נתניהו ליעלון: "כלום עוד לא סגור"

רה"מ שוחח עם שר הביטחון והבהיר שהעסקה עם "ישראל ביתנו" עדיין לא נסגרה ולכן לא הציע לו את משרד החוץ. גורמים בסביבת נתניהו מייעצים לו להימנע מהמינוי. מקורבים ליעלון לוחצים עליו: עזוב את הממשלה

הדילמה סביב מינוי שר החוץ (פלאש 90 מרים אלסטר)

כיממה אחרי הפרסומים על המינוי המסתמן של אביגדור ליברמן לשר הביטחון שוחח היום (חמישי) ראש הממשלה נתניהו עם שר הביטחון שצפוי להיות מודח משה יעלון. בשיחה הבהיר נתניהו ליעלון כי העסקה עם יו"ר "ישראל ביתנו" עדיין לא סגורה, ולכן לא הציע לו עדיין את תיק החוץ. בשני הצדדים עדיין לא בטוחים שהצעה כזו ליעלון אכן תגיע, ואם תגיע - איך תענה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מינויו של יעלון לשר החוץ מעמידה גם את נתניהו וגם את יעלון בדילמה. גורמים בסביבת נתניהו מייעצים לו שלא ללכת על המינוי, שנראה כמו מהלך הגיוני. לטענתם, לתת ליעלון את התיק היוקרתי, רק יצמיח לנתניהו אויב חמור הרבה יותר.

נתניהו רואה במשרד החוץ כשלב הסולל את הדרך למשרד ראש הממשלה, ובסביבתו טוענים כי לא "פוצעים" אויב פוליטי ואז נותנים לו נשק כה משמעותי. ייתכן שזו אחת הסיבות לעיכוב ההצעה ליעלון.

ליברמן נפגש עם בנט (פלאש 90, גילי יערי)

מצדו של שר הביטחון היוצא, קבלת תיק החוץ היא בהחלט אפשרות סבירה. כך יוכל יעלון להנהיג אופוזיציה פנימית מתוך הממשלה והקבינט, ולנווט את הדרך מעט יותר לכיוון הימין המתון.

מנגד, יש כאלו בסביבתו של יעלון שמציעים לו לסרב להצעת נתניהו, אם זו תגיע. לטענתם, ליעלון אסור להיות עלה תאנה לממשלה או לספק לה תעודת הכשר. עליו לפרוש ולחכות להזדמנות הבאה לשדרג את מעמדו בזכות התמיכה בקרב אנשי המרכז והימין המתון.  

דן על היעדים להמשך (ששון תירם)

בנט וליברמן נפגשו פנים אל פנים

בכל מקרה, נראה כי החלטת שני הצדדים תגיע רק בשבוע הבא, ומי שלא מחכה להחלטה הוא השר המיועד ליברמן. הערב פורסם לראשונה בחדשות 2 כי במסדרונות הכנסת התרחשה פגישה בין שר הביטחון המיועד לשר החינוך נפתלי בנט. השניים שוחחו ביניהם על הדרך הביטחונית והתוכניות קדימה בעידן החדש בו ליברמן יכהן כשר.

את ההבדלים בין השניים הגדיר בזמנו ליברמן כהבדל בין הימין הפרגמטי שלו, לימין הדוגמטי של בנט. לכן מעניין יהיה לראות כיצד המינוי החדש במשרד הביטחון ישפיע על הממשלה. 

נתניהו מצדו מזהה את החששות מהמינוי ומנסה להרגיע. לטענתו, ליברמן יהיה פרגמטי ואף ייקח חלק במהלך האזורי המתגבש עם מדינות ערב המתונות.