מהקורס לטרור עד הפיצוץ בקבינט

במערכת היחסים בין ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך בנט ניכרת המתיחות כבר שנים והשניים לא מפסיקים להטיח זה בזה האשמות, להעביר ביקורות חריפות ולנסות לדרוש התנצלויות. על רקע הפיצוץ האחרון בקבינט, צפו ברגעי המשבר ביחסי השניים בשנים האחרונות

המתיחות בין ראש הממשלה נתניהו שר החינוך בנט הגיעה אתמול (רביעי) לשיא חדש כשויכוח קולני בין השניים במהלך ישיבת הקבינט הסתיים באיום של רה"מ לפטר את בנט. למרות שהויכוח עורר סערה, לא מדובר במשבר ראשון ביחסים בין השניים, אלא בעוד נקודת ציון ביחסים המתוחים גם ככה במהלך השנים האחרונות. אספנו את הביטויים והתתנגשויות הבולטות ביותר בין השניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנת 2007 עמד בנט בראש מטה נתניהו וניהל את קמפיין הפריימריז שלו לראשות הליכוד. לאחר שעזב את התפקיד, החלו דיווחים כי הרקע לעזיבתו הוא סכסוך קשה בינו לבין רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. אך יש שטוענים כי האיבה בין השניים נשתמרה עם השנים, גם לאחר שנחבר בנט לעמוד בראש מפלגת הביתה יהודי.

ינואר 2013: כך למשל בראיון לתכנית הבוקר של ערוץ 10 נשאל בנט אם יוכל לשתף פעולה עם נתניהו ואמר כי הם יוכלו להתגבר על המשקעים משום ששירתו באותה היחידה. לאחר שנשאל בבדיחות אם היה באותה היחידה עם רעעיתו של נתניהו, השיב: "כן, הייתי עם שרה בעיקר קורס טרור". בהמשך אמנם התנצל בנט על הדברים שנאמרו בהומור, אך מערכת היחסים בינו לבין ראש הממשלה נותרו מתוחים.

גם עם רעיית רה"מ היחסים מתוחים (פלאש 90)


ינואר 2013: באותו החודש דיווחו כלי התקשורת כי הסיבה למתיחות בין השניים היא הדלפות מידע מצד בנט. על פי הדיווח, ראש הממשלה ורעייתו שרה "סימנו" את בנט ואיבדו את האמון בו, עקב כך שחשף באופן עקבי מידע על נתניהו שהוביל לשורת תחקירים נגדו. מקור בסביבת נתניהו טוען כי בנט עומד מאחורי הדלפת מידע שהובילה לתחקירים שהתפרסמו נגד נתניהו, ביניהם פרשת הנסיעות לחו"ל שכונתה פרשת "ביביטורס". בהמשך דווח כי ב-2009 עבר השר בנט בדיקת פוליגרף ונשאל האם אכן הדליף מידע, ונמצא דובר אמת.

בנט ביקר - נתניהו דרש התנצלות

ינואר 2014: המחלוקות נמשכו גם כאשר ישבו השניים באותה הממשלה ובינואר 2014 העביר בנט, שכיהן כשר הכלכלה, ביקורת חריפה על ראש הממשלה בעקבות הדיווח כי נתניהו קרא לרשות הפלסטינית לאפשר למתנחלים להתגורר בתחומי מדינה פלסטינית עתידית. "הרעיון שיישובים יהודים יחיו תחת ריבונות פלסטינית, כפי שיצא מלשכת רה"מ, חמור ביותר ומשקף אובדן עשתונות ערכי", אמר בנט ועורר סערה.

ממשיכים לנסות לעבוד יחד (פלאש 90)


ינואר 2014: מספר ימים לאחר מכן עלה העימות בין השניים שלב כשמקורבי ראש הממשלה אמרו כי הוא לא יסתפק בפחות מהתנצלות מפורשת של יו"ר הבית היהודי על מתקפותיו החוזרות בימים האחרונים, ואיימו כי בלי התנצלות - יש סכנה להמשך קיומה של הממשלה בהרכבה הנוכחי. בשיחות עם מקורביו אמר ראש הממשלה כי אין לו בעיה עם ביקורת עניינית, אך בנט, לדבריו, נהג בסגנון פזיז וחסר אחריות. עוד ציין, כי הוא חושב שההשתלחויות כלפיו אינן ראויות.

אוגוסט 2014: באותו הקיץ הוביל מבצע "צוק איתן" לחילופי דברים קשים בין ראש הממשלה לבין חברי הקואליציה, בהם גם השר בנט. בישיבת קבינט נזף נתניהו קשות בשר בנט ודרש ממנו להפסיק להתבטא נגד מדיניות הממשלה במבצע ברצועת עזה. שרים שנכחו בישיבה דיווחו על דיון מתוח וסוער שכלל גם צעקות, שבמהלכו הרבה נתניהו לתקוף את הביקורת הפנימית של שרים בקבינט וטען כי הם פוגעים במהלכים של ישראל בעימות מול חמאס. לאחר הדיווח על הנזיפה, פרסם בנט הצהרת תגובה בה טען כי "דעתו לא תשתנה".

נתניהו ובנט ברגעים יפים יותר (חדשות 2)


ינואר 2016: שנתיים לאחר השניים עדיין עוסקים בהתנגחויות הדדיות. לאחר שבחודש ינואר האחרון האשים שר החינוך בנט את הממשלה ב"קיפאון מחשבתי והיגררות אחר המציאות הקיימת", בסביבתו של  נתניהו הגיבו בתקיפות: "כנראה שיש מי שעדיין לא הבין את ההבדל בין להיות שר בקבינט לטוקבקיסט באופוזיציה. בשעה בה צה"ל המשטרה והשב"כ נלחמים בטרור בכל יום ובכל מקום, מצופה מחברי הממשלה לקחת אחריות ולהירתם למאמץ המשותף - במקום לקושש קולות על ידי הפרחת סיסמאות וניגוח פופוליסטי של הממשלה בה הם חברים", אמרו בסביבת ראש הממשלה.

מרס 2016: לפני כחודש הפך הוויכוח סביב הגיבוי לחייל שתועד יורה במחבל בחברון לחילופי האשמות חריפים בין ראש הממשלה לשר החינוך. בישיבת הממשלה תקף נתניהו את בנט בעקבות פוסט שפרסם בו מתח ביקורת על אלה "שהתנפלו" על החייל. "נתתי גיבוי לחיילים והובלתי חיילים לקרב יותר ממך", אמר נתניהו. "אתה לא תטיף לי מוסר. אל תעשה פוליטיקה מכל דבר". בנט השיב לנתניהו: "התבלבלתם בין טובים לרעים".