוב לעשייה".

"להבעיר את הרחובות ולהביא לבחירות עכשיו"

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, כתב כי "בוגי יעלון הוא אדם הגון, והוא עשה את הדבר ההגון: סירב להיות עוד ליצן בקרקס נתניהו, ועזב אותו בשאט נפש. זהו זמנם של האנשים ההגונים בלהבדיל את עצמם ממי שעושים מהפוליטיקה קרקס, וזמנו של הציבור, שהוא שמשלם את החשבון, להגיד 'עד כאן' למי שמבזים את שליחותם הציבורית".

ראש מפלגתו של שלח, חבר הכנסת יאיר לפיד, נפרד מיעלון בפוסט קצרצר בעמוד הפייסבוק שלו. "מציע לבוגי!", כתב לפיד, ולא הוסיף מילה נוספת.

גם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג פרסם תגובה משלו להתפטרות שר הביטחון. "נתניהו לומד בדרך הקשה להתמודד עם מנהיגים שאומרים לו 'עד כאן'", אמר. "מדינת ישראל זקוקה לממשלה שמונהגת על ידי אנשים אחראיים, שקולים וקרי רוח, בעוד שנתניהו הופך עצמו כעת למזכיר הממשלה של הימין הקיצוני של אביגדור נפתלי סמוטריץ'", הרצוג אף שב על קריאתו ליעלון ולח"כ אורלי לוי-אבקסיס שהודיעה על פרישתה אתמול מישראל ביתנו להצטרף למפלגתו.

"בוגי יעלון איש אמיץ, שחשף את ערוותו המוסרית של נתניהו לעולם כולו", תקף ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) בתגובה. "צריך להבעיר את הרחובות ולהביא לבחירות עכשיו. הבא בתור ברשימת הליכוד: יהודה גליק, תחליף הולם לממשלת נוער הגבעות".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) מיהרה להגיב בחשבון הטוויטר שלה: "‏עוד איקס על החגורה של נתניהו, איבדנו קול מאוזן ושפוי בממשלה הימנית המטורללת והמסוכנת שנתניהו מוביל". ח"כ ציפי לבני אמרה כי "חלקתי על עמדותיו המדיניות של שר הביטחון בוגי יעלון - אבל הערכתי ומעריכה את עמדותיו הערכיות. הבעיה שערכים הם לא בקווי היסוד של הממשלה הזאת".

גם השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, התייחסה להודעת יעלון. "התפטרותו היום של השר יעלון היא אבדה גדולה למחנה הלאומי בכלל ולמפלגת הליכוד בפרט", אמרה גמליאל. "במשך עשרות שנים, עוד בימיו כקצין ומפקד בסיירת מטכ"ל ובהמשך כרמטכ"ל, יעלון תרם רבות למדינה וכולנו, ללא יוצא דופן, חייבים לו רבות על כך. אין ל ספק שאם ההתנהלות מולו הייתה שונה ולא מזלזלת, היינו חוסכים את התפטרותו היום".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) על פרישת יעלון: "עידן נתניהו קרב לקיצו, וכוחות מרכזיים ממפלגתו שלו מביעים אי אמון משווע במנהיגותו. אני קורא שוב לשר הבטחון המתפטר יעלון ולשר האוצר כחלון, לבנות איתנו פלטפורמה פוליטית חדשה ושפויה - יחד עם כוחות מתוך הכנסת ומחוצה לה, זוהי שעת כושר ואל לנו להחמיץ את ההזדמנות."

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה על התפטרות יעלון כי "זו עדות ניצחת לנזק הערכי האנוש שגרם ראש הממשלה הן לדמוקרטיה והן לביטחון. עם כל הציניות והערמומיות כל מה שנתניהו השיג זה להפוך את שר הביטחון שלו לאויב, להכניס רק 5 מנדטים עבור תפקיד שר הביטחון וראש מפלגה שמתעב אותך. בכך הוסרו המחסומים האחרונים של סכנת ההתבהמות של מערכת הביטחון".

"נתניהו לוקח את הפוליטיקה, הצינית ממילא, למחוזות שלא ידענו", אמרה ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני). "שר הבטחון בוגי יעלון, מנהיג ערכי שהתעקש לשמר את מוסריותו של הצבא והגן על הרמטכ"ל וקציניו - נאלץ להודיע על התפטרותו. ברוכים הבאים לחשכת ימי הביניים ולשלטון הדיקטטורה של ממשלת נתניהו".

"צר לי שיעלון לא מבין שבפוליטיקה אתה לא תמיד מנצח, אי אפשר להיות תמיד למעלה", אמר ח"כ אורן חזן בתגובה להודעת ההתפטרות. "בפוליטיקה יש לגלות עצבי ברזל, קור רוח וסבלנות ומי שלא מבין זאת עלול למצוא את עצמו מחוץ למשחק. אני רק מקווה שאין כאן השלמה של המהלך החתרני, עליו התרעתי, בו החל יעלון יחד עם המחנה הציוני בחודשים האחרונים".