בנו של גנדי מגיב לתחקיר: "עושים לאבא עוול, הכל סיפורים. זה ניסיון חיסול נקודתי"

פחות מיממה לאחר תחקיר "עובדה" על רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל שחשף, בין היתר, חשדות למעשים מיניים חמורים מצדו, תוקף בנו פלמח בשיחה עם חדשות 2 Online: "זה בלתי נתפס, אין פה עובדות. שום בית משפט לא התעסק עם זה. יש פה סיפורים של כמה נשים". במערכת הפוליטית מתגברות הקריאות להקפיא את תקציב ההנצחה לזאבי

"עושים לאבא עוול ובועטים במורשת שלו, הכל סיפורים": פחות מיממה לאחר תחקיר "עובדה", ממנו עלה דפוס התנהגות בעייתי בכל מה שקשור למוסר הלחימה של האלוף במילואים והשר לשעבר, קשריו עם העולם התחתון וגם תקיפות מיניות שביצע לכאורה, בנו של רחבעם (גנדי) זאבי, פלמח זאבי, מגיב בשיחה עם חדשות 2 Online להאשמות הקשות - וטוען שמדובר בסיפורים מרושעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני יכול להביא חיילות וקצינות ובנות שעבדו לצדו בדרך הפוליטית ובמוזיאון, בנות רציניות שנשארו איתו עד השעות הקטנות של הלילה שיספרו על גנדי שהכירו", אמר פלמח בשיחה שקיימנו עמו היום (שישי). "עוד מתקשרות אליי בנות מאז שידור התחקיר ואומרות 'אין דבר כזה, איזה יחס. אבא שלנו לא היה מתייחס אלינו כמו גנדי'. זה לא נתפס".

"כל מה שראית אתמול זה הכל סיפורים", טוען פלמח. "אין שם עובדה אחת, אין שם בית משפט אחד שהעמיד את העסק לדיון, אין שם חקירה משטרתית אחת שנתנה פסק דין. יש שם סיפורים של שנים מול אדם שלא יכול לקום ולהגיב בכלל".

זאבי השווה את מה שעושים לאביו המנוח כעת, למה שניסו מספר נשים לעולל לעו"ד אורי דניאל, שהואשם לשווא כי הוא אנס סדרתי: "5 נשים התאגדו נגדו ורצו לחסל אותו. זה הלך עד לעליון - ושורה אחת מכל התיאורים המפורטים שהן נתנו, העליון לא קיבל - ובסוף הן נשברו והודו. הכל היה לצורך חיסול נקודתי".

15 שנה לאחר שנרצח: עוד מעורר סערה (פלאש 90)

על הטענות של מספר נשים לפיהן אביו תקף אותן מינית במשרדו מאחורי דלת סגורה, טען: "אני לא הייתי שם, אני לא יודע מה היה שם, אבל כשאומרים שזה משהו סדרתי, עושים לאבא עוול נוראי. זה הכל סיפורים בלי עובדה אחת מוכחת, כשאנחנו רק ראינו עכשיו ניסיון ממוקד כזה".

פלמח זאבי התייחס גם לקולות שנשמעים ביממה האחרונה, הקוראים להקפיא את התקציבים למפעל ההנצחה של גנדי בעקבות התחקיר: "אי אפשר לפרק בקלות כזו כל סמל וכל מנהיגות וכל דבר נכון שהיה לנו. לבוא היום ולהעז בכלל להתעסק בהנצחה של גנדי בגלל שחמש או שבע נשים סיפרו סיפורים מול העוצמות הבלתי רגילות של מה שאבא עשה למען המדינה, זה חוסר פרופורציה מטורף".

הבן סיפר גם על התחושות של אמו, יעל זאבי: "אני חושב שהיא נגעלת מההאשמות האלה. היא ממשיכה להצדיע לו ולהוקיר אותו כפי שעשתה כל השנים. הייתה להם זוגיות מופלאה והם לא עזבו אחד את השנייה ליותר מחצי שעה. רק ביום שבו אבא נרצח זה קרה - והזמן הזה הספיק כדי לרצוח אותו".

יחימוביץ': "זאבי היה מכונת עינויים פראית מהלכת" 

בתוך כך, מתגברים, כאמור, הקולות במערכת הפוליטית ומגופים נוספים הקוראים להקפיא את התקציבים המיועדים להנצחת מורשת גנדי: ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני סיפרה כי כשכיהנה כיו"ר אופוזיציה החרימה את הטקס לזכרו בכנסת כי "פשוט לא הייתי מסוגלת, נפשית, לקחת חלק בטקס הכוזב הזה".

כעת, טוענת יחימוביץ', "בדיעבד אני חשה הקלה על כך שנמנעתי מלזרות עוד גרגיר של מלח על פצעי הקורבנות. כי הרובה לא זוכר, המטרה לא שוכחת". חברת הכנסת הוסיפה כי דמותו של זאבי כפי שנחשפה בתחקיר היא של "מכונת עינויים פראית מהלכת, שקורבנותיה רבים כחול אשר על שפת הים".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הודיעה כי תפעל עם יתר חברות הכנסת ממפלגתה - תמר זנדברג ומיכל רוזין - לביטול מפעל ההנצחה ל"גנדי". לדבריה, "אין בי טיפה של רחמים על גנדי, התחקיר אתמול צייר תמונה ברורה מדי של האיש: פסיכופת, שיכור כוח ואנס אלים ומושחת. צר לי על משפחתו ואוהביו, אבל בעיקר כואב לי מאוד לחשוב על הקורבנות שלו, שנאלצו ונאלצות לראות איך מייחדים לאיש שחרב את עולמן כיבודים שאפילו נשיאים וראשי ממשלה לשעבר לא זוכים להם".

"גנדי אמנם מת אבל מיליוני שקלים עדיין נשפכים כל שנה על פיאור שמו של אדם שככל הנראה אנס בברוטליות, ירה באדם חף מפשע, הילך אימים על עיתונאים וגם תקף", סיכמה גלאון - שאמרה כי המשך הנצחתו של גנדי תהווה "מסר מחריד שהממשלה תשלח לנפגעות עבירות מין".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), השמיע אמירה דומה: "העדויות שנשמעו בתחקיר, גם אם רק מקצתן אמת, אינן מאפשרות לנו להמשיך ולחנך בבתי הספר הממלכתיים על דמותו של גנדי". חסון הוסיף כי "גבורה בשדה הקרב אינה מספיקה כדי להפוך אדם לדמות מוערצת עליה מתחנכים. לא חסרים מנהיגים שנלחמו על המדינה מבלי לאנוס ולפעול באלימות נגד נשים. את גנדי אפשר להשאיר מחוץ לבתי הספר".

"פצע פתוח" (פלאש 90)

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית קרא למשרד ראש הממשלה ולמשרד האוצר להקפיא מידית את כל התקציבים המיועדים למורשת זאבי ולהקים ועדה ציבורית שתבחן את העדויות שנשמעו ותשקול לבטל כליל את מפעל ההנצחה על שמו. "מהתחקיר המזעזע עולות עדויות קשות של נשים שסיפרו כיצד הותקפו על ידי האלוף במילואים והשר לשעבר, אחת מהנשים אף סיפרה על אונס", אומרת מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו.

"לאחר שמיעת עדויות אלו אי אפשר להמשיך ולתקצב את מורשתו כאילו לא אירע דבר. גנדי אמנם אינו בין החיים יותר, אך קורבנותיו עדיין חיות ומביאות סיפורים נוראיים של התנהלות בלתי מתקבלת על הדעת, אלימה ופוגענית", הוסיפה. "מורשתו היא מורשת שחברה מוסרית לא יכולה להסכין עמה. הוא לא נשפט מעולם, אבל לא ניתן להמשיך להנציחו לאור המידע הקשה שפורסם".