הקרב הבא: מי יהיה יו"ר האופוזיציה?

בעוד התרחיש של כניסת המחנה הציוני לממשלת נתניהו הולך והופך ממשי, כך גם הקרב המשני על ראשות האופוזיציה. איימן עודה, שאמור להתמנות לתפקיד, מנסה כעת למנוע תרחיש שבו חברי האופוזיציה ימנו מועמד אחר

יו"ר האופוזיציה הבא? (מרים אלסטר, פלאש 90)

במקביל לסערת הכניסה של המחנה הציוני לממשלת נתניהו, מתפתח קרב משני, אבל לא פחות מעניין, על ראשות האופוזיציה: מי שאמור לקבל את התפקיד הזה באופן אוטומטי הוא יושב ראש הסיעה הכי גדולה באופוזיציה, שהוא איימן עודה (הרשימה המשותפת), אבל כעת יש ניסיון לשנות זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סעיף בחוק קובע שאם יותר מ-50% מחברי האופוזיציה מעוניינים להחליף את יושב הראש, הדבר אפשרי. עם זאת, אין לכך היתכנות במקרה זה אם כל חברי המחנה הציוני ייכנסו לממשלה. זאת מכיוון שסיעות מרצ והרשימה המשותפת גדולות יותר מיש עתיד וישראל ביתנו, שהן המתנגדות לעודה. אך אם המחנה הציוני יתפצל, מי שימליכו את יושב הראש הבא הם אותם פורשים, במידה ויקימו סיעה עצמאית.

תישאר מחוץ לממשלה? ציפי לבני (רויטרס)

לכן, בימים האחרונים מפעיל עודה לחץ על אותם חברי כנסת שמתנגדים לכניסה לממשלה, ומנסה לשכנע אותם שלא יאפשרו מצב שבו יושב ראש הסיעה הגדולה לא יתמנה ליו"ר האופוזיציה. במקביל, ישנם גישושים ראשונים לעבר אופציה שבה ציפי לבני תתמנה לתפקיד, אם היא תישאר מחוץ לממשלה.

המעמד של יו"ר האופוזיציה הוא מעמד מיוחד: זה אדם שמוזמן לפחות פעם בחודש לשמוע דיווחים, כולל דיווחים ביטחוניים, הוא נואם אחרי ראש הממשלה. גם אם רק באופן תיאורטי, הקרב על הכיסא הזה עדיין פתוח.