הדרמה הפוליטית - דקה אחר דקה

בתחילת היום עוד נראה כאילו הרצוג ו"המחנה הציוני" בדרך לממשלת אחדות - אך ככל שעברו השעות, התמונה התהפכה: ליברמן זומן לפגישה, הרצוג הותקף מחברי מפלגתו שלו ובערב כבר נודע כי נתניהו הציע לליברמן את תיקי הביטחון והקליטה בתמורה להצטרפות "ישראל ביתנו" לממשלה. היום הדרמטי בפוליטיקה, דקה אחרי דקה

משלושה יוצאים שניים (פלאש 90)

בבוקר (רביעי) עוד נראה היה כאילו עשויה לקום ממשלת אחדות עם כניסת "המחנה הציוני" לממשלת נתניהו. תוך שעות ספורות התמונה התהפכה, ובערב כבר היה ברור: ליברמן ו"ישראל ביתנו" בדרך לממשלה, לאחר שזכו להצעה נדיבה: תיק הביטחון ותיק הקליטה. היום הדרמטי בפוליטיקה הישראלית, דקה אחר דקה:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

20:43: שלי יחימוביץ' לחדשות 2: "הרצוג משקר. דחיתי על הסף את ההצעה להיות השרה הבכירה אחרי הרצוג בממשלה. מה שקרה היום פגע לא רק במפלגה, אלא בפוליטיקה כולה: הציבור ראה שקרים, מניפולציות ואי עמידה בהבטחות. נגרם היום נזק בלתי הפיך, שגרמו לו נתניהו וליברמן, אבל שותף בכיר לגרימת הבושה היה הרצוג עצמו".

20:25: ח"כ בני בגין (הליכוד) לחדשות 2: "מינוי ליברמן לשר הביטחון הוא הזוי. הצעד הזה מבטא חוסר אחריות כלפי מערכת הביטחון ואזרחי ישראל".

20:15: הרצוג במסיבת עיתונאים: "שלי יחימוביץ' התחננה במשך שנה להיות שרה בממשלת נתניהו. על שמה יהיה מינויו של ליברמן כשר הביטחון".

הרצוג במסיבת העיתונאים (חדשות 2)

18:39: גורמים בישראל ביתנו: "ליברמן הסכים להצעת נתניהו".

18:20: נתניהו מצלצל לשר הביטחון משה יעלון, ומעדכן אותו כי ליברמן מעוניין בתפקידו.

18:15: השר לוין ל"שש עם עודד בן עמי": "ראש הממשלה חוזר ואומר בכוונה מלאה שהדלת פתוחה בפני מפלגת 'העבודה'. קשה מאוד להתנהל עם ממשלה 61 חברי כנסת - אין ספק שהצעד הראשון והמתחייב היה לצרף את 'ישראל ביתנו' ואני מקווה שנשלים אותו".

17:24: מוחלט על הקמת צוותי משא ומתן בין "הליכוד" ל"ישראל ביתנו". ראש הממשלה מעדכן את ראשי הקואליציה בפרטים. ההצעה לליברמן: תיקי הביטחון והקליטה.

17:15: מסתיימת פגישת נתניהו-ליברמן. גורמים בסביבתם: "האווירה הייתה חיובית".

15:14: יו"ר סיעת מרצ אילן גילאון מגיב: "לאורך כל הדרך היה ברור שהרצוג הוא בסך הכל המשחק המקדים לקראת ממשלה עוד יותר ימנית ועוד יותר מטורפת, עם הבריון השכונתי ליברמן. כך הפך את עצמו הרצוג לכלי שזירז את כניסת ליברמן לממשלה. צר לי בכל ליבי על התבזותה של מפלגת העבודה, וצר לי עוד יותר על הרצוג עצמו, שלמרות הכל הוא אחד המנהיגים המשובחים בפוליטיקה הישראלית".

14:50: יו"ר "המחנה הציוני" יצחק הרצוג נושא נאום: "הבחירה ההיסטורית של נתניהו היא או מלחמה והלוויות עם ליברמן, או תקווה איתנו. עד שנתניהו יחליט, אנחנו משעים את המשא ומתן. אם ליברמן יצטרף, נפרק את ממשלת הימין מהאופוזיציה".

14:46: ח"כ סתיו שפיר: "מי שהיה שותף לזחילה המביכה לתוך הממשלה הגרועה בתולדות ישראל, צריך לשים את המפתחות על השולחן וללכת הביתה"; ח"כ מיקי רוזנטל: "לאור הקלון שהטיל על מפלגת העבודה וערכיה ולאחר הנהגתו הכושלת, על בוז'י להחזיר את המפתחות ולהתפטר מתפקידו לאלתר. מפלגת העבודה לא תוכל להשתקם כל עוד מוביל אותה אדם שהתנהל באורח חובבני ושיחק לידיו של נתניהו, שהשתמש בנו וזרק אותנו לכלבים".

14:41: חברי הכנסת של המחנה הציוני יוצאים במתקפה נגד הרצוג: שלי יחימוביץ מצהירה כי "הרצוג הוא גיבורו מרצון של מחזה מביש שהמיט קלון על מפלגת העבודה - כצפוי, הוא גם אכל את הדגים הסרוחים מידיו של נתניהו, וגם מגורש כעת מהעיר. איתו ספגה מכה קשה מפלגת העבודה כולה, חברי הכנסת המצוינים שלה וכל מי שמאמין בערכיה. גם אם פגישת נתניהו-ליברמן לא תוליד דבר, יש לסיים את הפארסה מיד. אוי לבושה".

יחימוביץ'. "לסיים את הפארסה" (חדשות 2)

14:39: גורמים בסביבת ראש הממשלה: "המגעים עם ליברמן לא סוגרים את הדלת בפני מפלגת 'העבודה'. ראש הממשלה מעוניין בהמשך השיחות עם מפלגת 'העבודה', על מנת לייצר ממשלה רחבה ככל האפשר".

14:29: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מוותר על המגעים. "תמכתי ואני עדיין תומך באפשרות של ממשלת אחדות אמיתית - המשא ומתן אינו מביל לכך. בעת הזו איני רואה טעם בהמשך המשא ומתן".

13:38: שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ מצטרף גם הוא למקהלת המברכים: "מברך על הודעתו של אביגדור ליברמן ועל נכונותו להצטרף לקואליציה. 'ישראל ביתנו' היא שותפה טבעית לממשלה לאומית בראשות הליכוד".

13:24: שר התיירות יריב לוין: "יעד הרחבת הממשלה נמצא בהישג יד. אני קורא לליברמן לבוא ולסיים את המשא ומתן עוד היום. המאמץ העצום שעשינו במשך חודשים להביא את ליברמן נכונות אמיתית להיכנס ממשלה ולהחזיר לימין את ששת המנדטים השייכים לו הצליח, ואני מברך על כך".

13:15: ראש הממשלה בנימין נתניהו מתקשר לליברמן ומזמין אותו לפגישה עוד היום.

ליברמן. זומן לפגישה מיידית (דוברות ישראל ביתנו)

12:46: שר הקליטה זאב אלקין: "קורא לראש הממשלה לבחון ברצינות את אפשרות הרחבת הממשלה במשא ומתן מואץ עם 'ישראל ביתנו'. עדיף לבנות ממשלה יציבה של המחנה הלאומי בהתאם למה שהבטחנו לבוחר, מאשר ללכת להקמת ממשלת אחדות מדומה".

12:33: ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג מצהיר: גם אם ועידת "העבודה" תאשר זאת, לא יצטרף לממשלת נתניהו.

12:10: אביגדור ליברמן מוסר כי "על ההצעות לתיק הביטחון והצעות נוספות שמענו בתקשורת או ממתווכים מטעם עצמם, לא באופן רשמי. אם זה נכון, זו הצעה רצינית". ליברמן לא חוזר בו מהאמירה לפיה נתניהו "שקרן, נוכל ורמאי", אך מוסיף כי "יחסים פרסונליים לא יהיו שיקול".

10:56: אריה דרעי מבהיר כי "לא אסכים לוותר על אף תיק של ש"ס בשביל המחנה הציוני". בש"ס ממשיכים לטעון כי גם כך קיבלו מספר תיקים נמוך יחסית לשותפות הנוספות בקואליציה, וכי "אם המחנה הציוני נכנס עם 12 אצבעות, אין סיבה לתת להם שבעה תיקים".