רה"מ: דברי גולן מופרכים ומקוממים

נתניהו מתח ביקורת חריפה על סגן הרמטכ"ל בעקבות נאומו בו השווה את שהתרחש בתקופת גרמניה הנאצית לתהליכים שקורים בישראל. "הדברים לא היו צריכים להיאמר בשום עת ובוודאי לא בעת שנאמרו, הם גורמים עוול לחברה בישראל והם גורמים לזילות השואה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח הבוקר (ראשון) ביקורת קשה על נאומו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, שהשווה בין תהליכים המתרחשים בישראל כיום לבין תהליכים שאירעו בגרמניה בשנות ה-30. "ההשוואה שעלתה בדבריו של סגן הרמטכ"ל בתהליכים שאפיינו את גרמניה הנאצית לפני 60 שנה היא מקוממת", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הדברים מופרכים מיסודם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדברים שנאמרו לא היו צריכים להיאמר בשום עת ובוודאי לא בעת שנאמרו", הוסיף נתניהו. "הם גורמים עוול לחברה בישראל והם גורמים לזילות השואה. סגן הרמטכ"ל הוא קצין רב זכויות, אבל דבריו בעניין זה היו שגויים לחלוטין ואינם מקובלים עליי".

"הרבה דברים נאמרו בימים האחרונים על מדינת ישראל", ציין ראש הממשלה. "אין מדינה שאין בה גילויים של חוסר סובלנות ואלימות, אבל הדמוקרטיה הישראלית איתנה, היא מוקיעה את הגילויים האלה ומטפלת בהם באמצעות החוק ובאמצעים אחרים".

"דברים מקוממים". נתניהו

גם השרה רגב התייחסה לסערת סגן הרמטכ"ל וקראה לגולן לפרוש מתפקידו. "לא יתכן שסגן הרמטכ"ל, קצין לובש מדים, יהיה חלק מהדה-לגיטמציה נגד ישראל ובנאום ממלכתי יישא דברים שפוגעים בישראל, בתדמיתה ובחוסנה", אמרה רגב. "סגן הרמטכ"ל צריך לעסוק בכשירות הצבא והכנתו למלחמה ולא באמירות שקריות ובהשוואת אזרחי המדינה לנאצים. הוא עבר כל גבול ועליו להתפטר מתפקידו".

ראש האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, תקף את התבטאויותיהם של נתניהו ורגב בנוגע לסגן הרמטכ"ל. "הנסיון להטיל אימה והשתקה על קציני צהל הוא מסוכן וחסר תקדים. סגן הרמטכל דיבר על תופעות חולות בחברה הישראלית והבהיר שלא יצר השוואה למשטר הנאצי", הבהיר הרצוג. "ההתקפות של דרג מדיני מצויד בדוברים ויחצנים נגד קצין שאסור לו להגיב אלא רק לספוג הן מקוממות ולא ראויות".

הסערה החלה ביום רביעי האחרון, אז נאם גולן בעצרת זיכרון לציון יום השואה והגבורה בתל יצחק, שם אמר כי "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב-2016". הדברים השנויים במחלוקת עוררו הדים וגררו גינויים וביטויי תמיכה כאחד.

בנאומו החריג, מתח גולן ביקורת על ההסתה בישראל של שנת 2016 ואמר כי היא תוביל להידרדרות מוסרית. "השואה צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם", אמר סגן הרמטכ"ל.

"הרי אין יותר קל ופשוט מלשנוא את הזר, אין יותר קל ופשוט מלעורר חרדות ומלהלך אימים", ציין גולן. "אין יותר קל ופשוט מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סובלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי בדרך ההידרדרות המוסרית".

שעות ספורות לאחר נאומו בטקס במכון "משואה" שעורר סערה במערכת הפוליטית, פרסם סגן הרמטכ"ל הודעת הבהרה ובה נמסר כי לא התכוון לבצע השוואה בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנה. "לסגן הרמטכ"ל לא הייתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "צה"ל הוא צבא מוסרי השומר על טוהר הנשק וכבוד האדם".

העניק גיבוי. יעלון

בניגוד לנתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דווקא גיבה את סגן הרמטכ"ל ואמר כי יש לו אמון מלא בגולן. "ההתנפלות עליו וההתלהמות כלפיו נוכח פרשנות מעוותת, במכוון - הן ניסיון נוסף במסע המדאיג והמטריד לפגוע פוליטית בצה"ל ובקציניו", הבהיר שר הביטחון. "אבוי לנו אם ניתן לזה לקרות. תפקידו של כל מפקד בצה"ל, בוודאי מפקד בכיר, אינו מסתכם רק בהובלת חיילים וחיילות לקרב, אלא גם מחייב אותו להתוות להם דרך וערכים בעזרת מצפן ומצפון".

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online, להבהרה שפרסם דובר צה"ל בנוגע לדברי סגן הרמטכ"ל בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה קדמה שיחת טלפון קשה בין ראש הממשלה עם שר הביטחון. נתניהו אמר ליעלון כי דברי גולן, לפיהם יש דימיון בין גרמניה הנאצית לתהליכים בחברה הישראלית, אינם מקובלים. למרות השיחה הטעונה עם רה"מ, גיבה שר הביטחון את האלוף גולן.

מתיחות? נתניהו ויעלון

בעקבות פניית חדשות 2, מסרו גורמים בקרבתו של ראש הממשלה כי "עם כל ההערכה לסגן הרמטכ"ל הוא שגה בדבריו וטוב שהבהיר אותם". הדברים מחדדים את העימות המתפתח בין נתניה ויעלון.

בין השניים שוררת מתיחות שגברה בעיקר בעקבות פרשת החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון. מקורבי נתניהו סבורים שיעלון מיהר לאמץ עמדה מרשיעה כלפי החייל, ואילו בסביבת יעלון הסתייגו מאוד ממה שפירשו כחוסר גיבוי של ראש הממשלה לפיקוד הצבאי.