טיוטת הדוח: "ספקות ופערי גרסאות"

בכירים שנחשפו לממצאי טיוטת דוח המבקר המדינה בנוגע למבצע צוק איתן מעלים סימני שאלה בנוגע לדיווחים שמסרו ראש אמ"ן דאז אביב כוכבי וראש המוסד הנוכחי יוסי כהן למבקר, לאחר שלא נמצאו לדבריהם סימוכין בישיבות הקבינט. גורמים מדיניים: ניסיון להטיל צל על האנשים הטובים במדינה

"פערים בדיווחים", כהן וכוכבי

טיוטת דוח מבקר המדינה בנוגע להתנהלות בכירי המדינה וצה"ל במבצע צוק איתן ממשיכה לעורר סערה. בכירים שקראו את טיוטת הדוח מעלים סימני שאלה בנוגע לפערים שעלו בין הדיווחים שמסרו שני בכירים במערכת הביטחון למבקר, לעומת הדברים שנאמרו לשרי הקבינט בזמן המבצע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

אחד הבכירים הוא ראש אמ"ן לשעבר, האלוף אביב כוכבי, העומד היום בראש פיקוד הצפון. לטענת הגורמים שראו את טיוטת הדוח, כוכבי ציין כי הציג הערכה על תקופה נפיצה ועל הידרדרות אפשרית בגזרת הדרום. יחד עם זאת, על פי ההתרשמות מהטיוטה, המבקר לא מוצא סימוכין לדברים האלה בתמלילי הדיונים בקבינט - דבר שיחייב בדיקה והבהרה.

בהקשר זה טענו גורמים צבאיים כי כוכבי אכן אמר את הדברים, אך ציינו כי מדובר בחומר סודי, וכל ניסוח או התרשמות מהטיוטה הוא מגמתי ובעייתי. הם הוסיפו כי הדברים יובהרו בתשובות שיועברו למבקר.

חשיפת מנהרה מרצועת עזה (ליאור וענונו ורפאל חיון)

הבכיר השני ששמו הוזכר הוא ראש המוסד הנוכחי יוסי כהן, שכיהן בימי המבצע כראש המל"ל. על פי הטענות, כהן דיווח כי תמך מתחילת המערכה בפעילות קרקעית נגד המנהרות, אך גם כאן גורמים שקראו את הטיוטה אומרים שהדבר לא בא לידי ביטוי בישיבות הקבינט.

בעקבות הפערים שעלו, גורמים מדיניים אומרים כי "כל ניסיון להטיל צל על האנשים הכי טובים במדינה היא בעייתית, ומקורה במקרה הרע, בהבדלי גרסאות או בחוסר הבנה". בשלב זה יש להמתין לתשובות לטיוטת המבקר, שאפשר שיובילו להתפוגגות סימני השאלה בנוגע למהימנות הדיווחים שקיבל.

בעקבות ההדלפה: דיון מיוחד בכנסת

בתוך כך, מליאת הכנסת תתכנס לדיון פגרה מיוחד בעקבות טיוטת דוח מבקר המדינה שהודלף בשבוע שעבר. בסוף השבוע האחרון החלו חברי סיעת מרצ לפעול לכינוס הדיון. למרות שלכינוסו נדרשות 25 חתימות בלבד, יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון הצליח לרתום את חתימותיהם של חברי מרצ, יש עתיד, המחנה הציוני והרשימה המשותפת - בסך הכל 54 חברי כנסת. הדיון יתקיים ככל הנראה בשבוע הבא.

"ביטחון ישראל הופקר", גלאון (יהונתן סינדל - פלאש 90)

"מחדליה החמורים של ממשלת נתניהו הקודמת, כפי שמשתקפים בטיוטת הדוח המודלפת, מוכיחים כי ביטחונה של ישראל הופקד בידי חבורת חדלי אישים שרשלנות היא מחמאה עבורם", אמר גילאון. "אנו דורשים, וביתר שאת על רקע האירועים האחרונים בגזרת הדרום, כי ראש הממשלה יגיע לכנסת לתת דין וחשבון ויספק תשובות ברורות לציבור".

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 2 כי המבקר שפירא צפוי לפרסם בקרוב דוח חמור במיוחד על התנהלות בכירי המדינה במהלך מבצע צוק איתן בקיץ 2014, ובראשם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל דאז בני גנץ.

נתניהו, יעלון וגנץ (יונתן סינדל ,פלאש 90)

מדובר בדוח יסודי ונוקב שיש בו כדי להיות פצצה מתקתקת - ציבורית ופוליטית, שנחשב לחמור אף יותר מדוח וינוגרד בו נבדקו כשלי מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 - כך מעידים גורמים שנחשפו לטיוטת הדוח שהופצה על ידי המבקר. הביקורת החריפה ביותר נמתחת על הרמטכ"ל בזמן המבצע, רא"ל במיל' בני גנץ - אבל מועברת בו גם ביקורת חריפה על נתניהו ויעלון.