הרצוג לנתניהו: "זה או אנחנו או ליברמן בממשלה"

יו"ר המחנה הציוני הבהיר כי מפלגתו לא תנהל מו"מ להצטרפות לממשלה במקביל לליברמן: "על נתניהו לבחור בין טירוף לשפיות"‎. גורמים בסביבת רה"מ: הדלת לא נסגרה עבור הרצוג. יחימוביץ': "להפסיק הפארסה"

"על נתניהו לבחור - זה אנחנו או ליברמן": יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג, התייחס להתפתחויות הפוליטיות ובהצהרה שמסר הבהיר כי לא ינהל משא ומתן להצטרפות לממשלה במקביל לשיחות המתנהלות עם יו"ר ישראל ביתנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מסיבת העיתונאים של ליברמן חידדה לנתניהו את הבחירה ההיסטורית שמונחת על כתפיו - או לצאת למלחמה והלוויות בניצוח ליברמן ובנט או לצאת למסע של תקווה עבור כל אזרחי המדינה - אלה הן הבחירות ואין בחירה אחרת", הבהיר הרצוג.

"עד שנתניהו יחליט לאיזו בחירה הוא מכוון, אנחנו לא ננהל איתו מו"מ במקביל. אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן וגחמותיו ולא יזיזו אותי עם איומים וגידופים", הוסיף.

"אין טעם למו"מ". ניסנקורן (פלאש 90, אורי לנז)


"אם נתניהו רוצה להכניס את ליברמן לממשלה - שיכניס אותו, ואנחנו נפרק אותו מהאופוזיציה", אמר, "אם יכבד את דרישותינו בתחום המדיני, הכלכלי והחברתי, אני אבחן זאת. כעת יותר מאי פעם הבחירה היא בין ליברמן בביטחון לביננו, בין טירוף לשפיות, בין מצור כלכלי ומדיני לבין שגשוג".

"האחריות לממש את האופציה הזו היא ברגע הזה אצלך, נתניהו. אני לא מתכוון לנהל מו"מ במקביל ולא מתכוון להתעלם מן האתגר ההיסטורי - וההיסטוריה תשפוט את זה".

"לסיים את הפארסה הזו מיד, אוי לבושה"

להצהרתו של הרצוג קדמה הודעתו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, המעורב במגעים לאחדות, שהבהיר כי בעת הזו אין טעם בהמשך המשא ומתן: "תמכתי ואני עדיין תומך באפשרות של ממשלת אחדות אמיתית לטובת המדינה. ממשלה שתקדם תהליך מדיני, שמירה על שלטון החוק, הפסקת השיסוי שקיים בעם וצמצום הפערים החברתיים, אלא שהמו״מ הנוכחי אינו מוביל לכך".

טרם הצהרתו של יו"ר העבודה, הודיעו גורמים בלשכת רה"מ כי המגעים עם ליברמן לא סוגרים את הדלת בפני מפלגת העבודה: "ראש הממשלה מעוניין בהמשך השיחות עם מפלגת העבודה על מנת לייצר ממשלה רחבה ככל האפשר".

יחזור לשבת לצד נתניהו? ליברמן (Miriam Alster/FLASH90)

במפלגת העבודה הוסיפו לבקר את הרצוג במילים חריפות: "הרצוג הוא גיבורו מרצון של מחזה מביש שהמיט קלון על מפלגת העבודה", תקפה ח"כ שלי יחימוביץ'. "כצפוי, הוא גם אכל את הדגים הסרוחים מידיו של נתניהו וגם מגורש כעת מהעיר. איתו ספגה מכה קשה מפלגת העבודה כולה, חברי הכנסת המצויינים שלה, וכל מי שמאמין בערכיה".

לדבריה "גם האמון הדל ממילא של הציבור במערכת הפוליטית ספג מהלומה, ובצדק. נתניהו הושיט להרצוג מלכתחילה עצם מרוטה של שיירים שהרצוג התעקש לקחת אותה כאילו היתה אוצר גנוז, אבל אפילו העצם הזאת נלקחת כעת מפיו בעל כורחו. גם אם פגישת נתניהו ליברמן לא תוליד דבר, יש לסיים את הפארסה מייד. אוי לבושה."

ליברמן הציג את תנאיו, נתניהו זימן אותו לפגישה 

מוקדם יותר, פחות משעה לאחר שהציג את תנאיו לכניסה לממשלה, יו"ר ישראל ביתנו זומן לפגישה עם ראש הממשלה. נתניהו התקשר לח"כ ליברמן ותיאם איתו פגישה היום בשעה 16:00, במטרה לדון עמו בתנאים להצטרפות לממשלה - זאת עקב דבריו של ליברמן מוקדם יותר, לפיהם אם תוצע לו ולמפלגתו הצעה רצינית - יש על מה לדבר. בתגובה הודיע יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג, כי ימסור בעוד כשעה הצהרה לתקשורת.

"אנחנו לא פוסלים ומעולם לא פסלנו כניסה לממשלה בתנאים מסוימים", הצהיר ליברמן. "אין פה עניין אישי וכל הסוגיות הפרסונליות לא רלוונטיות. אם נקבל מענה לסוגיות המרכזיות שדיברנו עליהן, יש על מה לדבר"."מאז ועד היום", הבהיר ליברמן, "שמעתי הרבה פעמים בתקשורת שהועברו הצעות. אני קורא בתקשורת שהוצעו לנו תיקי הביטחון, הקליטה, חוק עונש מוות למחבלים - אבל למעשה לא שמענו שום דבר רשמי. יש הרבה מתווכים מטעם עצמם כולל כמעט כל שרי הליכוד ושרי הבית היהודי. אבל אם זה נכון שזה מה שהציעו לנו, זו הצעה מכובדת ויש על מה לדבר".

ליברמן הבהיר כי "לא ינהל משא ומתן במחשכים ובפגישות סודיות. הכל גלוי ופתוח ועל השולחן תוך שקיפות מלאה. ראש הממשלה מכיר את הטלפונים שלי ואם יתקשרו ויעבירו מסר ישיר על בסיס כל מה ששמענו בתקשורת ולא רק הדלפות בעילום שם שבאות להלבין את כניסת מפלגת העבודה, אז יש על מה לדבר".

"ברור לנו שלא נקבל 100% מהדרישות, אבל נדרוש לראות את התמהיל הסופי של מה שנקבל - ועל בסיס זה נקבל החלטה האם להיכנס לממשלה או לא", הוסיף ליברמן.