הדוח על מחדלי צוק איתן: "למצוא את המדליף"

חברי קבינט בזמן המבצע בעזה אליהם פנינו בעקבות הפרסום על ממצאיו הקשים של דוח מבקר המדינה תוקפים את ההתנהלות, ובעיקר את ההדלפות של החומרים הרגישים. שר החוץ לשעבר ליברמן מכחיש כי הוא זה שהדליף: "נתניהו צריך לדרוש מהיועמ"ש לפתוח בחקירה - ואני אהיה המתנדב הראשון לפוליגרף"

חיילים בצוק איתן (רויטרס)

טיוטת דוח מבקר המדינה על כשלי "צוק איתן" ממשיכה לעורר סערה וחברי קבינט מתקופת המבצע הצבאי בעזה שאליהם פנינו מותחים ביקורת על ההתנהלות וקוראים למצוא את מי שהדליף הדוח שמוגדר "סודי ביותר". אביגדור ליברמן, שכיהן אז כשר החוץ מכחיש בתוקף כי הוא זה שעומד מאחורי ההדלפה, כפי שמאשימים בסביבת ראש הממשלה, וקורא לנתניהו להורות על חקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדלפת מסמך סודי ביותר זה דבר חמור ביותר", אמר ליברמן בריאיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "אני לא מבין למה ראש הממשלה מסתפק בהשמצות ולא תובע לפתוח בחקירה. אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את העניין, ויותר מזה - אם הוא יחקור, אני המתנדב הראשון להתייצב לחקירה, כולל בדיקת פוליגרף".

ליברמן. "מתנדב ראשון לפוליגרף" (חדשות 2)

"אינני יכול ואינני מתכוון להתייחס לממצאי הדוח", הבהיר ליברמן. "מה שברור וחייבים להגיד הוא שלא רק הדוח עצמו, אלא גם תגובת ראש הממשלה אליו, מעידה יותר מכל כי ההנהגה הנוכחית של מדינת ישראל היא כזו הבורחת מאחריות, אינה מסוגלת לקבל את ההחלטות הנדרשות ואינה מסוגלת להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף כי "התכתבות בין ראש השב"כ דאז לרמטכ"ל דאז בעניין המידע וההתרעות שהעביר השב"כ לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל שלא זכו להתייחסות רצינית מצד הצבא ולא הובאו לידיעת הקבינט מחזקת את אמיתות הפרסומים על המחדלים שמעלה המבקר".

לבני. "נתניהו פחד - ושותק" (חדשות 2)

ציפי לבני, מי שבזמן המבצע שימשה שרת משפטים וחברת קבינט גם היא, אמרה לחדשות 2 Online כי "ההתנהלות כעת סביב טיוטת הדוח מזכירה במדויק את ההתנהלות התקשורתית הבעייתית במבצע של שרי הקבינט, שפגעה בשיקול הדעת של נתניהו שניסה לרצות את הימין. הפחד מבנט וליברמן, שישבו בכל אולפן במהלך המבצע והעבירו ביקורת פוליטית, שיתק אותו וגרם לו להיסוס ברגעים קריטיים".

"מה שהיה חסר בצוק איתן זה שני דברים - טיפול מקדים במנהרות והעובדה שהיה ניתן לסיים את המבצע בהחלטה בינלאומית של מועצת הביטחון נגד החמאס וחזרה למשא ומתן עם הרשות בלי תנאים מוקדמים, אבל נתניהו בחר לנהל בסופו משא ומתן עקיף עם החמאס - מה ששידר חולשה לכל הגורמים הקיצוניים באזור" הוסיפה השרה לשעבר.

"שרים בוחרים לעשות הון פוליטי ולקושש קולות מהדלפות הדוח"

יעקב פרי, מי ששימש בזמן המבצע כשר המדע וישב גם הוא בקבינט, לא חסך בביקורת כלפי הדיון הציבורי בטיוטת הדוח. "שרים בוחרים לעשות הון פוליטי ולקושש קולות מהדלפות הדוח, ושוכחים את מטרתו האמיתית - שהיא דיון מקצועי וערכי להסקת מסקנות וקבלת הביקורות מהמבצע", אמר לחדשות 2 Online. "ההדלפות הללו הן חמורות ופוגעות בכבודם של הנופלים ושל המשפחות השכולות".

מלשכתו של יאיר לפיד, שר האוצר דאז, הסתפקו בציטוט קצר וביקורתי על עצם ההדלפה: "על פי החוק, טיוטת דוח המבקר ודיוני הקבינט אסורים לפרסום, ויושב ראש יש עתיד מכבד את החוק במלואו. לאחר פרסום הדוח הסופי לציבור תצא תגובה מפורטת ומסודרת".

מנפתלי בנט, שר הכלכלה דאז, לא נמסרה תגובה כלל.