ליברמן: "התחקיר על גנדי – עלילה חולנית"

תחקיר עובדה על רחבעם זאבי ממשיך להסעיר את המערכת הפוליטית גם בסוף השבוע. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף בחריפות את התחקיר ואמר שמדובר ב"רוע לב ושפל שאני לא זוכר כמותו". מנגד קראה יו"ר מרצ זהבה גלאון להקפאת פעילות ההנצחה של גנדי

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן השתתף היום (שבת) באירוע שבתרבות בבאר שבע ותקף במילים חריפות ביותר את תחקיר "עובדה" על רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל. "כשעושים תחקיר שמתייחס לאירועים שהיו לפני 50 שנה, כשהאיש עצמו נרצח על ידי מחבלים ואין לו את הזכות המינימלית להגיב - אז זה לא תחקיר, זאת עלילה", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"גנדי היה אלוף פיקוד המרכז, הוא נלחם נגד מחבלים והצליח למגר את הטרור. הוא ייעץ לראש הממשלה רבין, הקים את מוזיאון תל אביב וכתב וערך כ-65 ספרים על ארץ ישראל", הוסיף. "הוא באמת היה אחד הענקים. יש כאן משהו חולני".

ליברמן הודה כי לא צפה בתחקיר עצמו והדגיש כי גם אין לו כל כוונה לצפות בתחקיר. "כל הטענות נבדקו ונבחנו הרבה שנים קודם והתברר שהכל רכילות ועלילה", אמר. "אם רוצים לנפץ את כל האתוס הציוני, בואו נייצר עלילות על כל אבות הציונות. אני חושב שנעשתה פה עבודה פוליטית. זה רוע לב ושפל שלא ראיתי כמותו כבר הרבה שנים".

"היה אחד הענקים". גנדי (פלאש 90)

גם השר שטייניץ התייחס לתחקיר באירוע שבתרבות בחולון. "למרות שעדיין לא ראיתי את התחקיר, הוא מציב בפנינו דילמה קשה ביותר בין זכותו של אדם מת להיות חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו לבין התחקיר הקשה ששודר", אמר. "אין לי פתרון קסם לדילמה הזאת".

"האיש נרצח לפני 15 שנה ואם הוא היה חי היום אז יכול להיות שהוא היה יכול להסביר או להתגונן ויכול להיות שהיה נשפט", הוסיף. "ייתכן שאם היינו נוברים וחוקרים במעשיהם של דור המייסדים היינו מוצאים דברים שלא מתאימים לנורמות ולסטנדרטים של היום".

מן העבר השני קראה היום יו"ר מרצ זהבה גלאון לשר הביטחון יעלון להקפיא את פעילות ההנצחה של זאבי בעקבות התחקיר. "מהתחקיר עולה שגנדי לא רק התעמר בחיילות, אנס וניצל מינית, אלא גם הנחה לרצוח שבויים ולהתעלל בגופותיהם וסיכן חיי חיילים", אמר.