דרישה מברקת: תחשוף עם מי נפגשת

ראש עיריית ירושלים, שהתפקד לאחרונה לליכוד וצירף רבים מתומכיו לתנועה, טען בשיחות סגורות שנחשפו בחדשות 2 כי הוא "מכוון לתפקיד בכיר" והפך לכוח משמעותי במפלגה. בעקבות הפרסום, עמותה ירושלמית קוראת לראש העיר לחשוף את יומן הפגישות ואת תוכנן - מחשש שהוא עוסק יותר בענייני המפלגה ופחות בסוגיות הנוגעות לעיר

בעקבות הפרסום בחדשות 2 - דרישה מניר ברקת לחשוף את יומני הפגישות שלו ואת תוכנן: שלשום (שני) פורסמו במהדורה המרכזית הקלטות של ראש עיריית ירושלים בכנס סגור עם פעילי ליכוד, במהלכו הצהיר על כוונותיו הפוליטיות וחשף את היקף המתפקדים שלו. היום (רביעי) הוגשה דרישה לברקת לחשוף את יומן הפגישות שלו - מתוך חשש שהוא עוסק יותר בנושאים פוליטיים ופחות בענייני העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד יוסי חביליו הגיש את הפנייה, תחת חוק חופש המידע, בשם עמותת "צחור" - צדק, חופש, חינוך ורווחה בירושלים. העמותה ביקשה מראש העיר לחשוף את מיקום הפגישות שקיים, את שמות האנשים איתם נפגש וגם את נושאי הפגישה. "אנו מבקשים לקבל מידע בדבר פעילות במשרד ומחוץ למשרד, לאור מפרסומים שברקת שהה בכנס חברי מרכז הליכוד באילת ומקיים סיורים בערים שונות ובכנסים של פעילי ליכוד - הכל בכוונה לקדם את מעמדו בליכוד ולגייס מתפקדים", נכתב, "יש חשש לעירוב אינטרסים ולניצול משאבי העירייה".

עוד טענו בעמותה כי קיים "חשש כבד כי מר ברקת, במקום להקדיש את כל מרצו וכשרונו לעיסוק בנושאי העיר ירושלים, מקדיש חלק ניכר מזמנו לקידום האינטרסים האישיים שלו במפלגת הליכוד". הפרקליט ציין כי קיים חשש שברקת "יעשה מאמץ בכדי לא לחשוף את הפרטים" - ולכן הוגשה הבקשה תחת חוק חופש המידע. לדבריו, אם המידע לא יועבר - העמותה תשקול לנקוט בהליכים משפטיים.

"ירושלים צריכה ראש עיר במשרה מלאה, לא פוליטקאי עם רגל בחוץ", אמר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) על רקע הדרישה לחשוף את יומנו של ברקת. "ירושלים על כל בעיותיה ומורכבותה חייבת ראש עיר המשקיע בה את מיטב זמנו ומרצו. לצערי הרב מההקלטות של ברקת, ומשיחות שלי עם מכרים בעיר, עולה תמונה אחרת ולפיה הוא עסוק בעיקר בבניית מעמדו בליכוד ופחות בבעיותיה של העיר".

"השרים יושבים איתי כאילו אני חבר שלהם" (Yonatan Sindel/Flash90)

בסוף חודש דצמבר התפקד ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לליכוד באופן רשמי - ושם בכך קץ לחרושת השמועות על עתידו הפוליטי. בחודשים האחרונים התעמת ברקת עם חלק משרי הליכוד, ובמקביל פקד פעילים וניסה להגדיל את כוחו במפלגה. "קורה דבר מאוד מאוד מעניין בחודשים האחרונים. מאז שהודעתי שאני מצטרף לליכוד", אמר ברקת בכנס הסגור.

"הרבה מאוד אנשים נכנסו לניוטרל. מה זה ניוטרל? בדקו אותי, 'האיש הזה לאן הוא הולך? האם הוא יתחזק? האם הוא ייחלש? איך יקבלו אותו בליכוד? יאהבו, לא יאהבו?'". ראש העיר הוסיף כי לדעת חבריו למפלגה, "הכי חשוב זה כמה אנשים הוא פוקד". לדבריו, את הנתון הזה הוא דאג לשמור בסוד בחודשים הראשונים: "אף אחד לא יודע, אנחנו לא נותנים את המספר הזה. ולקח איזה חודש חודשיים, שקט תעשייתי, אף אחד לא מדבר איתי. שום דבר".

ברקת העיד כי השינוי וה"נהירה" של השרים אליו החלה בחודשים האחרונים, בעקבות מספרי ההתפקדות המרשימים: "בחודש וחצי האחרונים, כמו נופת צופים, לא היה דבר כזה בחיים", אמר ברקת באחת ההקלטות מהפגישה עם פעילי ליכוד. "השרים נפגשים איתי - השר ישראל כץ וחיים כץ וארדן, וכולם, נופת צופים. יושבים איתי כאילו אני חבר שלהם כבר 40 שנה. הם שומעים ברקע שקורה משהו".

"הוא לא סחורה". ח"כ אמסלם

"שר בכיר, זה מה שמעניין אותי"

ברקת הסביר לתומכיו כי "שחקן רציני בליכוד זה 1500-2000 ומעלה. אנחנו כבר שם. וכולם מבינים שזו רק ההתחלה וקצה הקרחון. שכן יש לנו כמה מהלכים מאוד-מאוד מעניינים עם קבוצות מאורגנות שאני מעריך שעם חלקן יצליח יותר ועם חלקן נצליח פחות. ואני מאוד אופטימי". בהמשך התייחס ברקת למאמציו להקים לעצמו בסיס תומכים נרחב בתוך המפלגה - ולחשש של בכירי הליכוד מפניו: "הם גם יודעים שאנחנו לא נותנים מספרים, הם יודעים שאנחנו פוקדים לא בארגזים, אלא כל שבוע-שבועיים החבר'ה הולכים ושמים קבוצה ולא אומרים לאף אחד כמה באמת פוקדים לשם. אבל הם מתחילים להבין שזה כבר מתחיל להיות מרשים".

בהמשך המפגש התייחס ראש העיר לשאיפות העתידיות שלו: "אתם מכירים אותי קצת, אני רץ מרתון. תרתי משמע. לא ממהר, רוצה לעבוד מסודר. המספר של האנשים שפקדנו ביחד עושה את שלו, פותח לי המון דלתות. אני מתחיל לקבל טלפונים מחברי כנסת שרוצים להיפגש ולעשות שותפות. חבר'ה רציניים. חבר'ה מאוד מאוד רציניים, כולל חצי שעה לפני שבאתי לפה, חבר כנסת רציני עם בוחטה של מתפקדים רוצה לבוא, לשבת".

ברקת, יריבו של ח"כ דודי אמסלם עוד מימיו של אמסלם בעירייה, לא היסס למתוח עליו ביקורת בפורום הסגור: "חבר הכנסת שפנה אליי מבין שמי שהיה פה בירושלים דודי אמסלם הוא לא סחורה. אלה חבר'ה שאם הם מגיעים וזה יצליח, אני אומר לכם, עשינו מהלך ראשון בעל משמעות גדולה".

אז לאן באמת שואף ברקת? ההקלטה מהכנס לא מותירה מקום לספק: "הכנסת לא מעניינת אותי, אני, אותי מעניין תפקידים ביצועיים. בסדר? אני חושב. כנסת זו לא מטרה. מבחינתי, שר בכיר, זה מה שמעניין אותי במעלה הדרך. נכון להיום אבל נהוג לומר, ואני מסכים לזה שתפקיד של ראש עיריית ירושלים הוא מהחמישה תפקידים הכי מרתקים במדינה. שים את ראש הממשלה, את שר הביטחון, שר האוצר, החוץ, אני לא חושב שיש משהו יותר מעניין. אפילו לא חינוך לדעתי".

מטעם ברקת נמסר בתגובה: "ההתפקדות ההמונית לליכוד משרתת את המטרה של חיזוק ירושלים, שיפור מצב הביטחון וחיזוק הבנייה שהם יעד עליון של כל אזרחי ישראל ובעיקר של המחנה הלאומי. ברקת הכניס דם חדש לליכוד, והמתפקדים החדשים יחד עם חברי התנועה הוותיקים מחזקים את הליכוד, את ראש הממשלה והשרים כאחד".